ذهن چندکاره (The Multitasking Mind)

تولید محتوی موسسه فرهنگی ذهن برتر

ذهن چندکاره (The Multitasking Mind)

در سراسر جهان، بسیاری افراد هستند که در حین رانندگی با موبایل خود در حال تماس گرفتن هستند و یا به GPS خود نگاه می کنند. انجام چندین کار به طور همزمان یا به عبارتی ذهن چند کاره از زمان نیاکان ما بوده است.

ممکن است فکر کنید انجام دو یا چند فعالیت در آن واحد می شود بهره وری شما بیشتر شود، اما تحقیقات بسیاری حاکی از آن است که چنین تلاش هایی ممکن است برایتان گران تمام شود. چند وظیفه گی نه تنها باعث افت شما و افزایش تعداد خطاهای شما می گردد، بلکه به صورت موقتی در کارکرد مغزتان تغییراتی ایجاد می کند.

 

هر زمانی که شما نیاز به توجه و تمرکز دارید، بخش جلویی مغز که قشر جلومغزی نامیده می شود، کمک می کند تا توجهتان بر روی یک هدف متمرکز شده و پیام ها را با دیگر سیستم های مغز به منظور انتقال وظیفه هماهنگ می کند. سمت راست و چپ قشر جلومغزی زمانی که روی یک وظیفه متمرکز شده است با یکدیگر روی همان یک وظیفه کار می کنند، در حالی که وقتی فردی برای انجام دو وظیفه به صورت همزمان تلاش می کند، دیگر دو طرف قشر مغزی با یکدیگر کار نکرده و مستقل از هم کار خواهند کرد. در واقع تحقیقات نشان می دهد، زمانی که دو طرف همزمان وجود دارد، مغز به نصف تقسیم می شود.

اگر اجرای سه چیز به طور همزمان بسیار سخت باشد، پس چطور ما قادر هستیم موقع خوردن به طور همزمان ایمیل ها را چک کرده و به رادیو نیز گوش دهیم؟

مطابق با گفته (Koechlin)، سهولت این که ما چند کار را همزمان انجام می دهیم بستگی به این دارد که چطور قشر جلویی مغز درگیر شده است. برای مثال، فعالیتهای طبیعی از قبیل خودن یا راه رفتن در مقایسه با فعالیت هایی نظیر خواندن یا رانندگی به قشر جلومغزی کمتر وابسته است. به همین دلیل است که چک کردن چیام ها در گوشی موبایل به هنگام غذا خوردن راحت از زمانی است که در حال رانندگی هستید.

 

مطالعه دانشجویان دانشگاهی نشان داد که افرادی که ساعت های طولانی تری صرف انجام همزمان چندکار می کنند؛ در سوئیچ کردن هر یک از کارها دچار مشکل می شوند.

از آنجایی که فرایند همزمانی کارهایی که نیاز به توجه داشته در مغز سخت می باشد، اغلب زمانی که نیاز به توجه داشته در مغز سخت می باشد، اغلب زمانی که ما چندکار انجام می دهیم، مغز توجه اش را بین فعالیت ها به جلو و عقب تغییر می دهد. به گفته Adam Gazzaley استاد دانشگاه کالیفرنیا که بر نحوه تغییر توجه و حافظه نسبت به سن مطالعاتی انجام می دهد، این چنین تغییر کارها با هزینه عملکردی همراه است. به عنوان آزمایش، Gazzaley و تیمی از محققان از یک گروه بزرگسالان جوان و سالمنان خواستند تا جزئیات یک صحنه طبیعی را مشاهده و برای مدت 15 ثانیه به خاطر بسپارند. همان طور که شرکت کنندگان جهت نگهداری جزئیات آن صحنه در مدت زمان کوتاه تلاش می کردند، یک چهره به صورت ناگهانی روی صفحه ظاهر شد.

سپس دانشمندان از شرکت کنندگان در مورد جنسیت و سن آن چهره قبل از اینکه شرکت کنندگان جزئیاتی از صحنه اصلی مشاهده شده بدست آوردند، پرسیدند. مسن تر ها جزئیات صحنه را در ادامه وقفه های پیش آمده سخت تر به یاد می آوردند. تجزیه و تحلیل های بیشتر آشکار نمود هنگام اختلال، سالمندان آهسته تر از بزرگسالان جوان تر عمل نمودند.

بنابراین انجام چن کار به صورت همزمان باعث افت عملکرد مغز و افزایش تعداد خطاها شده و این با افزایش سن افراد بدتر شده و تغییر از یک کار به کار دیگر به صورت همزمان برای افراد مسن تر نسبت به جوان تر ها سخت تر می باشد.

ترجمه: م باباپور

 


نظرات کاربران
ارسال نظر