چطور زمان خود را مدیریت کنیم؟

تولید محتوی موسسه فرهنگی ذهن برتر

چطور زمان خود را مدیریت کنیم؟

این روزها مدیریت زمان دغدغه اصلی همه افراد جامعه است و همه سعی بر این دارند که از زمان استفاده بهینه کنند. در واقع گاهی نیاز است تا کارهایتان را با سرعت بیشتری انجام شوند ولی از برنامه و زمان بندیتان عقب می مانید و احساس کمبود وقت می کنید و همین کمبود وقت باعث می شود که دلهره و استرس به سراغتان بیاید. برای برطرف شدن این مورد مدیریت زمان بهترین حالت است تا کنترل امور را به دست بگیرید و در انجام کارهایتان احساس آرام کنید.

ایچ جکسن بروان نویسنده آمریکایی می گوید: « نگویید که وقت کافی ندارید. چرا که شما دقیقاٌ همان زمان و تعداد ساعاتی را در اختیار دارید که هلن کلر، لویی پاستور، لئوناردو داوینچی، توماس جفرسن و آلبرت اتیشتین داشتند.»

 

مزایا و فواید مدیریت زمان:

  •  آمادگی بهتر برای روز کاری بعدی 

  •   یک برنامه برای روزی که در پیش دارید

  •   یک تصویر روشن و کلی از اهداف روزانه 

  •   سازماندهی کارهای جاری روزانه

  •   حافظه بهتر 

  •   تمرکز مسائل ضروری 

  •   اتلاف کمتر انرژی 

مفهوم مدیریت زمان:

مجموعه ای از مهارت هاست که به شما کمک می کند که از زمان خود به صورت بهینه استفاده کنید و وظایف و فعالیت های خود را تحت کنترل درآورید و با توجه به ارزش هر کدام از کارها برای انجام آن ها تصمیم گیری کنید.

راه های مؤثر مدیریت زمان:

گام اول: تهیه کردن لیستی از کارهایی که باید انجام شود و اولویت بندی آن:

این کار به شما کمک می کند که از انجام دادن کارهای غیرضروری ای که باعث هدر رفتن وقتتان می شود، جلوگیری شود و شما را از اهدافتان دور نکند. البته این بدان معنا نیست که هر کار تفریحی و لذت بخشی زائد به حساب بیاید؛ چرا که برای تصمیم گیری کارهایتان باید آن فعالیتی را که به خوبی از عهده انجام آن برنمی آیید و لذت بخش نیست را حذف کنید. 

گام دوم: قبل از ترک کردن لیست مربوطه مروری بر آن داشته باشید:

کارهایی که انجام شده را پاک کنید و کارهای انجام نشده را به لیست بیفزایید و آن ها را اولویت بندی کنید. موفقیت در مدیریت صحیح زمان وابسته به تفکیک کارهای مهم و غیرمهم است. پس اگر می خواهید درست عمل کنید از کارهای غیرمهم فاکتور بگیرید.

گام سوم: اوج ساعات کاری خود را پیدا کنید:

برای این کار حس و حالتان را در ساعات مختلف روز تعیین کنید. این کار باعث می شود که ساعت اوج کاری خود را پیدا کنید و ساعاتی که انگیزه شما برای انجام کارها بالاست را بیابید و بیشترین انرژی و تمرکز خود را برای آن بگذارید.

گام چهارم: سعی کنید تا حد امکان کارهایتان را سریع و مؤثر انجام دهید:

پس از شروع و برداشتن گام های قبل، سعی کنید کارهایتان را سریع انجام دهید. برای این کار به حد کافی بر روی کاری را می خواهید انجام دهید تمرکز کنید و عواملی که باعث بر هم زدن تمرکزتان می شود را حذف کنید. در این حین تعادل را رعایت کنید. چرا که اگر کارها بیش از حد سریع باشد و از تعادل آن خارج شود، باعث اشتباه می گردد. در اینصورت باید زمانی برای جبران اشتباه صرف کنید و این یعنی وقت خود را هدر داده اید.

گام پنجم: کار امروزتان به فردا نیندازید:

گاهی احساس می کنید که به برنامه هایی که داشته اید عمل نکرده اید، خودتان را سرزنش نکنید اشکالی ندارد. با تفکر مثبت به مسیر اصلی خود برگردید و بیشترین تلاشتان را بکنید و آن را به فردا نیندازید. 

دکتر سیدا: « زمان تنها عاملی است که حقبقت چیزها را عیان می سازد.»

نتیجه گیری:

زیر بنایی ترین قدم در راه کنترل و مدیریت زمان ارزش گذراندن بر ثانیه های زندگی است. چرا که زمان همانند پرنده ای است که از یک پنجره خانه شما داخل شده و از پنجره دیگر خارج می شود. شما هرگز نمی توانید آن را در قفس کرده و نگه دارید. پس به آوازی که میان دو پنجره می خواند، گوش کنید. این آواز سرود زندگی شما است.

 

 

 

   

 

 

 

 

 


نظرات کاربران
ارسال نظر