اعتماد به نفس در کودکان

بخوانید ،بدانید ،به کار ببندید

  اعتماد به نفس در کودکان  

اولیا اغلب نگران این هستند که فرزندشان وقتی به مدرسه می رود از نظر علمی پیشرفت کند و دائما پیگیر رشد تحصیلی او هستند. اما باید توجه داشته باشیم که علاوه بر رشد تحصیلی و کسب مدارج علمی ، فرزند ما در آینده نیاز به مهارت های اجتماعی دارد.

کودک ما باید بتواند با دیگران ارتباط برقرار کند و شهامت ابراز نظر در مقابل دیگران را داشته باشد.او باید بتواند با دیگران همدلی و همکاری کند و از پس کارهای گروهی و تیمی بر بیاید.فرزند شما نیاز دارد مهارت کنترل خشم را یاد بگیرد تا در آینده با تصمیمات احساسی زندگی خود را رو به نابودی نکشاند.

اعتماد به نفس در کودکان

یکی از مهم ترین مهارت های اجتماعی ، داشتن اعتماد به نفس در کودکان است.

به همین منظور قصد داریم در این مقاله ، آموزش هایی را در اختیار والدین آگاه و مسئول که همیشه دغدغه ی تربیت صحیح کودکانشان را دارند، قرار دهیم.

  راه های افزایش اعتماد به نفس در کودکان  

اعتماد به نفس تضمین کننده ی زندگی آرام و شاد به همراه سلامت روانی برای کودکان شماست لذا داشتن اطلاعات در جهت افزایش آن و همچنین کمک به فرزندتان برای کسب این مهارت از وظایف انکار نکردنی والدین امروز است.

 به فرزندتان اعتماد کنید 

هیچگاه به او نگویید "این کار تو نیست " "تو نمی توانی " حتی اگر در حال انجام کار سخت و بزرگی است که فکر می کنید او با سن کمش قادر به انجامش نیست یا با انجام دادن آن خسته می شود ،دلسوزی های خود را اینگونه بروز ندهید زیرا کودک شما با شنیدن این جملات احساس نگرانی شما را درک می کند و به شدت به اعتماد به نفس او خدشه وارد می کنید.

در عوض می توانید به او بگویید :عزیزم می توانم در انجام این کار به تو کمک کنم" در این صورت هم به او حق انتخاب داده اید و هم به او این اطمینان را می دهید که خودش هم می تواند از پس این کار برآید.

 فرزندتان را با دیگران مقایسه نکنید. 

هیچگاه دیگران را با کودک خود مقایسه نکنید.این درست است که بعضی کودکان باهوش تر بعضی دیگر خلاق تر و یا ساکت تر و... هستند اما باید بپذیرید که کودک شما با ویژگی های منحصر به فرد خود است و او را همانمطور که هست بپذیرید .

  بدانید فرزند شما هم ویژگی های منحصر به فرد خود را دارد که شاید دیگران آن ها را ندارند  

 کودک خود را عاشقانه دوست داشته باشید. 

هیچ چیز مانند دوست داشتن بدون چشم داشت و انتظار به فرزند شما قدرت نمی بخشد. او را بدون در نظر گرفتن ضعف هایش بپذیرید و دوست داشته باشید.

بعضی والدین هستند که با وجود اینکه فرزند خود را دوست دارند اما گفتن این جمله را به او دریغ می کنند.

 اما باید در نظر داشته باشید که روزانه کودک خود را در آغوش بگیرید و به او بگویید که وجودش برای شما با ارزش است و او را دوست دارید. 

با این یک جمله تاثیر شگفت آوری بر اعتماد به نفس فرزند خود می گذارید.

 به فرزند خود توجه کنید. 

وقتی با شما در حال صحبت کردن است و اتفاقات روزانه اش را برای شما تعریف می کند با گوش جان به صحبت هایش گوش دهید.کار های خود را کنار گذارید و هنگام صحبت کردن به چشم هایش نگاه کنید.

  برقراری ارتباط چشمی به کودکتان این اطمینان را می دهد که برای شما با ارزش است  

 اشتباه ،اشتباه نیست! 

اگر کاری را اشتباه انجام داد او را سرزنش نکنید به او یاد بدهید همه ی کارهایی که انجام می دهیم لزوما درست نیستند و ممکن است اشتباه انجام شوند ولی دوباره راه درست آن را پیدا می کنیم و آن را جبران می کنیم.

ریسک کردن را به او یاد دهید،اگر قرار باشد همه ی انسان ها در جهتی که دیگران کاری را انجام می دهند بروند،خلاقیت نمود پیدا نمی کند در نتیجه دنیا و علوم مختلف پیشرفتی نخواهند داشت.

راه های افزایش اعتماد به نفس

 با فرزند خود همدردی کنید. 

اگر کودک شما عادت دارد دائما خود را با دیگران مقایسه می کند اجازه دهید صحبت هایش را را با شما در میان گذارد، اما در انتها به او یادآوری کنید که او هم توانایی هایی دارد که دیگران از آن بی بهره هستند ،اگر میگوید دوستش از او بهتر شطرنج بازی می کند به او بگویید :

"بله عزیزم دوست تو شطرنج باز خوبیست اما تو هم فراموش نکن که خیلی خوب می دوی و می توانی یک دونده ی حرفه ای شوی."

کودکان ،امیدهای آینده ما هستند، آنها باید بتوانند در آینده زندگی خود را به بهترین نحو اداره کنند ،آنها در آینده ای خیلی هم دور نیست باید رشته ی تحصیلی مناسب و شغل و همسر مناسب خود را انتخاب کنند و در همه ی این انتخاب ها اهمیت اعتماد به نفس او به چشم می خورد.

والدین مسئول و آگاه علاوه بر مهارت های تحصیلی که به فرزندشان آموزش می دهند بایستی مهارت های اجتماعی را نیز به او بیاموزند.

کلیه ی مهارت های اجتماعی در دوره ی کامل و جامع محصلان برتر آموزش داده می شود.برای اطلاع بیشتر با22921073-021 تماس حاصل فرمایید.

 در این راه همراه شما هستیم تا آینده ایران را به دست فرزندان موفق و شاد شما بسپاریم. 

 

 


نظرات کاربران
ارسال نظر