تغذیه و حافظه

محمد سیدا

 

 

 

نکات تغذیه ای از زبان ˈسیدضیاء الدین مظهریˈ رییس انجمن علمی غذا و تغذیه حامی سلامت ایران :

 

 

استفاده نامناسب و بیش از اندازه از منابع غذایی حیوانی باعث عدم خون رسانی کافی به مغز می شود و هوش و حافظه افراد را دچار اختلال می کند.

در زندگی ماشینی امروز، به وفور دیده می شود که افراد در سنین مختلف از فراموشی های مکرر ابراز ناراحتی و نگرانی می کنند و از آن به عنوان یکی از مشکلات عدیده زندگی خود نام می برند. به طور کلی افرادی که دچار فراموشی می شوند، مشکل آنها مربوط به روش زندگی و منش تغذیه ای آنهاست زیرا تغذیه می تواند باعث تقویت و یا تضعیف عملکرد مغز شود.

گرایش به مواد غذایی آماده (فست فود)، مواد حاوی چربی های اشباع شده و منابع غذایی حیوانی می تواند به افزایش کلسترول خون به خصوص کلسترول ˈ ال دی ال ˈ منجر شود.رادیکال های آزاد که امروزه از طریق هوا، غذا، مایعات مصرفی و استرس ها در بدن ایجاد می شوند به این کلسترول حمله و آن را اکسیده می کند.در این فرایند کلسترول ال دی ال تبدیل به پلاک هایی می شود که در رگ ها حالت ارتجاعی ایجاد می کند باعث تنگ شدن آنها می شود و تصفیه و تغذیه مغز و خون رسانی به آن را دچار اختلال می کند.

امروزه به دلیل گرایش افراد به تک خوری ها و استفاه از فست فودها ، مواد مناسب به بدن نمی رسد و اسیدهای چرب امگا3 که از بدن رفع التهاب می کنند و می توانند به تقویت هوش و اندیشه کمک کنند، نیز کاهش می یابد.

نخوردن غذاهای دریایی که سرشار از ترکیبات امگا3 و سلنیم، منیزیوم، روی و ید هستند نیز از دیگر مواردی است که افراد را با مشکلات عدم خون رسانی به مغز و کاهش هوش و حافظه روبه رو می کند.

افرادی که خود را از سبزیجات و مغزها محروم کرده اند و از مواد غذایی آماده استفاده می کنند نه تنها از نظر هوش و حافظه دچار کاستی می شوند بلکه به بیماری های متعددی مانند بیماری های قلبی عروقی و التهابات مختلف در مفاصل دچار می شوند.

انواع گوشت قرمز و سفید، شیر و لبنیات و تخم مرغ از جمله منابع پروتئین حیوانی هستند. افراد باید گوشت قرمز را کمتر مصرف کنند مگر افرادی که دچار کم خونی هستند چراکه این گوشت ها علاوه بر ترکیبات پروتئینی روی و آهن فراوانی در اختیار بدن قرار می دهند.

جایگزینی گوشت ماکیان و آبزیان به جای گوشت قرمز و استفاده از گروه های غذایی همچون انواع سبزی ها و میوه ها، نان و غلات سبوس دار، حبوبات و مغزها علاوه بر این که می تواند مانع فراموشی در افراد شود، افراد را در مقابل انواع عوامل بیماری زای عفونی و غیرعفونی مصون می کند.

مصرف کشمش سیاه، مویز، توت خشک و خرمای زرد به جای قندهای سفید همراه با شیر و چای برای تقویت حافظه بسیار مفید است. این مواد غذایی علاوه بر تقویت حافظه، ترکیبات دیگری مانند کلسیم، پتاسیم، منیزیوم و سلنیم را به بدن می رساند که جزو مواد غذایی کمیاب و بسیار مورد نیاز سوخت و ساز بدن هستند.

 

 


نظرات کاربران
ارسال نظر