دلیل از خواب پریدن چیست؟

تولید محتوی موسسه فرهنگی ذهن برتر

دلیل از خواب پریدن چیست؟ 

پریدن از خواب برای هر فردی اتفاق می افتد و این امر کاملاٌ طبیعی است. ولی تکرار بیش از حد آن، حتما دلیل خاصی دارد. به گفته محققان، بیدار شدن از خواب در زمان خاصی از شب، نشانه آن است که انرژی بدن شما کاهش یافته است. اما بیدار شدن در ساعت هایی از شب و تکرار آن در طولانی مدت مضر است و مغز آسیب می بیند.

 

زودرنجی شدید و حساسیت های رفتاری بالا، نیاز مکرر به دفع ادرار، احساس گرمای زیاد، استفاده از تلفن همراه هنگام خواب، نوشیدن مشروبات الکلی، استرس همه از عوامل پریدن از خواب و بروز این مشکل است.

 علت علمی بیدار شدن در ساعات مختلف از شب:

بین ساعت نه تا یازده:


مشکل خواب‌بین این 2 ساعت احتمال داشتن استرس را نشان می دهد.

 

بین ساعت یازده تا یک بامداد:


این زمان حیاتی برای سم‌زدایی و شروع فرایند مجدد است. کبد سم را می‌شکند و خون تازه را به گردش در می آورد.

 

بین ساعت سه تا پنج صبح:


این زمان‌ ترمیم ریه‌هاست و بدن از اکسیژن اشباع است. برای این‌که عملکرد بدن درست انجام شود، بدن را خوب گرم نگه‌دارید.

 

بین ساعت پنج تا هفت صبح:


این‌ زمانی است که بقیه سموم آزاد شکسته و از بدن دفع می‌شود. داشتن یک رژیم غذایی نامناسب یا دیر غذا خوردن نیز می‌تواند به مشکلاتی منجر شود که شمارا در یک ساعت مشخص از خواب بیدار می‌کند.

 

 

این روزها گوشی موبایل بسیار مورد استفاده قرار گرفته، توجه داشته باشید نور تلفن همراه و تبلت باعث جلوگیری از ترشح هورمون ملاتونین در هنگام خواب شده و اختلال در خواب را برای شما به همراه دارد. سعی کنید حدود یک ساعت قبل از خواب، نور اتاق تان را کاهش دهید و در صورت استفاده از تلفن همراه، نور صفحه آن را کم کرده و آن را از چهره تان دور نگه دارید.

به گفته محققان، دمای بین ۱۵ تا ۲۰ درجه سانتیگراد، دمایی مطلوب برای داشتن خوابی آرام و راحت است. دوش آب ولرم رو به خنک قبل از خواب برای کاهش دمای بدن موثر است و به داشتن خوابی آرام کمک می کند.

 

 

 


نظرات کاربران
ارسال نظر