مسیر موفقیت، کشف استعداد و علاقه مندی

تولید محتوی موسسه فرهنگی ذهن برتر

مسیر موفقیت، کشف استعداد و علاقه مندی

چگونه به موفقیت برسیم و استعدادهای خود را کشف کنیم؟

این روزها پیدا کردن کار خودش از مهارت هایی است که از دست همه بر نمی آید و این که همین یک کار را پیدا کنید خودش کافی بنظر می رسد اما حقیقت این نیست و هر کسی را بهر کاری ساخته اند. در واقع کشف استعدادهایی که در وجود هر یک از ما انسان ها پر از لایه لایه های بسیار شگفت انگیزیست که اگر کشف شوند، می تواند برای ما بی نظیر باشند. اما اگر آنها را با بی دقتی و بی علاقگی سرکوب کنید، خود را انسان های کم استعداد و جز کسانی به حساب می آورید که هرگز از زندگیتان نتایج درسنی را دریافت نخواهید کرد.

به گفته انیشتن " اگر شما استعداد یک ماهی باهوش و با زکاوت را با بالارفتن از درخت سنجش کنید، حتماٌ آن احساس حماقت خواهد کرد". 

مسیر موفقیت، کشف استعداد و علاقه مندی

پس بدانید که استعداها و تواناییتان چیست؟ نکته قابل توجه این است که یک رابطه مستقیم بین علایق و عشق ورزیدن و کشف استعدادهایتان وجود دارد. در واقع سامانه نشاط و شادابی ما، بالارفتن ضربان قلب ما، شعف ما، آن حال خوب ما، همه می تواند پیام آور نکات ظریفی برای ادامه مسیر زندگیتان باشد.

خیلی از شما  از درسی مثل ریاضی لذت نبردید و درس ریاضیتان ضعیف بوده و این خودش سؤال است چرا؟ چون هیچ وقت معلم ریاضیتان را دوست نداشتید و متأسفانه هیچ وقت معلم ریاضی ای پیدا نشد که آن طوری که باید و شاید درسی را به شما آموزش دهد که از مجاورت با آن معلم  و با آن روش ها و شیوه عملکرد و تدریسش بتوانید آن احساس و استعداد را در درون خودتان کشف کنید. و شما می توانستید یک ریاضی دان باشید اگر این احساس در شما کشف شده بود. اگر این توانایی در شما متبلور شده بود و هیچ تبلوری در زندگی انسان وجود نخواهد داشت مگر اینکه انسان از سامانه نشاط و الگوبرداری های درست و داشتن مربی و استاد مربطه درست، چه در مضامین زندگی مشترک و چه در مضامین خود زندگی و چه در رویکردهای علمی، پژوهشی، ورزشی، هنری و ... استفاده کند. یک روز اگر میبینید که از تواناییتان فرار می کنید، شاید دلیل اصلی آن این است که به شیوه ی بد و اشتباه آموزه ها را به شما انتقال داده اند

گاهی وقت ها یک رشته، یک هنر، یک زمینه کاری، یک تخصص اگر به شما حس خوبی دهد، در سمت آن احساس خاصی می کنید و شما آرام آرام از تمام تواناییتان، هوشتان در آن مسیر استفاده می کنید؛ چون به آن علاقه دارید. مثلاٌ وقتی یک کسی عاشق می شود برای رسیدن به معشوق و برای مجاورت با معشوقش، برای با او بودن هزارو یک نوع خلاقیت به خرج  می دهد. اما  وقتی بهش علاقه ای ندارید، وقتی با خودتان درگیرید و اولویت های اولتان عشقتان نیست چیزهای دیگر است اصلاٌ انگار در رابطه با روابط عاشقی کودن می شوید، انگار مغزتان کار نمی کند و متوجه نیستید. حال این موضوع را در زندگیتان بیاورید. اول اینکه هرگز خودتان را با کسی مقایسه نکنید چرا که این ها همه خطاهاییست که شما در استعدادهایتان و در رشد و شکوفاییتان دچار اختلال می کند. هیچ کس حق مقایسه خودش را با دیگران ندارد و شما فقط باید خودتان را با گذشتتان مقایسه کنید. که مثلا در مرداد چند سال پیش که بوده اید و حال که هستید و شما حق ندارید با مقایسه کردن خودتان با دیگران باعث افت انرژی و عزت نفساتان شوید.

نکته قابل توجه بعدی این است که اگر شما می خواهید موفق شوید باید هرگز خودتان را سرزنش نکنید. وقتی شما فرصت دارید که دوباره از نو شروع کنید و جبران کنید پس سرزنش برای چه؟ پس از فرصت هایتان نهایت استفاده را بکنید.

آدم هایی که خودشان را سرزنش می کنند، آدم هایی هستند که دلشان می خواهد در مسیرهایی از زندگیشان رشد نکنند و حوصله ندارند و دنبال این می گردند که بهانه ای پیدا کنند که برایمان مهم است که حالمان بد است و مدام خودشان را سرزنش می کنند. در واقع سرزنش یک راه فرار و در رو است. هر کسی را دیدید که خودش را سرزنش می کند بدانید که نمی خواهد کاری خاص انجام دهد و نمی خواهد جبران خسارت کند چون اگر این چنین بود وقتی برای سرزنش کردن نداشت.

ما در 24 ساعت شبانه روز همان فرصتی را داریم که انیشتن و پیکاسو داشت. اگر امروز یک پژوهشگر بزرگ، یک محقق، یک هنرمند از همین 24 ساعت توانسته خودش را به بالاترین درجات برساند، من و شما از این 24 ساعت گاهی وقت ها خیلی بد استفاده می کنیم و یکی از علل بد استفاده کردن ما همین سرزنش کردن و همین مقایسه های اشتباه با دیگران است . همین که دنبال چیزهایی می رویم که اصلاٌ هیچ علاقه ای به آن نداریم.

در این روزها که نتایج کنکور آمده و خیلی خانواده ها درگیر قبول شدن فرزندانشان هستند. متاسفأنه در جامعه ما بجای اینکه از یک نفر سؤال کنیم که چه رشته ای قبول شده ای یا چه رتبه ای آورده ای و در آینده به چه رشته ای علاقه داری؟ بیشتر برایمان مهم است که کجا قبول شده ای. خیلی نگران کننده است. در جهانی زندگی می کنیم که بجای اینکه بپرسیم چه کسی با تلفن شما تماس می گیرد یا در لیست شماره تلفن شما با چه انسان های بزرگی در ارتباط هستید. ازشان می پرسید که شمارتون چقدر گرون است و گاهی ارزش آدم ها به رند بودن شماره تلفنشان است و این یک فاجعه است و فکر کردن به آن خجالت آور است گاهی وقت ها ما  کسی را سرزنش می کنیم، بخاطر این که رشته مورد علاقه اش رشته ای نیست که ما دوست داریم. و خیلی از پدر و مادر ها برای بچه هایشان در زمینه رشته مورد علاقشان اعمال نظر و انتخاب رشته می کنند.

به نظر شما بهنرین رشته دنیا چه رشته ای است؟

 بهترین رشته دنیا آن رشته ای است که شما به آن علاقه مند هستید و در آن زمینه استعداد دارید و وقتی در آن رشته تحصیل می کنید شما یک نابغه محسوب می شوید. اگر یک ماهی هستید هرگز به غیر از رشته ای جز شنا، در رشته سخره نوردی از خودتان امتحان نگیرید چون شما در آن یک آدم کاملاٌ فلج و نادان به حساب می آیید. اما وقتی در مسیر علاقه مندی خودتان باشید، صدرصد آدم نابغه ای خواهید بود. تمام آدم های موفق دنیا دنبال علاقشان بوده اند و آنقدر خوب علایقشان را پیدا کردند که توانستند با آن ثروتمند بشوند.

پس اول المان موفقیتان را درک کنید و هر موضوعی که در آن استعداد دارید، در آن زمینه حرکت کنید. این یک کشف استعداد است به حرف های دیگران توجهی نکنید. در همه اعضای خانوادتان دکتر هستند دلیل ندارد که حتماٌ شما دکتر شوید. مراقب استعداد و تواناییتان باشید و از مسیر علاقتان خارج نشوید. خداوند رحمان شور و شعف و شادابی را در وجود انسان قرار نداده که فقط یک گوشه ای بشینید و دیگران را مسخره کنید و بخندید نه. سامانه نشاط و شادابی شما پیام آور این است که بفهمید که از مسیر درست خارج نشده اید، به این سامانه دقت کنید. هر وقت سنسور این نشاط وشادابی قطع شد بدانید که دارید رو به سمت افسردگی و دل مردگی می روید. بدانید که یک جای کار ایراد دارد عین فشار خون و ضربان قلب شما. اگر شما به این علائم دقت نکنید مطمئن باشید که در آن مسیر به هیچ جایی نخواهید رسید. 

 

 


نظرات کاربران
ارسال نظر