تندخوانی، یادگیری بهتر

تولید محتوی موسسه فرهنگی ذهن برتر

تندخوانی، یادگیری بهتر

پیشرفت تکنولوژی و رشد سریع علوم، ضرورت دستیابی به مهارت تندخوانی و درک مطلب را بیش از پیش افزایش داده است. در واقع تندخوانی سرعت مطالعه را افزایش داده و امکان یادگیری را در زمانی کوتاه فراهم می سازد.

چگونه تندخوانی را بیاموزیم؟

کری می گوید: اینکه یک جا بنشینید و خودتان را ساعت ها مجبور به درس خواندن کنید کار سختی است. بخش بزرگی از تلاش های شما در این موقعیت صرف این می شود که خود را در همان حالت نگه دارید و این در حالی است که راهکارهای دیگری برای یادگیری بهتر وجود دارد.

هدف مند مطالعه کنید. برای خود مشخص کنید که چه نوع اطلاعاتی می خواهید کسب کنید. این کار سرعت مطالعه شما را افزایش داده و از خواندن مطالب غیرضروری و حاشیه ای جلوگیری می کند.

دید کلی راجع به موضوع داشته باشید:

هنگام مطالعه ابتدا فهرست مطالب و یا جمله اول و آخر هر پاراگراف را نگاه کنید. در واقع سرعت تندخوانی را افزایش داده و امکان یادگیری را در زمانی کوتاه فراهم می‏ سازد.

با صدای بلند مطالعه نکنید:

چرا که در فرایند مطالعه این چشم ها و مغز هستند که باید درگیر باشند سرعت قوه بینایی شما بسیار بیشتر از سرعت تکلم شماست؛ لذا از تلفظ حروف و وازه ها حین مطالعه خودداری کنید.

محیط مناسب فراهم کنید:

هر عاملی که موجب پرت شدن حواس شما می شود را حذف کنید.

تمرکز بر روی یک خط خاص را کاهش دهید:

خط سیر چشم شما باید مثل کانگورو از روی جمله ها بپرد. هر کدام از این پرش های کانگورویی به یک توقف کوتاه بارای دورخیز کردن منجر می شود، که این توقف، تصویر موقتی از متن است که در ناحیه تمرکز شما به جا می ماند. این توقف ها می تواند ¼ تا ½ ثانیه برای کتاب خوان آماتور طول بکشد؛ لذا برای این که خودتان متوجه این امر شوید کافیست یکی از چشم هایتان را ببندید و نوک انگشت خود را بر روی پلک نگه دارید و سپس به آرامی با چشم دیگرتان یک خط از کتابی را  که می خواهید مرور کنید.

فلش بک نزنید:

کتاب خوان آماتور هنگام مطالعه عادت دارد جمله ها را دوبار دوبار بخواند و وسط مطالعه چند صفحه به عقب برگشته و مطلبی را که خوانده بود دوباره چک کند که درست خوانده است یا خیر. این کار به صورت آگاهانه صورت می گیرد و بااعث بر هم خوردن تمرکز فرد شده و 30 درصد به وقت مطالعه اضافه می کند.

وسعت دید خود را گسترش دهید:

برای تندخوانی سعی کنید تمرکز چشمتان را گسترش دهید تا چندین کلمه جلوتر از آنجایی که هم اکنون می خوانید را هم ببینید.

طرح سؤالات متفاوت:

در ذهن راجع به موضوع، بر کیفیت درک مطلب تأثیر می گذارد زیرا پس از طرح سوال در ذهن، مغز در جستجوی پاسخی برای آن برآمده و قدرت تمرکز بیشتر خواهد شد.

 

(در کارگاه 2 روزه تکنیک برتر شرکت کنید واز یک تجربۀ به یادماندنی لذت ببرید.)

*روشهای یادگیری مطالب حفظی، محاسباتی، فرمول ها و زبان های خارجی را بیاموزید.

*شب امتحان نیز احتیاج به مرور مطالب پیدا نکنید.

برای شرکت در کارگاه 2 روزه تکنیک برتر اینجا کلیک کنید.

 

 

 

 

 


نظرات کاربران
ارسال نظر