چهره شناسی شخصیت ،راهی برای برقراری روابط سودمند

بخوانید ،بدانید ،به کار ببندید

چهره شناسی شخصیت ،راهی برای برقراری روابط سودمند

فروشنده ای را می شناسم که از فروش خود راضی نیست و می گوید نمی دانم چطور به سرعت مشتریانم را بشناسم و با برقراری ارتباط با آنها محصولم را معرفی کنم؟

فردی دیگر در مذاکره با افرادی که قبلا با آنها آشنایی نداشته دچار سردرگمی می شود و نمی داند چگونه به هدف خود برسد؟

بسیاری از پدیده ها و واقعیات که الان اثبات شده اند ،بشر در گذشته از وجودشان اطلاع داشته است.مثلا از گذشته انسان اطلاع داشته که گیاهان خواص دارویی دارند اما امروزه از نظر علمی اثبات شده است.

در مورد چهره شناسی هم همینطور است و به همین دلیل متخصصان این حوزه بر این باورند شخصیت افراد را می توان از چهره ی آن ها شناخت.

چهره شناسی

آبراهام لینکلن می گوید:

" درست است که در زمان تولد ،چهره مان را خود انتخاب نمی کنیم ،ولی صورت ما در پنجاه سالگی حامل کارنامه ی یک عمر انتخاب بین خوب و بد است."

چگونه با چهره شناسی به شخصیت افراد پی ببریم؟

تمامی احساسات ،خلقیات ،رفتارها ،عادات و استعدادهای ما در صورتمان نمایان است.همه ی ما از اهمیت اشارات صورت در روابط باخبریم، می دانیم معنی خنده یا اخم چیست اما اینکه فرد مقابل را از روی خطوط چهره و یا چشم و دیگر اعضای چهره بشناسیم نیاز به کسب اطلاعات در این زمینه داریم.

یادگیری چگونه خواندن این نقشه همانند یادگیری یک زبان جدید است و نیاز به تمرین و ممارست دارد.

چهره شناسی در روابط شخصی و شغلی ما تاثیر به سزایی دارد و می تواند مبنای بسیاری از تصمیمات ما قرار بگیرد.

برای مثال در یک مذاکره اگر به دنبال فردی می گردید که قدرت را در دست دارد با فردی مذاکره کنید که برجسته ترین گونه را در جمع دارد.اگر بتوانید او را متقاعد کنید کل جمع را متقاعد کرده اید.

اگر به دنبال فردی هستید که حرف آخر را می زند دنبال کسی بگردید که بلندترین یا بیرون زده ترین چانه را داشته باشد.

اگر دنبال کسی هستید که در مورد مسائل مالی تصمیم می گیرد به دنبال فردی در جمع باشید که بیرون زده ترین بینی را دارد یک برجستگی نوک بینی نیز گواه توجه به پول است.

فک بزرگ و یا دارا بودن غبغب افرادی هستند که می خواهند در هر شرایطی حرف خود را به کرسی بنشانند.اگر با این افراد در ارتباط هستید سعی کنید شنونده ی خوبی برای آنها باشید حتی اگر وسط حرف شما پریدند صبور باشید و وانمود کنید که هم چنان شنونده ی خوبی هستید.

حتی می توانید از چهره شناسی برای مقاصد کاری و فروش بیشتر هم استفاده کنید.

برای فروش بهتر ،با افرادی که بینی صاف دارند از راه منطق وارد صحبت شوید پس فراموش نکنید توضیحات واضح و روشن برای آنها اولویت دارد.

افرادی که بالای بینی آنها انحنا به سمت داخل دارد افرادی احساسی هستند پس سعی کنید به آنها بگویید این محصول چه احساسی برای آنها به ارمغان می آورد.

حتی دندان ها هم برای شما بازگو کننده ی خصوصیات اخلاقی افراد است برای مثال اگر دندان های پیشین از هم فاصله داشتند به این معنی است که آن فرد غیرقابل پیش بینی است و از ریسک کردن هراسی ندارد.

چهره شناسی

باتوجه به بسیاری از نشانه های دیگر چهره می توان فرد مقابل را شناخت و تعامل بهتر و سودمندانه ای با فرد ایجاد کرد.

برای آشنایی بیشتر با مباحث چهره شناسی و پی بردن به شخصیت و خصیصه های خلقی و رفتاری با افراد مختلف زندگیتان و نحوه ی برقراری ارتباط موثر با آنها می توانید در کارگاه یک روزه حس برتر دکتر محمد سیدا شرکت کنید.

 


نظرات کاربران
ارسال نظر