فن بیان و سخنوری ، هنری برای رسیدن به موفقیت

بخوانید ،بدانید ،به کار ببندید

فن بیان و سخنوری ، هنری برای رسیدن به موفقیت

"تا مرد سخن نگفته باشد / عیب و هنرش نهفته باشد " سعدی    

شیوه ی سخن گفتن نه تنها معرف شخصیت ،بلکه با توجه به آن میزان دانش و تحصیلات فرد نیز پی می بریم.

کسی که از هنر سخنوری آگاه است و توانایی کاربرد درست عبارات و کلمات را دارد ،و می تواند منظور خود را به درستی به اطرافیان انتقال دهد قادر به گشودن هر در بسته ای است و می تواند به هر آنچه که می خواهد برسد.

سخنوری و خوب بیان کردن جملات ،امری نیست که در دهه های اخیر به وجود آمده باشد بلکه از همان زمانی که انسان توان سخن گفتن پیدا کرد از این هنر استفاده کرده است.به طوریکه اولین آموزش ها در این زمینه ،به ارسطو برمی گردد.

    همه ی رهبران قدرتمند از گذشته تا به حال و همه ی افراد موفق که عده ای را سرپرستی و مدیریت می کردند مانند هیتلر ،جان اف کندی ،مارتین لوتر کینگ و ... از هنر سخنوری استفاده می کردند  

 حال اگر شما یک کارآفرین هستید و یا مدیر و رهبر قسمتی هستید که نیاز دارید تعداد کثیری به صحت سخنان شما ایمان داشته باشند و شما را در رسیدن به اهداف کلی خود یاری کنند، کسب اطلاعات پیرامون این هنر ،برای شما ضروری است.

فن بیان

دلایل اهمیت فن بیان و سخنوری برای کارآفرینان چیست؟

یادگیری فن بیان و سخنوری برای همه ی ما امری ضروری است ،زیرا همه ی ما در شرایطی قرار می گیریم که نیاز داریم دیگران صحبت های ما را بپذیرند و زمانی پیش می آید که می خواهیم عقاید منطقی خود را به با دیگران در میان بگذاریم و در نتیجه به هدفی برسیم

یا زمانی پیش می آید که نیاز داریم استعدادها و توانایی های خود را به دیگران توضیح داده و به موقعیت بالاتر شغلی دست پیدا کنیم.

اما اگر نتوانیم چه پیش می آید؟

خیلی از افراد هستند که با وجود توانایی های خاق العاده شان نمی توانند آنها را به دیگران به طور صحیح بازگو کنند تا در جهت صحیح از توانایی هایشان استفاده شود و به آنچه شایسته ی آن هستند، برسند.

بنابراین در جایگاهی قرار می گیرند که پایین تر از شایستگی هایشان است و این موضوع آرامش را از آنها سلب می کند.

اما در مقابل افرادی را می بینیم که، :

با توانایی های سطح معمول ،به دلیل اینکه می توانند از آن به خوبی استفاده کنند و به خوبی به دیگران توضیح دهند در رده های بالاتری مشغول به کار هستند

و حتی می توانند به عنوان یک کارآفرین مشغول باشند و دیگران را با خوئد هم قدم کنند تا به اهدافشان برسند.

یک کارآفرین نیاز به مهارت فن بیان دارد زیرا:

 بتوانید کسب و کار خود را به دیگران توصیف کنید و از اهداف خود در میان افراد مختلف صحبت کنید.

بتوانید دیگران راقانع کنید و از تولیدات یا محصولات خود دفاع کنید.

رضایت مشتری خود را جلب کنید و از طرفی مشتریان جدید جذب کنید.

سخنوری

تکنیک های تقویت فن بیان و سخنوری:

یکی از پیش شرط های یک مذاکره و سخنرانی خوب ،رعایت احترام و انصاف و منطق است.برای این منظور می بایست نکات زیر را رعایت کرد:

مقدمه ای خوب برای سخنرانی خود انتخاب کنید.

این مقدمه می تواند شامل توضیحات شما دررابطه با فعالیتتان باشد و یا انگیزه شما را توضیح دهد. اما هر چه که هست شروع شما اهمیت بالایی دارد و این فرصت را به مخاطبانتان می دهد که تصمیم بگیرند شما را در ادامه ی سخنرانی همراهی کنند یا خیر.

پس آن را به بهترین شکل از قبل تدوین کنید.

شمرده صحبت کنید.

سخن شما باید واضح باشد تا مخاطب را جذب خود کند.اگر بریده بریده سخن بگویید یا با سرعت بالا صحبت کنید عده ی بسیاری از مخاطبان خود را از دست می دهید.

عموما افرادی که نگران هستند یا به صحبت خود تردید دارند به طور ناخودآگاه سریع صحبت می کنند و مخاطبان شما این موضوع را درک می کنند.

اعتماد به نفس داشته باشید.

اگر شما در رابطه با موضوعی که صحبت می کنید اطلاعات کافی داشته باشید می توانید آن را با اعتماد بیشتری بیان کنید و به همه ی جوانب آن تسلط بیشتری دارید.

ایستادن و نشستن شما مهم است.

نوع حالتی که شما می نشینید و می ایستید نه تنها بر تصور مخاطبین شما تاثیر دارد بلکه در روحیه ی شما برای سخنرانی هم موثر است.

در نظر بگیرید فردی را که به صورت کاملا صاف ایستاده است و در حال توضیح مطلبی است چه تصوری از او در ذهن شما شکل می گیرد؟آیا تصورشما غیر از این است که ،این فرد به مطلبی که می گوید ایمان دارد و اطلاعات ایشان برای کمک به شما زیاد است؟از طرفی سخنران نیز در این حالت ،اعتماد به نفس و تمرکز بیشتری برای موضوعی که در حال بیان آن است، دارد.

برای سخنرانی تمرین کنید.

اگر شما یک کارآفرین موفق هستید باید در رابطه با حرفه ی خود آماده ی سخنرانی باشید.این سخنرانی را از قبل آماده کنید و هیچ گاه بدون تمرین در جایگاه سخنرانی قرار نگیرید.

حتی اگر برای همه ی مباحث سخنرانی خود آمادگی ندارید حتما برای قسمت مقدمه تمرین کنید و آماده باشید.

سخن بیهوده باعث می شود وقت باارزش خود و دیگران را تلف کنیم و در انتها نیز نتیجه مطلوب را نگیریم.پس سعی کنیم مخاطب خود را متوجه کنیم که برای زمان خود وآنها احترام قائلیم.

فن سخنرانی

سخنرانی خود را به یادماندنی تمام کنید.

پایان سخنرانی شما نیز از جمله زمان های مهمی است که مخاطب را با شما همراه می کند.سعی کنید پایان خوشی را برای سخنرانی خود انتخاب کنید.پایانی که هم شامل نتیجه و خلاصه ای صحبت های شما باشد و هم در ذهن مخاطب شما به خاطرماندنی باشد.

    فن بیان و هنر سخنرانی مختص افرادی که فقط سخنرانی می کنند نیست بلکه همه ی ما به آن احتیاج داریم اما رهبران و مدیران و کارآفرینان بیشتر به آن نیاز دارند   

به دلیل لزوم یادگیری این مباحث برای کارآفرینان ،فن بیان و سخنوری یکی از مباحث اصلی " دوره ی کارآفرینان موفق " قرار گرفته است و تمامی اصول آن به صورت کاربردی آموزش داده می شود تا در کنار هم آینده ای زیبا برای خود و سرزمینمان رقم بزنیم.

 

 


نظرات کاربران
ارسال نظر