تاثیر خواب بر تقویت حافظه

تولید محتوای موسسه فرهنگی ذهن برتر

تاثیر خواب بر تقویت حافظه

 

تا به حال به این موضوع دقت کردید که خواب چه تاثیری بر روی عملکرد مغز شما دارد؟

آیا می دانید تاثیر عدم خواب کافی و راحت بر روی حافظه چیست؟

تاثیر خواب بر حافظه

ذهن هم مانند جسم انسان نیاز به استراحت دارد گرچه فعالیت آن محدود به زمان هوشیاری و بیداری نمی باشد و در عالم خواب هم به طور مستمر در حال فعالیت است اما زمانی را برای تثبیت و ذخیره سازی اطلاعاتی که در طول روز به آن وارد شده ،نیاز دارد.

مغز انسان هنگام بیداری دائما در حال جمع آوری اطلاعات در حافظه است و هنگام خواب زمانی است که فارغ از هیاهوی بیداری اطلاعات را پردازش و مرور و تثبیت می کند.

تحقیقات زیادی در مورد مغز انسان هنگام خواب انجام شده است و دانشمندان معتقدند هنگام خواب ذهن ما به خواب نمی رود بلکه روند جدیدی از فعالیت را آغاز می کند.

هنگام شب ذهن فرصت تحلیل و تجزیه اطلاعات در طول روز را پیدا می کند به همین دلیل است که یکی از زمان های بسیار مناسب برای مطالعه پیش از خواب است زیرا ذهن فرصت این را دارد که تا صبح این اطلاعات را در ذهن تثبیت کند.

تاثیر خواب بر یادگیری چیست؟

هنگام خواب شبانه ذهن اطلاعاتی را که در طول روز به آن وارد شده را تثبیت می کند و به حافظه بلند مدت انتقال می دهد.

خواب کافی موجب می شود سموم بدن به خصوص سمومی که در مغز در طول روز انباشته می شوند و به مرور زمان موجب آلزایمر می شود از بین برود بنابراین عملکرد حافظه و ذهن را تقویت می کند.

البته فقط  صرفا خوابیدن باعث بهبود عملکرد مغز نمی شود بلکه باید این خواب از کیفیت مطلوبی برخوردار باشد.

در واقع برای خوابیدن راحت باید تدابیری اندیشید که در آن زمان ذهن  به طور کامل آرام باشد و هیجانات و استرس های روزمره باعث خواب ناسالم نشود برای این منظور باید اصولی را رعایت کرد.

برای مثال از خوابیدن در کنار تلفن همراه و امواج آن خودداری کرد،قبل از خواب از تمرین های ریلکسیشن و آرامبخشی استفاده کرد،فضای خواب مناسب باشدو...

تاثیر خواب بر حافظه

چه میزان خواب برای بهبود عملکرد مغز مناسب است؟

طی تحقیقاتی که در دانشگاه دوسلدورف آلمان انجام شد مبنی براینکه چه میزان خواب روزانه برای بهبود عملکرد مغز و حافظه لازم است ،به این نتیجه رسیدند که تنها 6 دقیقه خواب در حین مطالعه و در طول روز باعث تقویت حافظه می شود.

در این مطالعات دو گروه انتخاب شدند گروه اول یک ساعت خواب و گروه دوم تنها 6 دقیقه استراحت کردند در ادامه از هر دو گروه خواسته شد کلمات داده شده را به خاطر بیاورند نتیجه آن بود که گروهی که تنها 6 دقیقه استراحت کرده بوند موفق تر بودند و توان مغزی  حافظه بهتری داشتند.

علاوه بر این خواب کافی و مناسب سبب می شود بدن در مقابل اختلالات فیزیکی و روحی مانند افسردگی مقاومت کند در واقع افرادی که دچار افسردگی هستند یا کم می خوابند و یا بیش تر از زمانی که بدن احتیاج دارد می خوابند.

هم چنین خواب کافی بر رشد خلاقیت نیزتاثیر مثبتی می گذارد زیرا شما با خواب کافی و آرام ذهن را آماده ی ورود اطلاعات جدید و تصمیم یری های خلاقانه می کنید و تمرکز و دقت ذهن شما را افزایش می دهد. 

 


نظرات کاربران
ارسال نظر