جواب ردهای مشهور ! چه "جواب رد"هایی شنیده اید؟

تولید محتوی موسسه فرهنگی ذهن برتر

جواب ردهای مشهور !  چه "جواب رد"هایی شنیده اید؟

هر کسی که به جایی رسیده، بارها جواب رد شنیده است. از "الکساندر گراهام بل" با اختراع تلفن تا سازندگانِ کمپانی بزرگ و معروف گوگل.
اما ویژگیِ بارزِ همه‌شان این است که هیچ‌کدام متوقف نشدند. حتی سرعتِ حرکتشان وقتی نه می‌شنیدند بیشتر و بیشتر شد تا امروز با عناوینی مطرح، تاثیرگذار و مفید در سطح بین‌المللی از آنها یاد می‌شود!
در این میان، مرد حافظۀ ایران دکتر محمد سیدا نیز در «کارگاه حافظه و تندخوانی» خود بارها خاطرنشان می‌کند که: وقتی روشهای نوینِ یادگیری را با هم‌مدرسه‌ای هایِ خود درمیان گذاشت، جوابهای منفی و بازدارندۀ فراوانی از آنها دریافت کرد و فقط عدۀ انگشت‌شماری حرفهای او را قبول کردند! اما همین "نه"ها بود که او را امروز، به یک شخصیت بزرگ علمی و بین‌المللی تبدیل کرد.

مثال عرض می‌کنم:

نه! به ...

"سازندگانِ google"

در سال 1998 مؤسسان شرکت "گوگل"؛ یعنی "سرگی برین" Sergey Brin  و "لری پیج" Larry Page  سراغ یاهو رفتند تا پیشنهاد ادغام دو شرکت را بدهند.
"یاهو" می‌توانست با چند سهام اندک گوگل را یک جا بخرد اما در عوض به مدیران جوان گوگل گفت که مشغول "پروژه کوچک مدرسه‌ای"ِ خودشان باشند و هروقت بزرگ شدند، سراغ یاهو بیایند!
اما طی پنج سال سرمایه تخمینی گوگل در بازار به 20 میلیارد دلار رسید. و مدتی پیش، رقم پایۀ آنها برای حراج 67 میلیارد دلار بود!

 

نه! به ...

"نویسندۀ رمانهای علمی-تخیلی"

رمان نویس مشهور "استیون کینگ"، وقتی از جواب های ردی که شنیده بود خسته شد، نسخۀ دست‌نویس رمان "کری"Carrie  را در سطل زباله انداخت که یک اشتباه چند میلیون دلاری بود!
به او گفته بودند: "ما به داستان های علمی تخیلی که آرمان شهرهای منفی را به تصویر می کشند، علاقه ای نداریم."
گفتند: "این کتاب ها فروش نمی رود."
خوشبختانه همسرش آن را از سطل زباله برداشت و ناشر دیگری آن را منتشر کرد  و چهار میلیون نسخه از آن به فروش رفت و فیلمی پرفروش بر اساس آن ساخته شد.


نه! به ...

"مخترع تلفن"

وقتی الکساندر گراهام بل پیشنهاد فروش حق امتیاز تلفن را به ارزش 100 هزار دلار به " کارل اورتون" رئیس شرکت وسترن یونیون ارائه کرد، اورتون جواب داد: "مگر شرکت ما از این اسباب بازی برقی چه سودی می‌برد؟"

 

نه! به ...

جان کریسی

احتمالاً رکورد حیرت انگیزترین تعداد جوابهای رد متعلق به "جان کریسی" John Creasey  است. این نویسندۀ محبوب انگلیسی داستان‌های رمزآمیز، پیش از فروش نخستین کتابش، هفتصد و چهل و سه جواب رد دریافت کرد! او که اعتنایی به جواب رد نمی‌کرد، طی چهل سال نویسندگی، پانصد و شصت و دو کتاب تمام عیار چاپ کرد.
آن هم تحت بیست و هشت نام هنری مختلف! اگر جان کریسی در مسیر موفقیت توانسته هفتصد و چهل و سه جواب رد بشنود، پس شما هم می‌توانید!

 

برگرفته از کتاب "25 اصل حیاتی موفقیت"
Jack Canfieldشما چه "جواب رد"هایی شنیده اید؟
 

لطفا در بخش نظرات، از جواب ردهایی که شنیده‌اید برایمان بگوئید. که نه تنها ناامیدتان نکرده است بلکه عزم‌تان را برای رسیدن به هدفتان بیشتر هم کرده است. تجربه‌های شما در واکنش به مخالفت‌ها، انتقادها و شکایاتی که شنیده‌اید می‌تواند همین حالا خوانندۀ دیگری از سایت ذهن برتر را کمک کند تا در برابر جواب ردهای زندگی‌اش منطقی‌تر و موفق‌تر از همیشه عمل کند.
 
پس منتظر نظرات ارزشمند شما دربارۀ این مطلب هستیم.
 
 

 


نظرات کاربران
ارسال نظر