درمان سکته مغزی با موسیقی درمانی

بخوانید ،بدانید ،به کار ببندید

  درمان سکته مغزی با موسیقی درمانی  

بحث موسیقی و موسیقی درمانی  ،این روزها در دنیای پزشکی سر و صدای بسیاری به راه انداخته است. هر روزه در نقاط مختلف جهان تحقیقات جدید و گسترده ای در مورد درمان و حتی پیشگیری از بیماری ها با موسیقی انجام می شود و دولت ها هزینه های بسیاری پیرامون این مقوله متحمل می شوند که نشان دهنده اهمیت این تحقیقات در جوامع مختلف است. 

موسیقی درمانی

 درمان سکته مغزی با موسیقی 

پژوهشگران دانشگاه پزشکی هاروارد تاثیر آواز خواندن را بر بهبود توانایی صحبت کردن در مبتلایان به سکته مغزی بررسی کردند. بر پایه این بررسی ها که در نشست سالانه انجمن پیشرفت علوم آمریکا ارائه شد، افراد برای صحبت کردن و آواز خواندن از بخش های متفاوت مغز بهره می گیرند.

پژوهشگران معتقدند تمرین آواز خواندن در مبتلایان به عارصه سکته مغزی موجب بهبود توانایی صحبت کردن در آنان می شود. آنها امیدوارند با بهره گیری از نتایج این بررسی به راهی جدید برای بازگرداندن توانایی صحبت کردن به بیماران سکته مغزی دست یابند.

 ادامه این بررسی ها همچنین نشان داده که موسیقی می تواند در بهبود سریع تر بیماران مبتلا به سکته مغزی مفید باشد. این بررسی ها که در فنلاند انجام شده نشان می دهد گوش کردن به موسیقی می تواند در بهبود سریع تر بیماران مبتلا به سکته مغزی مفید باشد.

به گزارش نشریه Brain پژوهشگران بر این باورند:

بیمارانی که دچار سکته مغزی شده اند و روزانه دو ساعت موسیقی گوش می دهند نسبت به بیماران دیگر زودتر بهبود می یابند

زیرا گوش دادن به موسیقی باعث می شود حافظه کلامی بیماران بهبود یابد

مغز عاشق موسیقی است  

 تحقیقات نشان می دهد که مغز انسان به طور ذاتی عاشق موسیقی است. این تحقیقات که توسط دانشمندان ایرانی انجام شده، نشان می دهد که چرا گوش دادن به موسیقی به اندازه یک فیلم پلیسی جذاب است.

این پروژه که در «موسسه تحقیقاتی روتمن» در کانادا انجام شد و رهبری آن را نیلوفر سلیم پور، محقق ایرانی، برعهده داشت، از گروهی از شنوندگان موسیقی خواسته شد که به نمونه های کوتاه از ۶۰ ترانه ای که هرگز نشنیده بودند، اما به سبکی بودند که آنها با آن آشنایی داشتند، گوش دهند. هنگامی که این افراد به موسیقی گوش می دادند، با استفاده از MRI از مغز آنها اسکن گرفته شد و مشخص شد:

   زمانی که افراد ترانه خاصی را دوست داشتند، نواحی بسیاری در مغزشان تحریک می شد   

  تشخیص صدا در افراد نابینا  

 توانایی درک موقعیت توسط افراد نابینا همیشه برای دیگران جالب و عجیب بوده است. گفته می شود شاید افراد نابینا قدرت بینایی نداشته باشند، اما توانایی های بسیاری در حس های دیگرشان دارند که گاهی به جرات می توان گفت که عدم توانایی آنها را در دیدن جبران می کند.

در تازه ترین مطالعات، نشان داده شده که چگونه یک فرد نابینا جهت صدا را تشخیص می دهد. در واقع تولید صدا در افراد نابینایی که محل انعکاس صدا را می توانند تشخیص دهند، در مراکز بینایی مغزشان صورت می گیرد. گفتنی است خفاش ها و گونه خاصی از پستانداران همچون دلفین ها برای هدایت جهت حرکت خود از انعکاس محل صداها استفاده می کنند.

این مطالعه اولین بار است که برای پژوهش بر پایه عصب شناختی محل انعکاس صدا در انسان، از افراد نابینا استفاده می کند تا کارهایی مثل دوچرخه سواری را که به تصور بسیاری بدون بینایی میسر نیست را انجام دهند.

 موسیقی قلب تان را آرام می کند 

 یادگیری و نواختن ساز می تواند تاثیرهای مثبتی را بر روی قلب داشته باشد. پژوهشگران ایتالیایی و انگلیسی در یک سری از آزمایش ها، دست به مقایسه افراد موزیسین و غیر موزیسین زدند.

 آنها دریافتند موسیقی تاثیر مستقیم و آنی بر اعضای بدن می گذارد

و با افزایش و یا کاهش ضربان قلب موجب افزایش هیجان و ایجاد آرامش در بدن شخص می شود.

همچنین از دیگر یافته های این پژوهشگران این بود که موسیقی می تواند استرس ها و تنش های بدن را از بین ببرد و باعث شود تا فعالیت های ورزشی افراد نیز بالاتر برود و حتی از سوی دیگر بر رفتارهای حیوانات، از جمله گیاهان نیز تاثیر مثبت بگذارد که البته این اثرگذاری بر انسان، کاملاً مشخص شده است.

درمان با موسیقی

  موسیقی طعم غذا را بهتر می کند  

 جالب است بدانید که یک رستوران مشهور انگلیسی از مهمانان دعوت می کند در هنگام صرف غذا به موسیقی گوش فرا دهند، زیرا سرآشپز آن معتقد است این کار طعم غذا را بهتر می کند. به نقل از مجله اسکوارمیل چاپ انگلیس رستوران فت داک در غرب لندن که در سرو غذاهای عجیب و غریب شهرت دارد از مشتری ها می خواهد با شنیدن صدای موسیقی از غذای خدا لذت بیشتری ببرند. هستون بلومنتال سرآشپز این رستوران می گوید بر اثر سه سال تحقیق به همراه روانشناس مشهور چارلز اسپنس در دانشگاه آکسفورد به این نتیجه رسیده است.

انواع موسیقی تاثیرات متفاوتی بر روی حس چشایی و درک ما از طعم غذا می گذارد.برای مثال درک طعم غذا در محیطی که موسیقی آرام پخش می شود با زمانی که موسیقی با ریتم تند پخش می شود متفاوت است.بنابراین :

بهتر است غذا را در محیطی مصرف کنید که موسیقی آرام پخش می شود.

 

 


نظرات کاربران
ارسال نظر