آرامش در خواب

تولید محتوی موسسه فرهنگی ذهن برتر

 

 

آرامش در خواب


یکی از مهم ترین عناصر زندگی خواب است. بدون خواب کافی هیچ کس نمی تواند درست زندگی کند، درست فکر کند یا حتی درست حرف بزند. خواب به قدری برای هر انسانی لازم است؛ در صورت خستگی زیاد و نخوابیدن، به طور ناخودآگاه، خواب به سراغمان آمده و ما را در پشت فرمان اتومبیل یا وسط جلسه ای مهم غافلگیر می کند. خواب یکی از لذت های زندگی است و به ما انرژی لازم را می بخشد تا فعالیت هایمان را ادامه دهیم و سالم بمانیم. خواب کامل به راحتی، شما را برای یک روز فوق العاده آماده می کند. برای شروع، چندین کار را که موجب می شود خواب عمیقی داشته باشید پیشنهاد می کنیم:

  •       5 دقیقه قبل از خواب تکه ای نان بخورید.

  •      چای یا دم نوش های گیاهی بنوشید.

  •      کیسه ی آب گرمی را نزدیک پاهای خود قرار دهید.

     همان طور که آشفتگی فکری مانع خواب می شود، به هم ریختگی اتاق خواب هم مانع از خواب مناسب می شود. قبل از خواب لباس های کثیف را از اتاق بیرون ببرید؛ مجله های نامرتب یا کاغذهای در هم ریخته را مرتب کنید. اجازه ندهید گرد و غبار روی وسایل اتاق خوابتان بنشیند، چراکه درهنگام خواب ناراحتی و بی قراری ایجاد می کند و مهم تر از همه، تنفس را سخت می کند. سعی کنید از ملحفه و روبالشی و لباس خواب تمیز استفاده کنید. اگر به پشت می خوابید از بالش نرم و سبک استفاده کنید و اگر عادت دارید به پهلو بخوابید از بالش کلفت و قطور استفاده کنید. تخت خواب خود را در معرض تابش نور آفتاب نگذارید که صبح زود بیدار شوید. تا جایی که ممکن است از نورهای مصنوعی استفاده نکنید و در تاریکی مطلق بخوابید، از پرده ی کلفت استفاده کنید تا از ورود نور مغازه ها، خیابان و نور خانه ی همسایه جلوگیری کنید. اما اگر از تاریکی مطلق خوشتان نمی آید از نور غیر مستقیم و کم سویی استفاده کنید که فضا را تا حدی برایتان روشن کند اما مستقیما به چشمان تان نخورد. هر چه محل خوابتان باشکوه تر و زیبا تر باشد، لذت خواب در شما بیشتر می شود.


     در صورت وجود کامپیوترهای شخصی قدیمی، یا تلویزیون در اتاق خواب، با یک پارچه روی آن را بپوشانید. اگر تلفن در نزدیکی تخت خواب قرار دارد، قبل از خوابیدن آن را قطع کنید. وسایل الکترونیکی مثل موبایل، تبلت و ... را از اتاق خواب دور کنید و اتاق خواب تان را به محل کار و فعالیت تبدیل نکنید.
     دما را روی 18 درجه ی سانتیگراد تنظیم کنید. دمای هوای اتاق خواب نباید خیلی گرم باشد، زیرا گرما باعث کلافگی و ناراحتی می شود.
     قبل از خواب گوسفندان را بشمارید.
     قبل از خواب در ذهن خود یک فیلم خیالی بازی کنید. صحنه ای را با تمام احساس تان تصور کنید. تصاویر و مناظر زیبای طبیعت، ساحل دریایی آرام، تابش خورشید، امواج زیبای آب، نسیم آرام، دشتی پر از گل و صدای مرغ های دریایی را تصور کنید. تجسم کنید که خودتان به تنهایی در آن محیط نشسته اید و به آرامی نفس می کشید. خیال کنید سبدی روی پاهای شما در قسمت بالای زانو گذاشته اند. مسائل مهم زندگی خود را همان طور که یک به یک نام می برید در داخل سبد بیندازید سپس فکر کنید که سبد را به کنار رودخانه برده و در آب پرتاب کرده اید. تماشای مشکلات در حالی که با امواج آب از شما دور می شوند خیال انگیز و زیباست. مطمئناً خوابی آرام و طولانی برای شما به ارمغان می آورد.
حتماً شما هم وقتی کودک بوده اید مادرتان گفته گوسفندها را بشمارید تا بخوابید. این کار همیشه اثربخش است. تصور گوسفندان در حال پریدن از روی مانع، یکی از راه های رسیدن به آرامش و خوابی عمیق است. ضمناً می توانید نفس های خود را به صورت معکوس از 100 تا 1 بشمارید. این بازی نیز به شما آرامش خاطر می بخشد.
تنفس صحیح باعث آرامش می شود
     شاید فکر کنید نفس کشیدن را به خوبی بلد هستید و سال هاست که به طور ناخودآگاه این کار را انجام می دهید، بله فکر شما درست است اما........!!! برای رسیدن به آرامش بیشتر در هنگام خواب تنفس باید کامل و موزون باشد. شما می توانید با تغییر آگاهانه عمق نفس کشیدن، نگرانی های خود را در پایان روز کاهش دهید. آرامشی که از نفس عمیق حاصل می شود می تواند به هوشیاری تان اجازه ی خروج و به خواب تان اجازه ورود دهد، برای تخلیه ی استرس و آمادگی جهت خوابیدن، 2 بار در هوای پاک نفس بکشید. از طریق بینی خود نفس عمیق بکشید و سپس به آن اجازه دهید که به طور صدادار از میان لب های شما خارج شود؛ انگار شمعی را فوت می کنید. این عمل را تکرار کنید. زمان خروج هوا از شش ها را کمی طولانی تر کنیم. بعد از این که هوا کامل از شش ها خارج شد کمی صبر کنید. این عمل آرامش بخش است.
تا جایی که می توانید روی شکم نخوابید چون به اندام های پشت و کمرتان آسیب می رسد. قبل از خواب در تخت خود به پشت دراز بکشید و 4 بار از طریق بینی خود طولانی، آهسته و عمیق نفس بکشید. به سمت چپ بغلتید و 8 بار نفس بکشید. دوباره به حالت قبلی بازگشته و 16 بار نفس بکشید. سپس به سمت راست بغلتید و 32 بار نفس عمیق بکشید. البته اگر هنوز بیدار باشید. مطمئناً در وسط یکی از این مراحل به خوابی عمیق و آرام فرو می روید. این روش از انجام حرکات ورزشی سخت یا تمرین مسائل هوش و ریاضی قبل از خواب بسیار مفیدتر است.

 

 

 

تمرین:

  •      امشب اتاق خواب خود را بر اساس آن چه که گفته شده مرتب کنید.

  •      از تکنیک تخیل و تجسم استفاده کنید.

  •      تنفس عمیق و صحیح را به کار گیرید.

  •      راه کارها را به مدت یک هفته تکرار کنید و نتایج را در فهرستی ثبت کنید.

 

 


ادامه دارد . . .

 

 


نظرات کاربران
ارسال نظر