تاثیر رنگ بر حافظه

تولید محتوی موسسه فرهنگی ذهن برتر

تاثیر رنگ بر حافظه

رنگ ها روی حافظه و مغز انسان تأثیر بسزایی دارد. در واقع رنگ ها روزانه به شکل های مختلف روی حافظه ما تأثیر می گذارند و حتی بسیاری کمپانی ها برای بازاریابی محصولات، به رنگ ها توجهی ویژه ای دارند و عمداٌ از رنگ هایی استفاده می کنند که ماندگاری بیشتری در حافظه داشته باشند. تحقیقات نشان داده است که انسان ها ذاتاٌ به تصاویر رنگی عکس العمل بیشتری نشان می دهند و تصاویر رنگی از تصاویر سیاه و سفید بهتر در یادها می ماند.

انسان و رنگ زیر مجموعه ای از نظام خلقت هستند. در واقع رنگ ها در روح و روان آدمی اثر می گذارند. رنگ‌ها آنچنان در روح و روان آدمی اثر می‌گذارند که موجب تغییر رفتار وی می‌شوند و این نوع تغییر به تحول در خصوصیات و شخصیت افراد منجر می‌گردد. در واقع یک رنگ بخش میانی مغز را تحریک می کند و در نتیجه بر اعصاب و روان انسان تاثیر می گذارد.

 

سیاه و سفید

در حقیقت رنگ سیاه در نبود رنگ‌های دیگر ظاهر می‌شود و بر مغز ما تأثیر بسیار جالبی دارد. تحقیقات نشان داده است که تصاویر سیاه و سفید بر روی ذهن و حافظه انسان تأثیر می گذارد؛ همچنین میزان اثر گذاری این تصاویر را با تصاویر رنگی مقایسه کردند. نتایج تحقیقات نشان داد که انسان ها به تصاویر رنگی عکس العمل بیشتری نشان می دهند و این تصاویر بهتر از تصاویر سیاه و سفید در یادها می مانند.

رنگهای سرد (سبز و آبی)

رنگهای سرد مثل سبز و آبی، بیشتر ارامش دهنده هستند و هیجان کمتری در ما ایجاد می کنند. رنگ آبی حالت خنک کنندگی سیستم انرژی را دارد. به همین دلیل برای آموزش و یادگیری بهتر از فلش کارت هایی که از رنگ های سبز یا آبی استفاده شده است، استفاده می کنند. در واقع رنگ های سرد حس خلاقیت را در انسان تحریک می کند.

رنگهای گرم (نارنجی و قرمز و زرد)

رنگهای گرم مثل قرمز و نارنجی و زرد مهیج ترند. این رنگ ها حالت تحریک کننده ذهنی و هوشی دارند و شدیداً موجب تقویت فکر انسان می‌شوند و حس آرامش و خوشحالی را در روحیه انسان بوجود می آورند. غده هیپوفیز وقتی رنگ قرمز را می بیند، فعال شده، آدرنالین آزاده کرده و یک شیمیایی به مغز ارسال می کند. در واقع سیستم شیمیایی بدن را تغییر داده و فشار خون و ضربان نبض را افزایش می دهد. به عبارت دیگر رنگ قرمز همواره روی مغز انسان تأثیر گذاشته و ایجاد هیجان و انرژی می کند. بنابراین بیشتر در یاد ما می مانند. ذهن ناخودآگاه به رنگ های گرم عکس العمل نشان می دهد و توجه ما را بیشتر به خودشان جلب می کنند و توانایی ما را بری یادآوری و تقویت می کند.

در پایان می توان گفت که رنگ ها الهام بخش خلاقیت و ابتکار هستند. هوشیاری و درک بچه هایی که اتاقهای رنگارنگ دارند خیلی سریعتر از بچه های دیگر که از این امکان محروم هستند افزایش می یابد و باعث می شود دانش آموزان و دانشجویان ایده های نو و جدیدی به نظرشان برسد. استفاده از رنگ ها نه تنها به پروژه های هنری کمک می کند؛ بلکه حس خلاقیت را تحریک می کنند و به آن ها کمک می کند که راحت تر به سؤالاتشان پاسخ دهند و مورد ارزیابی قرار گیرند.

 

 

 

 

 

 


نظرات کاربران
ارسال نظر