یادآوری یک خاطره، خاطرات دیگر را کمرنگ می‌کند!

محققان دانشگاه کمبریج

 

یادآوری یک خاطره، خاطرات دیگر را کمرنگ می‌کند!

نتایج پژوهش جدید محققان دانشگاه کمبریج و دانشگاه بیرمنگام حاکی از آن است که تلاش آگاهانه برای یادآوردن چیزی باعث تضعیف یک خاطره دیگر می‌شود.

محققان از 24 شرکت‌کننده خواستند تا بطور عمدی کلمات و تصاویر خاص را در حالی که در یک اسکنر مغز قرار داشتند، با هم مرتبط کنند. آن‌ها با شمارش ارتباطاتی که افراد توانسته بودند طی چند مرحله آزمایش بخاطر بیاورند، نشان دادند برخی خاطرات خاص باقی مانده و برخی دیگر ضعیف می‌شوند.

محققان دریافتند که تلاش برای بیاد آوردن ارتباطات خاص باعث می‌شود که یادآوری ارتباطات دیگر مشکل شود. به گفته دانشمندان، این ایده که عمل بخاطرسپردن باعث فراموش کردن می‌شود، بسیار شگفت‌انگیز بوده و می‌تواند درک بهتری در مورد حافظه انتخابی و حتی خود فریبی ارائه کند.

تحریریه ذهن برتر: 

چند سال پیش در یک دانشگاه، یک روان‌شناس تحقیقی انجام داد که در آن از گروهی کودک خواستند پنج خاطره را یادآوری کنند. چهار خاطره واقعی و یکی ساختگی بود. خاطره‌ی ساختگی این بود که انگشت‌شان لای تله‌ی موش گیر کرده است و به بیمارستان رفته‌اند. این آزمایش هفته‌ای یک‌بار تکرار می‌شد. هفته‌ی یازدهم یک سوم بچه‌ها قضیه‌ی تله موش را با تمام جزئیات به‌یاد می‌آوردند و احتیاجی به کمک محقق نداشتند!

متاسفانه بعضی از ما هم خاطره‌های شبیه "تله‌موش" زیاد داریم. و مثل همان بچه‌ها چیزی را که اصلاً وجودِ خارجی نداشته است بارها و بارها مرور می‌کنیم. اما حالا نتیجۀ این پژوهش که می‌گوید: "تلاش آگاهانه برای یادآوردن چیزی باعث تضعیف یک خاطره دیگر می‌شود" نشان می‌دهد که به جای فکر نکردن به یک خاطره بد برای پاک کردن یا حذف کردن آن می شود به فکر کردن به یک خاطرۀ خوب پرداخت. همین حالا اگر از شما بخواهیم که به یک سگِ سیاهِ وحشی و عصبانی که به شما زل زده است، فکر نکنید! شما فکر می کنید! اما اگر بخواهیم تصور کنید کنار دریا در حال تماشای یک غروب زیبا هستید و انعکاس نور خورشید روی امواج دریا چشمان شما را نوازش می‌کند شما در طولِ این مدت هرگز به سگِ سیاه فکر نمی کنید! درست است؟ پس شما این توانایی را دارید که جای خاطره‌های ذهنی بد را با خاطره‌های شیرین خود عوض کنید. و این همان نتایج پژوهشگران است اما به زبان ساده‌تر!

 


نظرات کاربران
ارسال نظر