فیل ها گاز نمی گیرند

تولید محتوی موسسه فرهنگی ذهن برتر

فیل ها گاز نمی گیرند

تا حالا فیل شما را گاز گرفته است؟ پشه چطور؟ موارد کوچک در زندگی هستند که شما را می گزند. بعضی اوقات، مشکلات بزرگی را می بینیم که ممکن است شغل و شهرت انسان را در لحظه ای تهدید کنند. به عنوان مثال، کمدین معروفی که به علت شوخی در خصوص تبعیض نژادی متهم می شود، خانم تنیس باز مشهوری که بر خلاف شخصیتش به خاطره استفاده از واژه های تهدیدکننده علیه مقام رسمی دچار مشکل می شود. به طور مشخص این انتخاب های ضعیف، تأثیرات خیلی بزرگی دارند. حتی اگر چنین مشکلات بزرگی در گذشته داشته اید، به برداشتن گام های بزرگ و سخت نیاز ندارید تا بتوانید همه آن ها را اصلاح کنید.


برای بیشتر ما همین تصمیمات کوچک و به ظاهر کم اهمیت، تبدیل به پر اهمیت ترین موضوعات می شوند. در مورد انتخاب هایی صحبت می کنم که فکر می کنید به هیچ وجه تغییری در زندگی تان ایجاد نمی کنند. همین چیزهای کوچک هستند که به صورت گریزناپذیری موفقیت شما را تعیین می کنند. چه تصمیمات خیلی بزرگ و دشوار باشند، چه برخورده ای کوچک یا تصمیمات بزرگ به ظاهر مثبت (که بیشترشان دسیسه آمیز هستند)؛ همه این انتخاب های به ظاهر بی اهمیت می توانند شما را به کلی از مسیر زندگی تان خارج کنند؛ تنها به این علت که به اندازه کافی به آن ها توجه نکرده اید. در روزمرگی، غرق و از کارهای کوچکی که شما را به کلی از مسیرتان خارج می کنند، غافل می شوید. اثر مرکب، عمل می کند؛ بسیار خب. همیشه کار می کند، به خاطر دارید؟ ولی در این مورد بر علیه شما؛ چرا؟ چون غافل هستید!

به عنوان مثال، جرعه ای نوشابه می نوشید، یک بسته چیپس می خورید و ناگهان متوجه می شوید همه تلاش آن روزتان را برای خوردن غذای سالم از بین برده اید، با این که گرسنه نبوده اید. خودتان را در حالی می یابید که دو ساعت بی وقفه در حال تماشای برنامه بی فایده و احمقانه تلویزیونی هستید (بگذارید به شما اعتبار بیشتری دهیم و فرض کنیم آن برنامه مستند علمی بوده است) در حالی که قرار است ملاقات مهمی با مشتری خاص و ارزشمندی داشته باشید. بدون هیچ دلیلی به یکی از اعضای خانوادتان دروغ بسیار بدی می گویید، در حالی که گفتن حقیقت هیچ مشکلی ایجاد نمی کد. موضوع چیست؟
خودتان اجازه دادید انتخاب های بدون فکر داشته باشید. تا زمانی که تصمیمات ناخودآگاه بگیرید، نمی توانید به صورت خودآگاه این رفتار را تغییر دهید و عادتهای مثبت را جایگزین آن ها کنید. الان زمانی است که باید بیدار شوید و انتخاب هایی قدرتمند داشته باشید.


منبع: اثر مرکب – دارن هاردی

 

 


نظرات کاربران
ارسال نظر