لذت از زندگی با رضایت شغلی

بخوانید ،بدانید ،به کار ببندید

لذت بردن از زندگی با رضایت شغلی

رضایت از زندگی مسئله ی بسیار مهمی است که این روزها بیشتر در زندگی خود فقدان آن را حس می کنیم.دلایل زیادی برای این وجود دارد که شما از زندگی لذت نبرید اما بهتر است نگاه دیگری به زندگی داشت و به دنبال چیزهایی در زندگی بود که احساس رضایت و شادی را برای ما به ارمغان می آورند.

آنجلو پارتری نویسنده ی کتاب ها و مقالات در زمینه کودکان می گوید :

  هیچکس بدبخت نیست چون همه ی ما به چیزی تعلق داریم که دیگری در ذهنش آن را آرزو می کند  

در واقع عدم رضایت از زندگی یا شغل یا تحصیل شاید مشکل بسیار از مردم باشد.این مشکل در واقع یک نوع اختلال روانی پنهان و پیچیده در هرکسی است که این احساس را دارد.

  اینکه همیشه دوست داشته باشید هویتی دیگر و خارج از وجود خود داشته باشید یک نوع هوس است که باید کنترل شود.  

به یاد داشته باشید که در زندگی برای داشتن آرامش و احساس رضایت در هر زمینه ای مانند رضایت شغلی باید اعتماد به نفس داشته باشید و تقلید و قیاس کردن خود را با دیگران کنار گذارید.

اما به یاد داشته باشید یکی از مهم ترین قسمت های زندگی کار و شغل شماست زیرا به طور میانگین شما روزانه 5-8 ساعت در محل کار خود حضور دارید و این یعنی بیشترین زمان هرروزه ی شما

رضایت شغلی و احساس آرامش در محیط کار بر همه ی جوانب زندگی و روحیه ی شما تاثیر مثبت خواهد گذاشت.

رضایت شغلی

  عوامل موثر بر رضایت شغلی  

 

یکی از عواملی که برای داشتن رضایت شغلی پیشنهاد می شود انجام کارهایی است که خستگی و کلافگی و نگرانی را از محیط کار شما دور کند برای این منظور بهتر عادات مثبت را جایگزین عادات منفی کنید تا نتیجه بهتری حاصل شود

  1- نظم:   

نظم باعث سازماندهی مغزمی شود و ذهن راحت تر و با آرامش بیشتر بر انجام کاری تمرکز می کند.

سعی کنید همیشه میز خود را مرتب و خلوت نگه دارید، اوراق را دسته بندی کنید ،فایل های رایانه را سازماندهی کنید.نظم میز شما باعث می شود شفاف تر و راحت تر همه چیز را ببینید و به آنها رسیدگی کنید و در این صورت بازدهی تان بالاتر می رود.

اگر دقت کرده باشید در بیشتر ادارات این قانون رعایت نمی شود.تنها احساسی که از دیدن این میزها به هرکسی دست می دهد نگرانی و استرس آشفتگی است.

  2- اولویت بندی:   

دو خصوصیت اخلاقی که بیشتر کارفرمایان برای کارمندان خود به دنبال آن هستند :

  اول توانایی فکر کردن و دوم انجام کارها به ترتیب اولویت است.  

شخصیت همه ی افراد یکسان نیست برخی توانایی انجام کارها به طور منظم و پیوسته را ندارند اما اگر برنامه ریزی داشته باشند توانایی پیش رفتن به سوی اهداف خو را دارند.

  3- مقابله با تنش ها و خستگی ها:  

باید حقیقتی را به شما بگویم که فعالیت های فکری ذهن شما را خسته نمی کنند.بنابراین مغز می تواند با همان سرعتی که در طول روز کار می کند در شب هم فعالیت خود را ادامه دهد .

اما فکر می کنید چه چیزی باعث خستگی شما می شود؟

خستگی از شرایط احساسی و ذهنی ریشه می گیرد.

  اما سوال اینجاست که عوامل احساسی که باعث خستگی درکارمندان بی تحرک می شود چیست؟  

این عوامل عبارتند از خستگی ،رنجش ،احساس بی توجهی اطرافیان ،احساس بیهودگی ،شتاب ،عصبانیت و نگرانی از جمله عواملی است که این دسته از کارمندان احساس می کنند و در نتیجه رضایت شغلی ندارند.

این فقط شما هستید که تنش های عصبی در ماهیچه های خود ایجاد و باعث خستگی عصبی می شوید.

 چگونه باید آرامش داشت؟ 

آرامش را باید از طریق ماهیچه ها در بدن به وجود آورد.پیشنهاد می شود روزانه در محیط کار خود از تمرینات تن آرامی و ریلکسیشن استفاده کنید و ماهیچه های خود را از حالت انقباض خارج کنید و آرامش را به ذهن و ماهیچه ها و جسم و روح خود هدیه دهید.

آرامش درون را تمرین کنید و برای رسیدن به آن سبک زندگی خود را تغییر دهید تا تاثیر آن را در درون خود مشاهده کنید.

گاهی نیز کمبود برخی از ویتامین ها مانند گروه ویتامین های گروه ب نیز آرامش را مختل می کند پس کسب آرامش را با ویتامین ها تجربه کنید.

4- فنون اصلی در برخوردهای اجتماعی را فرابگیرید.

انسان ها با یکدیگر متفاوت هستند و خصیصه های اخلاقی منحصر به خود را دارند. در وهله ی اول برای ارتباط سودمند با دیگران باید آنها را دوست داشت و همانطور که هستند پذیرفت.

زبان بدن دیگران به خوبی نشان دهنده ی آنچه در ذهن آنها میگذرد است به این علائم دقت کنید و تا کنترل شرایط را در دست بگیرید.

اگر می خواهید در محیط کار احساس رضایت داشته باشید دیگران را برای رسیدن به آرزوهایشان همراهی کنید در این صورت هیچوقت تنها نخواهید ماند و محیط کار برای شما صمیمی تر می شود و این ارتباطات قوی با کسانی که بیشترین ساعات روزتان را با آنها می گذرانید تاثیر مثبتی بر روحیه و انرژی شما می گذارد و در نتیجه رضایت شغلی شما روز به روز بیشتر می شود. 

رضایت شغلی

می توانید برای مطالعه و اطلاعات کامل تر از تکنیک های رضایتمندی از زندگی ،کتاب چگونه از کار و زندگی خود لذت ببریم نوشته ی دیل کارنگی ،به ترجمه ی خانم مهستی دهباشی را مطالعه کنید.

این کتاب را می توانید از طریق موسسه ذهن برتر سفارش دهید.

 


نظرات کاربران
ارسال نظر