سخنوری و اهمیت نفوذ کلام در زندگی

تولید محتوی موسسه فرهنگی ذهن برتر

سخنوری و اهمیت نفوذ کلام در زندگی

نفوذ کلام و توانایی متقاعد کردن دیگران با هر موقعیت اجتماعی که داشته باشید می‌تواند در کار و زندگی تان حتی در دنیا تغییرات بزرگی ایجاد کند. مسلما فردی که سخنور خوبی باشد نسبت به افراد دیگر پیشرفت بیشتری در جامعه، محیط کار و زندگی دارد. برای مثال در فروش برای متقاعد کردن مشتری که موجب ارتقا شغلی فرد می شود و یا بیان احساسات زوجین که باعث تحکیم خانواده می شود.

قبل از هر چیز با مفهوم سخنوری آشنا شوید.

سخنوری چیست؟

بالاترین حد کلام یک فرد است که در هر شرایط و زمانی می تواند سخنرانی خوبی در جمع انجام دهد و بتواند با سخنان خود روی افراد تأثیر ایجاد کند. برای مثال می توان گفت فردی یک جکی را تعریف می کند و همه از خنده روده بر می شوند، اما یک نفر دیگر همون جک را تعریف می کند اما کسی نمی خندد و اون جک از نظر همه هیچ مزه ای نداشته ندارد.

راه های تقویت سخنوری و فن بیان :

نکات اصلی خود را یادداشت کنید:

یادداشت برداری به ذهن شما در تجسم و جذب اطلاعات بسیار کمک می کند. چرا که ممکن است از لحاظ آوایی در ذهن خود زیبا جلوه کند اما وقتی روی کاغذ می آورید، متوجه زیاد و کم بودن مطالب،  درستی و نادرستی و یا جایگاه هر یک در مکالمات خود می شوید.

صدای خود را ضبط کنید:

این کار باعث می شود که حرف زدن خود را از زاویه سوم شخص گوش دهید و متوجه طرز صحبت خود از جمله مکث ها، تپق ها و زیر و بم صدایتان شوید و در صدد اصلاح نقایص خود برآیید.

مکالمات کوتاه روزمره را تمرین کنید:

مکالمات کوتاه روزمره برای باز کردن سر صحبت و کشاندن آن به مکالمه اصلی کمک می کند. هیچگاه بلافاصله در بدو ملاقات سریع به اصل موضوع نپردازید و در عوض، مکالمه ی کوتاهی نسبت به آب و هوا و محل ملاقاتتان داشته باشید. روزانه این کار را تمرین کنید.

ارتباط چشمی برقرار کنید

 

 

یک ارتباط چشمی خوب کمک می‌کند تا مخاطب احساس آرامش بیشتری کند و در توانایی‌هایی کلامی شما نیز اعتماد به وجود می‌آورد. برای این کار باید در هر نوبت، ارتباط چشمی خود را چهار تا پنج ثانیه حفظ کنید؛ لذا  باید آنقدر بر متن سخنرانی خود مسلط باشید که فقط هرازگاهی به متن خود نگاه کنید. همچنین سعی کنید کسانی که به مضمون سخنرانی شما واکنش نشان میدهند و چهره صمیمی دارند را در بین حضار پیدا کنید چرا که باعث افزایش تمرکز شما بر روی سخنرانی می شود.  

 

سعی کنید شمرده و با اعتماد بنفس صحبت کنید:

واضح بودن کلمات در گفتار شما و علاقه شنونده نسبت به سخنرانی‏ تان کمک می کند؛ لذا احساس کنید حرفی که می‌زنید، متعلق به خودتان است. با تمام اعتمادبه‌نفسی که در دنیا وجود دارد، صحبت کنید. کِیتی شوارتز در کارگاهی که با موضوع بهبود مهارت سخنرانی و تقویت فن بیان برای کسب ‌وکار در کالیفرنیای شمالی برگزار شد، می گوید: «شمرده صحبت کردن نه ‌تنها فهم شنونده را از صحبت‌های شما تقویت می‌کند، بلکه باعث می شود مطمئن و آرام به نظر برسید.»

حواستان به وضع نشستن یا ایستادنتان باشید:

 

 

طرز نشستن یا ایستادن صحیح می تواند سخنرانی شما را تحت‌تأثیر قرار بدهد. اگر شانه های تان به هم نزدیک باشد و به سمت سرتان قوز داشته باشد، بخش بزرگی از قدرت بالقوه ی صدای خود را از دست می دهید. لذا صاف ایستادن یا نشستن باعث می شود که به خوبی نفس بکشید و صدایتان قدرت نفوذ بیشتری داشته باشد.

نفس عمیق بکشید و آرام باشید:

عمیق نفس بکشید و لبخندی بزنید. به توانایی های خودتان اعتماد داشته باشید و بدانید فرقی ندارد چه اتفاقی می افتد، مهم این است که شما به بهترین شکل تلاش کرده اید.

در گیر کردن مخاطب:

 

 

که با سوال ‍پرسیدن از مخاطب صورت می گیرد که باعث می شود یک ارتباط راحت بین مخاطب و سخنور صورت بگیرد.

ایجاد کردن محیطی نبستا شاد و لذت بخش:

 

 

در گفتار خود کمی شوخی به خرج دهید، این عمل به یادگیری و توجه مخاطب نسبت به سخنرانی تان کمک می کند. غرض از شوخی این نیست که نقش یک کمدین را بازی کنید بلکه به این وسیله آن فضایی آرام را بوجود بیاورید و با مخاطب خود مزاح کنید. چرا که  شوخی می‌تواند یک سخنرانی معمولی و یک سخنرانی عالی تبدیل کند و در سخنان خود داستان‌های شخصی و وقایع جاری را بگنجانید تا سخنرانی‌تان خشک نباشد.

امیدواریم با خواندن این مطالب یاد گرفته باشید که چطور مهارت های گفتاری خود را ارتقا دهید. همچنین در صورت تمایل می توانید در کارگاه مهره مار که توسط دکتر رضا امیر احمدی برگزار می شود شرکت نمایید.

در صورت اطلاع بیشتر کلیک کنید.

 

 

 

 

 

 

 

 

 


نظرات کاربران
ارسال نظر