NLP چیست و چه فوایدی دارد؟

تولید محتوی موسسه فرهنگی ذهن برتر

 NLP چیست و چه فوایدی دارد؟

" ان ال پی " علم و هنر رسیدن به کمال و موفقیت است. در واقع یک تکنولوژی بسیار واقع بینانه بر مبنای توانایی فرد جهت خلق نتایج مطلوب است که به شما نشان می دهد که چگونه موفقیت های خود را درک کنید و از آن الگو بسازید تا مجدداٌ موفقیت های خود را تکرار کنید و با استفاده از آن می توان آینده درخشانی را برای خود رقم زنید. به عبارت دیگر ان ال پی، مجموعه ای از الگوها، مهارت ها و شیوه هایی برای درست رفتار کردن و اندیشیدن است.

NLP مخفف عبارت (Nero Linguistic Programming)  به معنای برنامه ربزی عصبی کلامی  است.

N مخفف Nero  به معنای عصب یا سیستم عصبی است که تجربه ما بوسیله حواس پنج گانه از طریق آن ایجاد می میگردد.

L  مخفف Linguistic  به معنای زبانی یا سیستم های زبانی یا سیستمهای ارتباطی غیر کلامی دیگر است که علائم عصبی از طریق آنها به کد تبدیل شده و سپس سازماندهی گردیده و مفهوم را ارائه می دهند.

P مخفف Programming  به معنای برنامه ریزی و ایجاد توانایی استفاده کردن از برنامه هایی که در سیستم عصبی خود می ریزیم تا به نتایج مطلوب و خاص برسیم (ارتباط با خود)

پیروان NLP تلاش می کنند با الگوبرداری از افراد موفق، به این قانون پی ببرند و رمز موفقیتشان را بفهمند. از جمله این که ادم های ناموفق غالباٌ افرادی هستند که از کاه، کوه می سازند. آن ها استعدادهای خود را نمی شناسند و به جای تلاش کردن، حوادث زندگی را غیر منطقی و با دید منفی تحلیل می کنند.در این رابطه پیترکبیر می گوید: "آنقدر شکست خوردم تا راه شکست دادن را آموختم".

 اگر شما باورهای مخربی دارید، اگر عادت هایی دارید که شما را آزار می دهند، اگر عصبانی می شوید، اگر خاطرات تلخ شما را ناراحت می کند و همه آن چه که در حال حاضر هستید همه به دلیل برنامه‌هایی است که از قبل در ذهنتان نصب شده اند.

برای مثال، جوانی را در نظر بگیرید که همیشه با سرعت غیرمجاز رانندگی می کند و تمام دوربین های شهری از خودروی او تصاویر مجرمانه دارند. روزی در جاده شمال، به دلیل حمل نوشیدنی های غیر مجاز، ماشینش متوقف می شود و ماشین وی به پارکینگ هدایت می شود؛  لذا وی باید برای خارج کردن خودرو خود از پارکینگ جریمه های پرداخت نشده قبلی را هم بپردازد. اگر این جوان به هر روشی وادار شود در فاصله کمی پس از انجام جرائم رانندگی، جریمه های خود را پرداخت کند، بی شک تغییر متفاوتی در الگوی رفتاری و رانندگی وی رخ خواهد داد.

 

تکنیک های ان ال پی:

- هدایت انرژی درونی خود به سوی دستیابی به اهداف تمرکز یافتن براهداف

- بیشتر بر انجام دادن تأکید می شود تا دانستن.

- برقراری روابط فردی با دیگران

- کسب مهارت در زمینه متقاعد کردن دیگران

- کنترل بر شیوه های بروز احساسات

- ترک کردن عادات نامطلوب

- غلبه بر تأثیراتی که تجربه های منفی داشته است.

- همسو کردن ارزش ها و باورهای خویش با آنچه که می خواهیم به دست آوریم.

- یافتن روش های خلاق برای حل

- دستیابی به مهارتهایی که همیشه آرزو داشتید به آنها دست یابید

- افزایش حس هدفمندی در زندگی

- لذت بردن از فعالیت هایی که قبلاٌ از انجام دادن آنها هراس داشته اید.

در آخر این که NLP باعث می شود که کاری که دیگران به خوبی انجام می دهند را مدل سازی کنید و دوم این که الگوهای محدودکننده در خود و دیگران را تشخیص دهید و برای جابه جایی آن ها از ان ال پی استفاده کنید. در واقع یاد می گیرید که چگونه از هر تجربه زندگی استفاده کنید و توانایی خود را برای بهبود زندگی خود افزایش دهید.

 

 

 

 


نظرات کاربران
ارسال نظر