تاثیر قندخون بالا بر عملکرد حافظه

گردآوری سیاوش عزیزی

 

پژوهشگران آلمانی در تحقیقات خود دریافته‌اند، افرادی که سطح قند خون بالاتری دارند، در به یاد آوردن کلمات ضعیف‎ترند.

در این پژوهش 141 نفر با سن متوسط 63 سال مورد ارزیابی قرار گرفتند و پس از انجام آزمون‌ها و اسکن مغزی در خصوص اندازه ناحیه هیپوکامپ مغز که نقش مهمی در حافظه دارد، نتایج جالبی بدست آمد.

آنان به این نتیجه دست یافتند که هر چقدر سطح قند خون یک فرد بالاتر باشد، به همان اندازه میزان عملکرد او در انجام وظایف مرتبط با یادآوری و یادگیری، نیز ضعیف تر خواهد شد. به عبارت دیگر افراد با سطح قند خون بالا با مشکلات حافظه مواجه شده و در به یاد آوردن کلمات عملکرد ضعیف تری دارند؛ برعکس، افراد با سطح قند خون کم‎تر، در آزمون‎های حافظه نمرات بهتری را کسب می‎کنند.

 

 

توضیحات کامل تر:

 تحقیقات جدید نشان می‎دهد که بالا بودن سطح قند خون حتی اگر به دیابت و عدم تحمل گلوکز (مرحله قبل از دیابت) منتهی نشود، می‌تواند به مشکلات حافظه منجر شود.

Dr. Agnes Flöell متخصص مغز و اعصاب از دانشگاه پزشکی برلین

بر طبق اظهارات دکتر فلوئل افزایش سطح قند خون باعث وارد آمدن آسیب به رگهای کوچک و بزرگ شده و این امر منجر به کاهش جریان خون و مواد مغذی در سلول های مغزی می شود. به گفته او قند خون بالا همچنین می تواند منجر به مختل شدن روند برقراری ارتباط میان سلول های هیپوکامپ شود. با توجه به بررسی انجام شده، شدیدترین موارد اختلال حافظه به افزایش بلند مدت نشانگرهای قند خون مرتبط می شوند.

دکتر فلوئل، مصرف مواد غذایی سرشار از فیبر، پروتئین و غلات سبوس دار را به منظور کمک به تحرک بیشتر و دفع مواد قندی مصرف شده توصیه می کند. به گفته ی او، انجام منظم تمرینات ورزشی به پایین ماندن قند خون کمک می کند، چرا که به هنگام انجام چنین تمریناتی، بدن قند موجود را به منظور تولید انرژی می سوزاند.

او همچنین، انجام آزمایش قند خون ناشتا و سطح نشانگر قند خون HbA1C را برای افراد 55 ساله و بالاتر توصیه می کند. انجام این دو آزمایش به پزشک کمک می کند تا سریعتر به وجود بیماری قند خون بالا پی ببرد و بدین ترتیب قبل از وارد آمدن آسیب به عملکرد مغز، اقداماتی را در جهت مبارزه با آن انجام دهد.

 

 

شما رو دعوت می کنیم به: همایش بزرگ دوپینگ حافظه 2017

 


نظرات کاربران
ارسال نظر