پاکسازی حافظه از خاطرات ترسناک با زردچوبه

تولید محتوی موسسه فرهنگی ذهن برتر

 

پاکسازی حافظه از خاطرات ترسناک با زردچوبه

تحقیقات نشان داده که ادویه زردچوبه می‌تواند به حذف خاطرات بد کمک کند.
ترکیب زرد رنگ "کورکومین" که در ریشۀ گیاه زردچوبه یافت می‌شود، از ذخیره شدن خاطرات ترسناک جدید در مغز جلوگیری و همچنین خاطرات ترسناک قدیمی را از ذهن پاک می‌کند.
دانشمندان امیدوارند، که این نتایج بتواند درمان‌هایی برای مبتلایان به اختلالات روانی ایجاد کند. اما محققان چگونه به این موضوع دست یافتند که زردچوبه، حافظه را از خاطرات ترسناک پاک می‌کند؟؟آنها، در "دانشگاه سیتی" نیویورک موش‌ها را آموزش دادند که در برابر یک صدای خاص بترسند. (موش‌ها زمانی که می‌ترسند: برجای خودشان خشک می‌شوند!).

چند ساعت بعد هنگامی که همان صدا برای موشها پخش شد، گروهی که غذای عادی خورده بودند، ترسیدند. اما موشهایی که غذای مملو از "کورکومین" خوردند، در جای خود خشک نشدند که این اتفاق نشان می‌داد خاطرات ترسناک آن‌ها پاک شده است!

به گفته محققان، مبتلایان به اختلال تنش پس از ضربه یا اختلالات دیگر (مثلا تصادف یا افتادن از نردبان یا ...) که مشخصه آن‌ها خاطرات ترسناک است، ممکن است بتوانند از تغذیه غنی از "کورکومین" بهره ببرند.

روند شکل گیری خاطرات در مغز


خاطرات در مغز به شکل ارتباطات جدید بین نورون‌ها شکل می‌گیرند. این ارتباط ها، در ابتدا شکننده هستند اما بتدریج و با انتقال یافتن به حافظه طولانی مدت، در مغز باقی می‌مانند.

تحقیقات ادامه دارد...

البته هنوز کاملا مشخص نیست "کورکومین" چگونه خاطرات ترسناک را ترمیم کرده و یا اینکه تاثیری بر سایر خاطرات دارد یا خیر.
پژوهشهای پیشین نشان داده بود که این ادویه در درمان سرطان، بیماری‌های قلبی و آرتروز مؤثر است و همچنین از تأثیر ضد افسردگی برخوردار است.

 


نظرات کاربران
ارسال نظر