ازدواج دیگر یک هندونه سر بسته نیست

تولید محتوی موسسه فرهنگی ذهن برتر

ازدواج دیگر یک هندونه سر بسته نیست

امروزه بسیاری از جوانان از ازدواج می هراسند و نمیخواهند چشم بسته ازدواج کنند و یکی از دغدغه های آنها، پیدا کردن مشخصه هایی است که آن ها را در امر ازدواج موفق یاری کند. به گفته یک جامعه شناس، ازدواج یک هندونه سر بسته نیست و طول زمان عامل شناخت نخواهد بود. صاحب نظران معتقدند با این همه دستاورد علمی که در زمینه فرایندهای ارتباطی زوجین و عوامل موثر آن وجود دارد، می توان یک ازدواج موفق یا ناموفق را پیش بینی کرد.

 

ازدواج موفق به یک انتخاب صحیح و با تدبیر بر می گردد. تأمین نیازهای مادی و جسمانی، فرار از مشکلات در دوران مجردی، فرار از تنهایی، برخورداری از موقعیت اجتماعی بهتر و ... همه جزئی از ملاک اصلی ازدواج محسوب می شود. متأسفانه بسیاری از افراد ازدواج را وسیله ای برای رسیدن به اهداف خود می پندارند و اعتقاد دارند که ازدواج موفق، ازدواجی است که مشکلات دوران مجردی را از بین ببرد و چه بسیار ازدواج هایی که به این دلایل منجر به طلاق می گردد.

راه های بسیاری وجود دارد که در دوره آشنایی می توان شناخت بیشتری از طرف مقابل به دست آورد و با آگاهی کامل زندگی مشترک را آغاز کرد.

خودآگاهی و خودشناسی:

فرد باید قبل از هر انتخابی، نقاط ضعف و قدرت خود را بشناسد، هدف و ارزش های زندگی خود را مشخص کند و با شناسایی آن ها دست به انتخابی شایسته بزند.

 

دانستن قوانین زندگی:

زندگی مشترک برای خودش یکسری قوانین و قواعدی دارد و به این گونه نیست که شما هر آن گونه که در زمان مجردی رفتار می کردید در زندگی مشترک هم باشید. افراد در دوره نامزدی فقط چند بار در هفته یکدیگر را می بینند و این که فکر کنند روابطشان در دوره نامزدی همان گونه هست که زیر یک سقف می روند، اشتباه است. در این مورد فکر کنید و ببینید توانایی از خودگذشتگی دارید؟ یا حاضرید بخشی از وقت و تفریحات و روابط دوستانه خود را فدای زندگی مشترک کنید یا خیر. و در عین حال بیندیشید که آمادگی وفاداری را دارید؟  بنابراین لازم است که مدتی را به فکر کردن به این موضوع ها اختصاص دهید؛ چرا که شما قرار است درباره بقیه عمرتان تصمیم بگیرید.

 

درباره مسائل مالی به توافق برسید

مسائل مالی از مشخصه های ازدواج است. برای آن که بیشتر این موضوع را درک کنید به شرایط اقتصادی خودتان در زمان مجردی بیندیشید که شما و پدرتان چه حالتی در مورد پول دارید. زیرا در مورد همسرتان هم کم و بیش همین گونه است. در دوره آشنایی قبل از ازدواج ممکن است بر سر خرید لوتزم مورد نیاز زندگی به مشکل بربخورید. ببینید آیا این مشکلات را می توانید به آسانی حل کنید. اگر نتوانستید لازم است این شرایط را با یک مشاور در میان بگذارید و با سلیقه مالی طرف مقابل هماهنگ شوید.

اهداف مشترک خود را مطرح کنید

منظور از اهداف مشترک این نیست که هر دو شغل مشترک داشته باشید. اما باید در نظر داشته باشید که هدف هایتان مانع یکدیگر نباشد. در واقع ازدواج، یعنی پیوستن دو زندگی به یکدیگر است.

 

اعتماد داشتن:

قبل از ازدواج درباره همه مسائل اعم از سن، وضع مالی، روابط بین خانواده و... بپرسید کافیست یک مشکل کوچک پیش بیاید و آن جاست می فهمید که فرد مقابل قابل اعتماد است یا خیر.


شناخت خوب از یکدیگر:

قبل از هر چیز باید به این توجه داشته باشید که هیچ آدمی کامل نیست. دقت کنید وجه منفی همسر آینده شما نباید نقطه ضعف خودتان باشد. و شما باید هکه جوانب منفی همسرتان را بدانید و با توجه به آن ها درباره او قضاوت کنید. این جمله رایج که می گوید بعدا درست می شود بدترین جمله قبل از ازدواج است.


 

 


نظرات کاربران
  • راستین08/17/2017 02:27:39 ق.ظ
    درودسپاس فراوان برتمام آنانی که درراه علم وانتشارآن قدم برمیدارند.عالی بود.
ارسال نظر