چگونه شخصیت افراد را بشناسیم؟

تولید محتوی موسسه فرهنگی ذهن برتر

 

چگونه شخصیت افراد را بشناسیم؟

امروزه شخصیت شناسی به علمی تبدیل شده است که باعث بهبود روابط بین فردی شده است. چرا که شخصیت شناسی به شما کمک می کند پرده های ظاهری را کنار بزنید و عمق شخصیت یک فرد را درک کنید. روانشناسان معتقدند که کافی است نظر فرد را نسبت به شخصیت دیگران بپرسید، هر آن چه فرد درباره دیگران بگوید بسیار شبیه به شخصیت واقعی خود خواهد بود. علاوه بر آن تکنیک های بسیاری وجود دارد که به برخی از آنها میپردازیم.

شناخت شخصیت از طریق چهره::

 

 

حالت صورت و چهره اشخاص نیز یکی دیگر از راه‌های شناخت شخصیت است. چرا که افرادی که دارای صورت دراز وکشیده ای هستند، عموما دارای صبر و تحمل بیشتری بودند و قدرت حل مشکلات در آن ها زیاد است. همچنین افراد صورت گرد پر انرژی بوده و می تواند اتاقی دلگیر و ساکت را به محیطی شاد تبدیل کند و افرادی که دارای صورت چهارگوش و بیضی هستند طرفدار استقلال فردی بوده و از زیرکی و سخت کوشی بالایی برخوردارند.

 

شناخت شخصیت از طریق تیپ:

تیپ و نوع لباس نقش مهمی را در کار، روابط و حتی در عزت نفس ما دارد. چرا که مدل‌هایی که ما میپوشیم نه تنها به دیگران می گوید که ما که هستیم، بلکه احساس خوب یا بدی در ما ایجاد می کند.
لذا برخی از انواع رایج پوشش که هر کدام نشانه ویژگی‌های شخصیتی خاصی است، اشاره می‌شود.

شخصیت شلخته که اگر نوع لباس فرد اغلب چروکیده و ناهماهنگ باشد، دیگران به این باور می رسند که شما در کار و زندگیتان همین گونه هستید و نباید به شما اعتماد کرد. شخصیت‌های خسیس اغلب لباس‌های کوتاه و تنگ را انتخاب می‌کنند، آنها تلاش می‌کنند تا تمامی تمرکزشان را بر بدنشان متمرکز کنند. افراد دارای شخصیت نمایشی اصولا لباس‌هایی با رنگ‌های تند و غیرمعمول می‌پوشند و اغلب تمایل دارند به چشم بیایند و دیده شوند. همچنین افرادی که شخصیت مادی‌گرا یا اعتماد به نفس پایین دارند، به دنبال پوشیدن لباسهای مارکدارند و بسیار تمایل دارند که دیگران این مارک‌ها را ببینند.
 

شناخت شخصیت از روی دستخط:

می‌توان از روی دستخط به برخی از ویژگی‌های فرد پی برد، اینکه افرادی که دارای استرس و اضطراب هستند در حین نوشتن فشار بیش از اندازه بر روی کاغذ وارد میکنند و در مقابل افراد افسرده در نوشتن کلماتشان کم رنگ و محور است. اغلب افراد خجالتی ریز مینویسند و در درس خوان و دقیق هستند و افرادی که درشت مینویسند انسانهای برونگرایی هستند و تمایل دارند توجه همه را جلب کنند. و افرادی که ما بین این دو هستند دارای شخصیتی متعادل هستند.

 

شناخت شخصیت از طرز نشستن:

 

حالت A

نشستن به حالتی که زانوهایتان را درآغوش بگیرید، این نوع نشستن فردی خلاق و هنرمند را توصیف میکند که اغلب قبل از فکر کردن حرف میزنند اما اغلب افراد خوشحالی هستند و تمایل دارند از مشکلات در زندگی اجتناب کنند.

 حالت B

نشستن به حالتی که پاهایتان را روی هم بیندازید یعنی یک پا را روی زانوی پای دیگر قرار دهید، انسانی برونگرا و با اعتماد به نفس بالا را توصیف می کند که معمولا این افراد جالب، خلاق، جذاب هستند و قوه تخیل بالایی دارند. خیلی راحت با دیگران ارتباط برقرار می کنید. و در محیط کار تحسین برانگیز هستند.

حالت C

در این افراد آرامش حرف اول را میزند و بسیار سختگیر و نکتهسنج هستند. زیرا زمانی که می خواهند تصمیم بگیرند ساعت ها و یا حتی روزها درباره آن فکر می کنند.   

حالت D

افرادی که با این حالت مینشینند، هیچوقت دوست ندارند عواطف خود را در ظاهر بروز دهند. همچنین از تاخیر بیزارند. برای آنها اجتماع مانند شبیه جنگ است و محتاطانه عمل میکنند.

حالت E

این گونه افراد هیچ وقت عجله ندارند و معتقدند که هر چیزی به وقتش رخ میدهد. همچنین تمام سعی خود را برای این که ظاهر خوبی داشته باشند میکنند. و معمولا هر انتقادی را نیز به سختی می پذریند.

 

 نتیجه گیری:

آنچه که توانایی ما برای شناخت درست افراد را پیچیده‌تر می‌کند، این است که بسیاری از ما شنونده‌های خوبی نیستیم. به منظور شناخت بهتر رفتار دیگران، باید تماشا کنید و گوش بدهید.

همه آدم ها وقتی آرام باشند زشتی هایشان ته نشین می شود و زلال به نظر می آیند، برای اینکه آدمی را بشناسید قبل از مصرف خوب تکان دهید.

 


البته این مباحث به صورت جامع در کارگاه حس برتر توسط محمد سیدا بیان می شود.

 

 

 


نظرات کاربران
ارسال نظر