مغز شناور

تولید محتوی موسسه فرهنگی ذهن برتر

مغز شناور

مغز و نخاع محفوظ ترین بخش های بدن ما هستند. نخاع در بالای گردن، از سوراخ بزرگ کف جمجمه عبور می کند و به مغز می رسد. در واقع استخوان محکم جمجمه مغز را احاطه کرده است. محصور شدن مغز در محفظه ای استخوانی مشکلاتی را به همراه دارد. در واقع سپردن مغز نرم به دست استخوان درست نیست. به همین دلیل استخوان و مغز به طور مستقیم با هم تماس ندارند. چند پرده به نام مننژ که از جنس بافت پیوندی محکم است، به سطح خارجی مغز و نخاع چسبیده است.

 

 

مایع مغزی نخاعی به روش دیگری از مغز محافظت می کند. این مایع باعث خنثی کردن اثر جاذبه زمین می شود. در واقع مغز بافت نرمی است که در بخش خارجی آن 85 درصد آب وجود دارد؛ لذا از آب دارترین بافت بدن محسوب می شود. بنابراین مغز آن قدر نرم است که نیروی جاذبه زمین به تنهایی شکل آن را می تواند تغییردهد.

مایع مغزی نخاعی به روش دیگری نیز از مغز محافظت می‌کند. این مایع اثر جاذبه زمین را خنثی می‌کند. مغز بافت نرمی است و بخش خارجی آن 85 درصد آب دارد که آن را آبدارترین بافت بدن می‌سازد. از کل خون نیز آبدارتر است. بنابراین نباید تصور کرد که مغز سخت و محکم است. مغز به قدری نرم است که نیروی جاذبه زمین مایع مغزی نخاعی را می تواند شناور نگه دارد و شکل آن را تغییر دهد. به عبارتی مغز درون مایع غوطه ور است.

تأثیر آب بر مغز:

 

دانشمندان نشان دادند نوشیدن آب برای مغز موثر است و به مغز کمک می کند تا دمای بدن را کنترل کند و خوردن آن در صبح، قبل و یا بعد از صبحانه ضریب هوشی رو بالا برده و قدرت یادگیری مغز را تا 40 درصد افزایش می دهد. همچنین برای حفظ رطوبت دهان، بینی و چشم ها مفید بوده و بر نرمی مفاصل، از اعضای بدن محافظت می کند.

مصرف روزی 8 لیوان آب توصیه شده است، اما مقدار آن به عواملی مختلفی از جمله حنسیت، سن و فعالیت بدنی، عرق کردن، ادرار، آب و هوا و ... بستگی دارد.

 

نکاتی که درباره نوشیدن آب باید بدانید:

- سعی کنید آب را به نوشیدنی های دیگر ترجیح دهید.

- از این که احساس تشنگی کنید، آب بخورید.

- مصرف دو لیوان آب ناشتا را از دست ندهید.

- یک لیوان آب قبل از حمام به کاهش فشار خون شما کمک می کند.

- قبل از خواب یک لیوان آب بنوشید؛ چرا که از بوی نامطبوع دهان به هنگام صبح جلوگیری می کند. در واقع باعث از بین بردن باکتری های موجود در دهان می شود و در از بین بردن باکتری های موجود در دهان و آب رسانی به زبان نقش موثری دارد.

- از خواب یک لیوان آب بخورید تا از سکته مغزی یا حمله قلبی برای جلوگیری از سکته مغزی یا حمله قلبی، قبل از خواب یک لیوان آب بخورید.

- به هنگام فعالیت بدنی آب را قبل از فعالیت، در حین آن و پس از ورزش کردن بخورید.

- یک فرد سالم و فعال با یک رژیم غذایی سالم می تواند آب مورد نیاز بدن را تامین کند.

 

 


نظرات کاربران
ارسال نظر