برای به انجام رساندن افکارتان تصمیم بگیرید

محمد سیدا

هدف مقاله دکتر محمد سیدا مرد حافظه ایران

 

محمد سیدا مرد حافظه ایران

در یک تحقیق از 1953 دانشجو پرسیده شد که "آیا هدفی در زندگی دارند یا خیر؟" از این تعداد، تنها سه درصد از دانشجویان هدف مشخص و مکتوب داشتند. ده درصد دیگر تنها طرح مبهمی از اهداف خود را می‌دانستند و در ذهن اصول روشنی نداشتند و مابقی دانشجویان یعنی هشتاد و هفت درصد بقیه اصولاً هدف و برنامه‌ای را برای خود مشخص نکرده بودند.

 

 

بیست سال بعد پس از اینکه پژوهشگران دوباره به سراغ این گروه رفتند، دریافتند که سه درصدی که اهداف مشخص داشتند به نسبت سایرین موفق تر بوده‌اند و به خواسته‌های خود رسید‌ه‌اند.

هدفمند زندگی کردن در وهله اول شاید کار چندان مفید و مهمی به نظر نیاید ولی موضوع اینجاست که این مسئله تعیین اهداف تمامی زندگی ما را در برمی‌گیرد.

یک پرسش مهم: چرا به هدف احتیاج داریم؟

هدف مقاله دکتر محمد سیدا مرد حافظه ایران

قرار است از همین یک زندگی که به ما داده شده نهایت استفاده را ببریم. خوشبخت باشیم، احساس آرامش داشته باشیم، به خواسته‌هایمان برسیم و طوری زندگی کنیم که زمان رفتن، خیالمان راحت باشد که به تمامی خواسته‌های خود رسیده‌ایم و فرد مفیدی برای خود و اطرافیانمان بوده‌ایم. برای این منظور به هدف احتیاج داریم. برای اینکه زمانی که نوه‌های کوچکمان اطرافمان را گرفتند و پرسیدند:" تو زندگی چه کار کردی؟" برای آنها جواب داشته باشیم. به هدف احتیاج داریم تا به هنگام مرگ، پیش خود نگوییم اگر فرصت دیگری داشتم...

از کجا باید شروع کرد؟

حال به این فکر افتاده‌ایم که می‌خواهیم هدفمند زندگی کنیم. اما چطور می‌شود این کار را کرد. برای شروع کارهای خود را اولویت‌بندی کنید. چیزهایی که در زندگی می‌خواهید و آن دسته‌ای را که نمی‌خواهید مشخص کنید. تمامی آنها را بر روی کاغذ بیاورید و هدف اصلی خود را به این طریق بیابید.

هدف مقاله دکتر محمد سیدا مرد حافظه ایران

چیزهایی که در زندگی نمی‌خواهید

اولین چیزی که می‌بایست روشن شود چیزهایی است که در زندگی نمی‌خواهید. به این طریق می‌توانید به تمام محدودیت‌هایی که در زندگی برای خود قائل شده‌اید دست پیدا کنید.
این موارد می‌تواند شامل انواع ناکامی‌ها، بیماریها، سرخوردگی‌ها و همه چیزهایی باشد که شما آنها را نمی‌خواهید. وقتی همه را نوشتید، حال نوبت برنامه‌ریزی کردن برای نرسیدن به خواسته‌هایتان است. فرضاً اگر در این لیست بیماری را قرار دادید، در اولین فرصت برنامه‌ریزی کنید تا به یک مرکز درمانی مراجعه کرده و یک سری آزمایشات کلی بدهید و درباره سلامتی خود مطمئن شوید.

اگر بی‌پولی را نمی‌خواهید، برای به ثروت رسیدن برنامه‌ریزی کنید.

اگر خانواده‌ای غمگین نمی‌خواهید، ببینید برای داشتن یک خانواده شاد چه باید بکنید. حال ببینیدچه چیزهایی را در زندگی می‌خواهید.

مراقب باشید. چرا که اگر برای خود هدف و برنامه‌ای در نظر نگیرید ناچار می‌شوید مطابق برنامه‌هایی که اطرافیان برایتان در نظر می‌گیرند، پیش بروید. فهرستی از کلیه مواردی که در زندگی می‌خواهید تهیه کنید، هر آنچه را که در ذهن دارید بر روی کاغذ بیاورید. سعی کنید فهرست شما حداقل دارای 50 عنوان مختلف باشد اصلاً لازم نیست در مورد آنها فکر کنید.
تنها کافی است که بنویسید هنگامی که لیست شما کامل شد، آن‌را مرور کنید و دور 5 تا از مواردی که برای شما بیش از سایرین اهمیت دارد، خط بکشید. سعی کنید تمام تفکرخود را بر روی این 5 مورد متمرکز کنید.

مراقب باشید. چرا که اگر برای خود هدف و برنامه‌ای در نظر نگیرید
ناچار می‌شوید مطابق برنامه‌هایی که اطرافیان برایتان در نظر می‌گیرند، پیش بروید.

هدف مقاله دکتر محمد سیدا مرد حافظه ایران

محدودیت‌ها‌یتان را بشناسید

درباره نگاهی به لیست خود بیندازید و از پراهمیت‌ترین به کم‌اهمیت‌ترین آنها را مرتب و برحسب علاقه طبقه‌بندی کنید. به دلایل وقوع هر یک فکر کنید، بیندیشید اگر اتفاق بیفتند شما چه احساسی خواهید داشت و چه امکاناتی به زندگی شما اضافه می‌شود.

در زیر این لیست محدودیت‌هایی را که شما را از رسیدن به هرکدام باز می‌دارند بنویسید و لیستی از محدودیت ها تهیه کنید. سپس راههای غلبه بر هریک را پیدا کرده و در جلوی آن یادداشت کنید.

مثلاً:
"اگر شما یک مدیر باشید یکی از اقلام لیست شما می‌تواند وارد شدن کالاهایتان به بازار جهانی باشد.

محدودیتی که در حال حاضر برای شما وجود دارد، عدم تسلط بر اینترنت و بلد نبودن زبان انگلیسی است. برای راههای غلبه می‌توانید، کتاب، سی‌دی و یا جزوه‌های آموزشی تهیه کنید و یا در یک کلاس یادگیری ثبت نام نمایید."

 

چند نکته برای تعیین هدف:

 • تمامی اهداف خود را یادداشت کنید. در این صورت هرگز فراموش نخواهید کرد. در ضمن مطلبی که بر روی کاغذ می‌آید تعهد برای انجام آن را نیز به دنبال خود می‌آورد.
 • برای اهداف خود زمان مشخصی تعیین کنید. معین کنید دقیقاً تا چه تاریخی تمایل دارید که به خواسته‌های خود برسید. زمان رسیدن به هرکدام را جلوی آن بنویسید. زمان دادن ذهن شما و خود شما را موظف می‌کند که از پشت گوش انداختن کارها و برنامه‌هایتان جلوگیری کنید.
 • اهدافتان را واضح و روشن بنویسید.
  مثلاً اگر ماشین می‌خواهید، نام و مدل و رنگ آن را نیز برای خود تعیین کنید، و یا اگر هدفتان ادامه تحصیل است تا چه مقطعی، در چه رشته‌ای و حدود مکانی آن را نیز تعیین کنید.
 • اهدافتان حقیقی و دست یافتنی باشد.
  اگر دچار ناراحتی جسمی هستید و یا احیاناً نقص عضو دارید، در لیست خود خلبان شدن را قرار ندهید. خواسته‌هایتان باید طوری باشد که شما را در جهت رسیدن به آن ترغیب کند. دور از دسترس انتخاب کردن اهداف، انگیزه شما را برای تلاش از بین خواهد برد.
 • پشتکار را فراموش نکنید.
  اگر در طور راه به موانعی برخورد کردید، دست از کار نکشید
  راه حل‌ها را بررسی کنید. حتی یک حرفه‌ای هم وقتی در مسیر خود با صخره‌ای مواجه می‌شود، آن را دور می‌زند.
 • دائماً اهدافتان را باز بینی کنید و ببینید که آیا در مسیر هستید؛ هنوز آن هدف مورد علاقه شما هست؛ هنوز برای رسیدن به آن اشتیاق دارید.
  اگر از مسیر خارج شده‌اید، راهتان را عوض کنید.
  اگر اشتیاقتان از بین رفته، دوباره انگیزه ایجاد کنید.
 • انعطاف داشته باشید.
  فردی را می‌شناسم که در جوانی آرزو داشت یک ژیان و یک آپارتمان بخرد.
  در حال حاضر او به دو خواسته خود رسیده، با این تفاوت که ژیان را در پارکینگ پنهان کرده است، او گیج شده و نمی‌داند با این ژیان چه کند. اشتباه این آقا این بوده که زمانی ژیان بهترین ماشین بوده است ولی او فراموش کرده با توجه به زمان علاقه‌اش را تغییر دهد. او می‌توانست یک پژو 206 بخرد.

حتماً لازم نیست دقیقاً به خواسته 6سال پیش خود برسید. فرض کنید شما تمایل داشتید 6 سال بعد مدرک فوق لیسانس خود را در رشته روزنامه نگاری بگیرید؛ پس از لیسانس متوجه می‌شوید که برای ادامه تحصیل دلتان می‌خواهد جامعه شناسی بخوانید در این جا می‌توانید، جامعه‌شناسی را دنبال کنید، چون زمان و تجربه به شما نشان داده که این رشته را بیشتر دوست دارید. در این حالت می‌توانید به دنبال علاقه جدید خود بروید چرا که الان شما جامعه‌شناسی را می‌خواهید، نه روزنامه‌نگاری‌ را.

 • به افکار خود بها بدهید
  هر آرزو، هرخواسته قلبی می‌تواند زندگی خود شما، اطرافیان شما و حتی جامعه‌تان را دگرگون سازد. پس آنها را سرسری رد نکنید، از خواسته های خود نگذرید و برای رسیدن به آنها امیدوار باشید.
 • حتی اگر امکان تلاش ندارید، به آنها فکر کنید. جاهایی که راه نباشد، راهتان را خدا می‌گشاید.
  فقط به آنها بیندیشید و امیدوار باشید.

 

 

 


نظرات کاربران
ارسال نظر