فراموش کردن چه زمانی نشانه آلزایمر است؟

تولید محتوی موسسه فرهنگی ذهن برتر

فراموش کردن چه زمانی نشانه آلزایمر است؟

آلزایمر، یک نوع اختلال عملکرد مغز است که به ندرت از توانایی ذهنی مغز می کاهد. بارزترین آن اختلال حافظه است که به تدریج پیشرفت می کند. عوامل ایجاد بیماری آلزایمر به صورت متفاوت در افراد بروز می کند. که هم اکنون در هر 2 ثانیه، یک نفر در هر نقطه ای از جهان به آلزایمر مبتلا می شوند و این بیماری سیر صعودی دارد.

 

الزایمر

فراموش کردن علت بالارفتن از پله ها، فراموشی در برقراری تماس تلفنی با یک دوست زمانی که در خانه مشغول رسیدگی به امور کودکان هستید یا از یاد بردن مسئله ای که چند روز پیش به شما گفته شده است؛ این ها همه از مشکلات عادی حافظه است و ربطی به آلزایمر ندارد و حال می پردازیم به این که چرا این اتفاق رخ می دهد؟ آیا این مشکلات نشانه آلزایمر است؟

به نوشته دیلی میل، دکتر اولیور کاکرل، متخصص مغز واعصاب، حافظه آنی و کوتاه مدت انسان به راحتی آشفته می شود. در واقع مغز انسان می داند یادآوری این که چند ساعت دیگر برای آوردن یک کتاب باید به طبقه بالا برود را بی اهمیت می داند بنابراین آن را از حافظه پاک می کند تا آن فضا را برای کارهای مهم تر قرار دهد. در واقع مغز باید تصمیم بگیرد که آیا اطلاعات جدید ارزش فراخوانی را دارند یا خیر. اگر چنین باشد آن را در حافظه بلند مدت انسان قرار می دهد و اگر ارزشی نداشته باشد آن را پاک می کند. افسردگی، تنش ها، غم و اندوه، کمبود خواب می تواند عامل این مشکلات باشد چرا که حافظه سعی می کند که همه چیز را برای یک بار یادآور شود. 

خوراکی های جلوگیری از آلزایمر:

 

-  20 دانه پسته همراه 3 عدد خرما را در وعده صبحانه خود جای دهید.
-  موز باعث افزایش هوش و حافظه می شود.
-  مصرف زیاد آبلیمو باعث جلوگیری از کم هوشی می شود.
-  برای تحریک سیستم اعصاب مرکزی و تقویت مغز از معجون زیر استفاده کنید.
ابتدا 10 گرم کندر را پودر کرده و سپس 50 گرم مغز چلغوز (یک نوع آجیل است) و 30 گرم مغز گردو را به آن اضافه می کنیم و هنگامی که همه پودر شدند 150 گرم عسل را به آن می افزاییم. روزی یک قاشق مرباخوری همراه یک لیوان آب پرتقال، آب انار یا آب هویج میل کنید. بسیار مؤثر است.
-  آب نارگیل جهت درمان اختلالات روانی بخصوص خستگی مغز و جلوگیری از آلزایمر مفید است.
-  خوردن تخم هندوانه برای جلوگیری از فراموشی و معالجه کمبودهای فکری و تقویت ذهنی در کودکان و نوجوانان مؤثر است.
در طول روز مویز میل کنید.

-  پرتقال تقویت کننده و آرام کننده مغز است.
-  با مصرف ماهی به طور منظم احتمال ابتلا به فراموشی در آینده را، 20 درصد کاهش دهید.

کارهای موثر جلوگیری از آلزایمر:

- به مغزتان شوک وارد کنید. تحقیقات نشادن داده است که قرار گرفتن در مقابل یک معما و حل یک مسئله باعث جوگیری از تخریب پروتئین های خاص مغز شما می شود و ذهن شما را به چالش می کشاند.

- فراگیری یک کار جدید در میانسالی مانند فراگیری یه زبان جدید، چرا که باعث افزایش ارتباط میان سلول های مغز می شود و سلامت آن ها را ماندگار می کند.


- در کارهایتان تنوع ایجاد کنید. مثلاٌ اگر هر روز با ماشین سرِ کار می‌روید، گاهی این عادت را تغییر داده و کمی از مسیر را پیاده و بقیه را با اتوبوس بروید.


- از ضربه زدن به سرتان جلوگیری کنید. چرا که هر ضربه ای که به سر شما وارد شود، احتمال ابتلا به دمانس در آینده را در شما بالا می برد. پس برای جلوگیری از فراموشی سعی کنید تا می توانید در مقابل هر ضربه یا اتفاقی از سرتان محافظت کنید.

- بسیار بخوانید و بنویسید. بلند بخوانید، با تغییر صدا و به جای شخصیت‌های کتاب یا نویسنده بخوانید. خاطرات روزانه را بنویسید. نوشتن و خواندن یکی از بهترین فعالیت‌ها برای تقویت و افزایش حافظه و جلوگیری از آلزایمر است.

و در آخر چیزی که می خواهید در حافظه شما ثبت شود، تکرارش کنید.

چنان چه تمایل به شرکت در کارگاه های حافظه برتر را دارید، کلیک کنید.

 

 

 

 


نظرات کاربران
ارسال نظر