بهترین روش های مطالعه به زبان ساده

w4share

بهترین روش های مطالعه به زبان ساده

 کم کردن تداخل:

یکی از دلایل فراموشی عاملی است به نام تداخل. تداخل هنگامی رخ می دهد که اطلاعاتی که شما قبلا یاد گرفته اید با اطلاعات که جدیدا یاد گرفته اید و مشابه هستند تداخل پیدا کند. تداخل می‌تواند به هنگام به یاد آوردی موضوعات موجب سردرگرمی و گیج شدن شما شود. مغز اطلاعات جدید را با اطلاعاتی که قبلا یادگرفته است قاطی می کند.

برای مثال تصور کنید چندین نفر را در یک کنفرانس تجاری در هفته گذشته ملاقات کرده اید و سپس شب گذشته چندین نفر دیگر را در یک مهمانی دیده اید. تداخل می تواند موجب شود که اسامی افرادی را که در کنفرانس دیده‌اید با افراد مهمانی و یا برعکس قاطی کنید.

چند روش برای به حداقل رساندن تداخل وجود دارد که در ادامه به آن‌ها اشاره می شود:

پرآموزی:

به هر میزان موضوعی را بهتر بدانید امکان رخ دادن تداخل کمتر است. برای پر آموزی، مطالعه را تا جایی که می‌توانید اطلاعات و موضوع مورد مطالعه را به خوبی به یاد بسپارید ادامه دهید.

برای مثال تصور کنید شما باید سخنرانی گتیزبرگ لینکلن (سخنرانی مشهور لینکلن در سال 1863) را حفظ کنید. مطالعه را  تا جایی که  می‌توانید متن سخنرانی را بدون اشتباه حفظ کنید ادامه دهید و به هنگامی که  دوباره شروع به مطالعه کردید از همانجا شروع کنید و ادامه دهید.

تحقیقات نشان داده است که پرآموزی حافظه را برای یادگیری هر چیزی تقویت می کند و دلیل آن نیز این است که تداخل را به کمترین میزان ممکن می رساند.

 

معنا دار کردن مطالب:

یکی دیگر از راههای جلوگیری از تداخل معنی دار کردن اطلاعات است. برای به یاد آوردن مطلبی که می خواهید یاد بگیرید، مطالب باید معنا دار باشند و یادگیری آن صرف حفظ کردن نباشد. با وجود استفاده از مطالب معنا دار باز هم امکان تداخل وجود دارد اما به میزان کمتری!

برخی از روش‌های معنا دار کردن اطلاعات

 

آشنا سازی:‌

هر چه درباره یک موضوع اطلاعات بیشتری داشته باشید یادگیری مطالب مرتبط با آن برایتان راحت‌تر است. برای مثال بازیکنان حرفه‌ای شطرنج حرکات جدید بازی را بسیار سریع‌تر از افراد عادی که شطرنج باز نیستند یاد می گیرند

 

منظوم سازی:

اگر بتوانید مطالبی را که باید به خاطر بسپارید به صورت منظوم و شعر مانند در بیاورید این اطلاعات معنا دارتر و به یاد آوردن آن راحت‌تر می شود. هر چند منظوم کردن  مطالب و اطلاعات زمان بر است اما به شما کمک می‌کند تا بعداً مطالب را به راحتی به یاد آورید.

 

الگوها:

به همان میزان که منظوم کردن اطلاعات را معنا دار می کند ساخت الگو نیز چنین است. در تمامی مطالبی که باید حفظ کنید به دنبال یافتن الگوها باشید.

برای مثال: زمانی که باید یک سری کد را حفظ کنید. به دنبال الگوها و قوانین تکراری باشید که به شما درحفظ کردن لیست کمک کند. برای حفظ شماره تلفن‌ها و یا اعداد زیاد دیگر اعداد را به قسمت‌های قابل حفظ تبدیل کنید. مثلاً اگر قرار  باشد عدد 453763883913را حفظ کنید توجه کنید که پس از هر چهار عدد  عدد ۳ تکرار شده است  345376388391

حتی در صورتی که نتوان در بین اعدا الگوی خاصی را پیدا کرد با قطعه قطعه کردن اعداد می‌توان به حافظه کمک کرد.

 

به حداقل رساندن فعالیت های جانبی:

تداخل با افزایش فعالیت‌های مختلف در فاصله ی زمانی بین مطالعه و زمان  استفاده از اطلاعات افزایش می یابد. فعالیت‌های ذهنی مختلف به صورت همزمان نیز احتمال تداخل را افزایش می‌دهد.

چناچنه امتحانی پیش رو دارید بهترین راه برای جلوگیری از تداخل خوابیدن (به شرط آنکه به اندازه کافی مطالعه داشته اید) است . چرا که در زمان خواب فعالیتی صورت نمی پذیرد.

 

مطالب مشابه را به صورت همزمان مطالعه نکنید:

فراموش کردن مطالب به دلیل تداخل با مطالعه  مطالب مشابه  به صورت همزمان افزایش می یابد. برای مثال تصور کنید که در طی چند روز آتی باید  بیوشیمی، شیمی آلی و مثلثات  را بخوانید. از آنجایی که شیمی آلی و بیوشیمی تقریباً مشابه هستند. بهتر است که مثلثات را در بین آن‌ها بخوانید تا امکان وقوع تداخل را به کمترین میزان برسانید.

 

مطالب مختلف را در اتاق‌های متفاوتی مطالعه کنید:

یکی دیگر از روش‌های اثبات شده برای کاهش تداخل استفاده از محیط های متفاوت برای مطالعه ی مطالب مشابه می باشد.

برای مثال:‌بر فرض شما باید درس‌های فرانسه و اسپانیایی را به صورت همزمان مطالعه کنید. برای جلوگیری از تداخل این دو زبان مشابه، زبان فرانسوی را در یک اتاق و اسپانیایی را در اتاق دیگری مطالعه کنید. حتی استفاده از دو نوع رنگ خودکار متفاوت برای هر موضوع نیز می‌تواند از تداخل جلوگیری کند.

به هنگام استفاده از روش‌های مبتنی بر تصویر، برای به خاطر سپاری موارد مشابه اتاق‌های فرضی در ذهن خود بسازید و از دست آویز های تصویری متناسب با مطلب مورد مطالعه استفاده کنید. برای مثال از برج  ایفل برای تصاویر مرتبط با اتاق فرانسه و از کلاه لبه پهن اسپانیایی برای تصاویر اتاق اسپانیایی استفاده کنید.

 

 مطالعه در بازه های زمانی مختلف:

تمامی مطالبی را که باید یاد بگیرید به صورت همزمان مطالعه نکنید. تحقیقات نشان داده است که اگر مطلبی به تنهایی در یک بازه زمانی مطالعه شود  به یاد آوردن آن آسان‌تر است  و امکان وقوع تداخل کاهش می‌یابد.

پس به هنگام مطالعه بین دروس زبان انگلیسی، تاریخ، ریاضی و غیره پرش نکنید و یکی را به تنهایی و با  تمرکز بخوانید.  اگر هم چندیدن روز وقت برای درس خواندن و مطالعه در اختیار ندارید استفاده از استراحت های کوتاه بین دروس مختلف نیز می‌تواند مفید باشد. برای مثال پس از خواندن ریاضی از درس خواندن دست  بردارید و پس ازکمی استراحت و خوردن اسنیکی و یا نوشیدن آب  شروع به مطالعه زبان انگلیسی کنید. با این کار مغزتان برای مطالعه مورد بعدی آماده می شود.

 


نظرات کاربران
  • نظر
    مهرانگیز 08/06/2017 07:29:38 ق.ظ
    مطالب بسیار مهمی را بیان فرمودید . ممنون از شما
ارسال نظر