ورزش مغزی راهی برای پیشگیری از آلزایمر

بخوانید ،بدانید ،به کار ببندید

ورزش مغزی راهی برای پیشگیری از آلزایمر

این روزها یکی از نگرانی های شایع در بین مردم ،دچار شدن به بیماری آلزایمر است.اما برای دچار نشدن به آن چه اقداماتی انجام می دهیم؟

آیا به این فکر کردید که می توان تنها با چند تمرین منظم روزانه و استفاده بهینه از ذهن ، از ابتلا به این بیماری هولناک جلوگیری کرد.

مغز انسان از دو نیم کره تشکیل شده است، نیمکره راست و چپ.

عواطف ،احساسات ،تصاویر ،موسیقی و.... مربوط به نیمکره چپ مغز است و تحلیلات و ریاضیات و اعداد و ارقام همه مربوط به نیمکره راست مغز است.

ورزش مغزی

چگونه نیمکره راست و چپ مغز خود را فعال کنیم؟

اگر می خواهید در همه ی عمر ذهن فعال داشته باشید باید از هر دو نیمکره استفاده کنید و با انجام تمرین ها و بازی های مختلف بین این دو نیمکره ارتباط برقرار کنید.

حتی می توانید در انجام کارهای روزانه هم طوری عمل کنید که از هر دو نیمکره استفاده کنید.

برای مثال عادت ها را کنار بگذارید اگر همیشه از یک مسیر خاص به محل کار خود می روید ، یک روز تصمیم بگیرید که از مسیر دیگری بروید به این ترتیب شما عادت را کنار می گذارید ،

زیرا وقتی کاری تبدیل به عادت می شود دیگر برای انجام آن فکر نمی کنید و به طور غریزی آن را انجام می دهید اما با تغییر عادت شما از ذهن خود استفاده می کنید بنابراین آن را به فعالیت وادار می کنید.

هم چنین اگر شما ورزشکار هستید ، می توانید ورزش را ذهنی انجام دهید.به این صورت که در گوشه ای بنشینید و چشمان خود را ببندید و تمرینی که انجام می دهید را در ذهن متصور شوید بدون اینکه اندام های شما حرکتی داشته باشند.

مثلا می توانید در ذهن خود ببینید که وزنه ای در دست چپ شماست و آن را آرام آرام بالا می آورید و سپس به آرامی آن را پایین می آورید.

برای انجام این تمرین تمرکز کنید و به دقت آن را انجام دهید زیرا در فعال سازی ذهن شما تاثیر به سزایی دارد.

هم چنین می توانید مسیر روزانه خود را در ذهن دنبال کنید.به این ترتیب ذهن خود را مجبور می کنید که نشانی را تجسم کند. این تمرین ها به نوعی ورزش مغز است.

اگر شغل و حرفه ی شما در زمینه هنر یا موسیقی است بهتر است روزانه یک مسئله ریاضی حل کنید هر چند این مسئله کوچک و ساده باشد اما ذهن شما را به فکر کردن و تحلیل کردن وادار می کند یا می توانید تحلیل های اقتصادی را در مجلات خیلی با دقت بخوانید به نوعی که خود را درگیر تحلیلات کنید.

و برعکس اگر شما یک حسابدار هستید بهتر است روزانه دقایقی را به شنیدن موسیقی یا طراحی کردن و نقاشی کردن بگذرانید.

اگر راست دست هستید روزانه چند کلمه با دست چپ بنویسید و برعکس این کار ذهن شما را از کارهای تکراری بدون اندیشیدن نجات می دهد.

بسیاری از تمرینات دیگر هم وجود دارد که برای مغز شما مناسب است و به نوعی ورزش مغزی به شمار می آید.

ورزش مغزی

فواید ورزش مغزی چیست؟

بهتر است بگویید ورزش مغزی چه فایده ای برای شما ندارد؟! وقتی شما از هر دو نیمکره ی مغز خود استفاده می کنید و هر دو نیمکره مغز را فعال می کنید ،نه تنها دیگر نباید نگران بیماری هایی مانند آلزایمر باشید بلکه شما تبدیل به یک نابغه می شوید.

بهتر می توانید فکر کنید و تصمیم بگیرید و همچنین در کار و حرفه ی خود موفق تر خواهید شد. همه ی کارآفرینان هر دو نیمکره ی مغزشان فعال است پس می توانید به جایگاه بالای مالی و شغلی برسید و زندگی آرام تری را تجربه کنید.

 

 

 

 

 

 

 


نظرات کاربران
ارسال نظر