چگونه به فرزندم آموزش دهم از فضای مجازی درست استفاده کند؟

تولید محتوی موسسه فرهنگی ذهن برتر

چگونه به فرزندم آموزش دهم از فضای مجازی درست استفاده کند؟

 

دنیای مدرن روز به روز در حال پیشرفت است مخصوصا در حوزه ی رایانه و اینترنت این سرعت چشمگیرتر است و گاه آنقدر هر روز با حجم اطلاعات به روز شده ای رو به رو می شویم که به انسان مجال همگام شدن با آن را نمی دهد.

و اتفاقا امروزه تمام نگرانی مسئولین و والدین همین موضوع است چون آنقدر سرعت پیشرفت بالا شده که نمی توانیم فرزند خود را برای استفاده و بهره برداری درست و منطقی تربیت و آماده کنیم.

استفاده صحیح از فضای مجازی

و این ترس سبب می شود اولین اقدامی که کنیم منع استفاده از این دنیای بزرگ اطلاعات باشد.

اما آیا منطقی ترین رفتار منع استفاده فرزندمان از دنیای مجازی و اینترنت است؟

فکر می کنید اگر شما استفاده از این شبکه ی بزرگ جهانی را برای فرزندتان ممنوع کنید چه اتفاقی می افتد؟

در این برخورد دو اتفاق عمده شکل می گیرد :

1- شما آنقدر در تربیت فرزندتان مهارت داشتید(شاید ترس فرزند از والدین است که من نام آن را تربیت صحیح نمی گذارم) که او به هیچ عنوان وارد این فضا نخواهد شد تا زمانی که شما به او اجازه بدهید.

در این صورت خطر بزرگ تری فرزندتان را تهدید خواهد کرد زیرا محدودیت و فشار باعث حریص تر شدن انسان می شود و شاید در سنین پایین تر با رفتاری معقول تر رو به رو شوید اما وقتی فشار از روی او برداشته می شود به یک باره تغییر می کند و رفتار او غیر قابل کنترل می شود و شاید باز هم ترس از والد مانع بروز این رفتارها در جلوی چشم والدین شود ولی قطعا دور از آنها خود را بروز می دهد.

2- فرزند شما در همان سنین کودکی از شما جدا شده و به صورت پنهانی وارد فضای مجازی و شبکه های اجتماعی می شود بدون اینکه آموزشی دیده باشد و یا برای این فضا آماده شده باشد اتفاقا خطر آنجاست که یک مرجع عاقل و بالغ مثل والدین هم بدلیل بی اطلاعی بر او نظارت ندارد.

امروزه نمی توان کودک را در خانه نگه داشت و تنها سرگرمی او نشستن زیر کرسی باشد!حتی نمی توان او را به کوچه و خیابان  فرستاد و انتظار داشت با دوستانش بازی هفت سنگ کند.دنیا دنیای اطلاعات و اینترنت است. فرزند شما در این دنیا زندگی می کند و برایش جذابیت دارد پس خواهان آن است.

پس فکر می کنید بهترین راهکار چیست؟

چگونه در فضای مجازی از فرزندان مراقبت کنیم؟

فرزند شما در حال رشد است او هر روز بزرگتر می شود و دنیایش نیز تغییر می کند برای تغییر درست در زندگی و پیدا کردن راه مناسب برایش باید "در کنار او بود" این یک مفهوم کاملا ساده است که اکثروالدین آن را اشتباه تعبیر می کنند آنها فکر می کنند باید "بالای سر فرزندشان " باشند.

   فرزند شما از نظارت لذت نمی برد از همراهی و دوستی به شوق می آید اگر می خواهید مانند یک پلیس او را از ورود به دنیای مجازی منع کنید و یا ناظر باشید و دائما گوشزد کنید اشتباه است.   

این بدان مفهوم نیست که آزادی کامل به او بدهید اما باید روش های منطقی را یاد بگیرید

  1. روش منطقی یعنی به فرزندتان آموزش های کامل را بدهید و سپس اجازه دهید او با منطقی که شما آن را پرورش دادید زمان حضور و نوع حضورش در شبکه های اجتماعی را تشخیص دهد.​
  2. در کنار فرزندتان سواد سایبری خود را به روز کنید و حتی بالاتر باشید زیرا در این صورت فرزندتان به شما اعتماد بیشتری می کند.
  3. او را محدود نکنید زیرا محدودیت پیامد خطرناک تری دارد. تنها راه و مسئولیت شما آموزش است. اگر محدودیتی ب ای او تعیین می کنید از جنس منع نباشد.مثلا قانون تعریف کنید که روزی 5 ساعت خارج از کار و شغل و درس باید همه ی خانواده در کنار هم باشند و با هم وقت بگذرانند و این بدان معنی است که در این زمان حتی از تلفن همراه هم استفاده نشود.
  4. فرزندان را با فناوری روز آشنا کنید محاسن و نحوه ی صحیح برخورد را به او آموزش دهید و در عین حال ا. را با خطرات و تهدیدها نیز آشنا کنید.
  5. فرزند خود را هدفمند وارد فضای مجازی کنید.

و....

البته همه ای این روش ها و نوع رفتار و برخورد شما باید هوشمندانه باشد زیرا کودکان بسیار زیرک و دقیق هستند و کوچکترین برخورد اشتباه شما ،در عمل ،بین شما و فرزندتان فاصله زیادی را ایجاد می کند.

آزادی فرزند در فضای مجازی، درست یا غلط؟

گاه والدینی هم دیده می شوند که معتقدند کودک را باید در فضای مجازی آزاد گذاشت ،این نوع تربیت هم با اشکالاتی رو به رو است  زیرا فرزند شما قبل از سن ایده آل وارد فضایی می شود که تصاویر ،روابط ،فیلم ها و کانال ها و.... بدون رده بندی سنی است و این باعث بلوغ زودهنگام و در نتیحه آسیب های روحی و روانی سنگینی می شود.

دنیای مجازی ای که امکان برقراری رابطه با هرکسی را زیر سایه ی خود ایجاد می کند چگونه می توان بدون آموزش وارد آن شد؟

چگونه می توان بدون آموزش استفاده ی درست از آسیب های فضای مجازی و سایبری دور ماند؟

دنیایی که گاه ما بزرگترها را نیز به خطرات خود دچار می کند!

در کنار استفاده ی درست و نگرانی ما از فضای های مجازی ،مسئله ی پیچیده ی دیگری نیز وجود دارد و آن بازی های آنلاین هستند که باز هم خطرات خود را به دنبال دارند.

استفاده صحیح از فضای مجازی

خطرات بازی های آنلاین چیست؟

چقدر از خطرات ناشی از بازی های آن لاین مطلع هستیم؟

تقریبا خیلی از ما والدین ،برای جلوگیری از ورود فرزندمان به فضای بیرون از خانه و حفظ او از خطرات بیرون ،او را با بازی های مختلف رایانه ای مشغول می کنیم ،به این امید که فکر می کنیم فرزندم در کنار من است و اینگونه با خیال راحت تری ناظر به تربیت او هستم!

اما آیا واقعا این چنین است؟

بازی با رایانه و بازی های آن لاین تاثیرات مخربی در روان و فکر فرزمد شما می گذارد و او را از دنیای واقعی و ارتباط گرفتن با خانواده دور می کنند.اکثر این کودکان معتادان به بازی هستند.

اعتیاد فقط اعتیاد به مواد مخدر نیست، هر امری که از حالت اعتدال خارج شود درشما اعتیاد ایجاد می کند و شما فرزندتان را به تنهایی و انس گرفتن به بازی ها معتاد می کنید.

علاوه بر این، این دسته از کودکان همیشه مشکل برقراری ارتباط خواهند داشت و از سنین کودکی توانایی برقراری ارتباط با هم سن و سال ها و بازی با دوستان را ندارند.و این امر در بزرگسالی مشکل پیچیده تری به وجود خواهد آورد و کودک شما دائما با موضوع برقراری ارتباط دچار مشکل شده و در نتیجه اعتماد به نفس او کاهش می یابد.

چگونه باید از اعتیاد فرزندمان به بازی های آن لاین جلوگیری کنیم؟

نمی توان چشم پوشید که این نوع بازی وجود دارد و فرزند شما به سمت آنها تمایل دارد.

اما باید آن را مدیریت کنید.

به این صورت که:

برای بازی او زمان تعیین کنید و برای بازی هایش قوانین وضع کنید، اگر طبق ساعت مورد نظر از بازی دست نکشید طبق قوانین از پیش تعیین شده قاطعانه برخورد کنید

به کودک آموزش دهید یک مصرف کننده و کاربر متعادل باشد و همیشه خود را در این تعادل حفظ کند. به او باید آموزش داده شود که جایگاه هرچیزی در زندگی را حفظ کند.

چگونه به فرزندمان آموزش بدهیم از دنیای اینترنت استفاده بهینه کند؟

استفاده از فضای مجازی و دنیای اینترنت صرفا سیستم های پیام رسان و برنامه هایی مثل اینستاگرام و تلگرام نیست بلکه می توان از این قدرت بزرگ مجازی استفاده کرد برای خواندن کتاب های اینترنتی و به روز کردن اطلاعات و آموزش آنلاین در هر زمینه ای ،حتی برای کسب و کار و فروش هر مهارتی که دارید.

امروزه اپلیکیشن هایی وارد بازار اینترنتی شده است که کار را در هر زمینه ای آسان کرده و کافی است آن ها را یاد بگیرید  از آن استفاده درست کنید.

همه ی این موارد باید آموزش داده شود و نحوه ی آموزش به کودکان در هر سنی موضوع بسیار حساس و مهمی است که باید از یک مرجع آگاه تر کمک گرفت زیرا ممکن است نوع رفتار ،تاثیری روی فرزند ما بگذارد که کاملا مخالف آن چیزی بود که تصور می کردیم .

 

 


نظرات کاربران
ارسال نظر