چرا با وجود اینکه غدا خورده ایم باز هم گرسنه ایم؟

تولید محتوی موسسه فرهنگی ذهن برتر

چرا با وجود اینکه غدا خورده ایم باز هم گرسنه ایم؟

تحقیقات نشان می دهند آن هایی که دائم احساس گرسنگی می کنند و بلافاصله بعد از خوردن غذا مشتاق به خوردن هستند. در واقع گرسنه نیستند و این گرسنگی آن ها واقعی نیست. مسلما برای شما هم پیش آماده است که بعد از خوردن غذا دیری نمی گذرد که باز گرسنه می شوید و به سراغ یخچال می روید و باز شروع به خوردن می کنید. اشتها در زمان هایی که ورزش و کارهای سنگین انجام می دهید، باردار هستید یا سندروم پیش قاعدگی دارید، درس خواندن، جویدن آدامس و ..به صورت طبیعی بالاست. عوامل بسیاری در این زمینه وجود دارد که در ادامه می پردازیم.

 

 

عوامل موثر بر احساس گرسنگی

بدن شما دچار کمبود آب شده است:

هنگامی که بدن دچار کمبود آب می شود، تارهای هیپوتالاموس روی هم می افتند و اعلام گرسنگی و تشنگی صورت می گیرد. به همین دلیل برای رفع این حالات و افزایش انرژی باید غذا بخورید. در چنین شرایطی پیشنهاد می‌شود فرد 10 دقیقه قبل از خوردن غذا، یک لیوان بزرگ آب یا چای معطر کم رنگ بنوشد.

نداشتن خواب شبانه با کیفیت:

در رابطه با اشتها دو هورمون Leptin و Gherlin  وجود دارد.  افزایش هورمون Gherlin، محرک اشتها است و کاهش هورمون Leptin ،  محرک احساس سیری است. چنان چه که شب ناآرامی را پشت سر گذاشته باشید، هورمونی به نام Gherlin ترشح می شود، که محرک اشتهاست؛ لذا سعی کنید خوابی حدود 7 الی 8 ساعت درشب داشته باشید. 

قورت دادن غذا:


قورت دادن غذا باعث می شود که معده پر شود، اما چون زمان کافی برای ثبت سیری به مغز صادر نشده است و همچنان گرسنه هستید؛ لذا سعی کنید به آرامی غذا بخورید و برای غذا خوردن خود حدود 20 دقیقه وقت بگذارید تا سیگنال سیری به مغز صادر برسد.

میوه خود را اندازه گیری نمی کنید:

نکته حائز اهمیت این است که درست است که میوه، غذایی کامل است اما خوردن آزاد آن و اهمیت ندادن بر میزان استفاده آن، باعث افزایش قند می شود که این باعث می شود معده در مدت زمان کوتاهی از شما درخواست خوردن دوباره کند.

پروتئین استفاده کنید:

پروتئین‏ ها نه تنها مدت طولانی تری در معده می مانند و احساس سیری می دهند، بلکه احساس گرسنگی را نیز سرکوب می کند. سعی کنید روزانه 46 گرم پروتئین در برنامه غذایی خود قرار دهید.
 

اطرافیان شما پرخور هستند:

تحقیقات بیانگر این است، افراد در بسیاری مواقع از جمله خوردن به صورت ناخودآگاه از یکدیگر تقلید می کنند. برای جلوگیری از این تقلید ناخودآگاه می بایست موقتا فردی که در حال خوردن است برای دقایقی ترک کنید و سعی کنید عادات غذایی خودتان را یادآورشید و بدانید این شمایید که باید بر دیگران تأثیر بذارید و به عنوان الگوی آن ها عمل کنید.

مصرف بیش از حد کربوهیدرات:

احساس گرسنگی به صورت فیزیولوژیکی از مصرف زیاد و نمک حاصل می شود. لذا جهت کنترل اشتهای خود از مصرف زیاد آن خودداری کنید.

 گرسنگیفردی استرسی هستید:

زمانی که تحت‌فشار هستید، افزایش این هورمون‌ها باعث می‌شود بدن احساس کند موردحمله قرار گرفته و به انرژی نیاز دارد. به همین دلیل تمایل به خوردن غذاهای چرب، شور و شیرین دارید و اشتهای شما افزایش می‌یابد. سعی کنید از طریق شرکت در کلاس‌های یوگا یا روش‌های دیگر آرامش خود را به دست آورید.

موقعیت‌هایی که بدن شما احساس گرسنگی کاذب می‌کند را بشناسید و راه مقابله با آن را نیز یاد بگیرید.

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 


نظرات کاربران
ارسال نظر