هوش هیجانی (ٍEQ)

تولید محتوی موسسه فرهنگی ذهن برتر

هوش هیجانی (ٍEQ)

 

 هوش یکی از مهم ترین سازه های فرضی است که به دو دسته تقسیم می شود. که شامل هوش هیجانی EQ و IQ می شود. به گفته دکتر سیدا هوش هیجانی یا همان EQ به مراتب مهم تر از IQ است و رشد می کند، اما IQ تا 17 سالگی دیگر رشدی نخواهد کرد. حال می پردازیم به این که EQ چیست و چرا مهمتر از IQ می باشد؟

به گفته فروید: "هوش انسان مانند کوه یخی می ماند که 2/3 آن زیر آب می ماند."

 

هوش هیجانی جیست (EQ)؟

یک نوع مهارت اجتماعی است. نتایج تحقیقات بیانگر این است که EQ یا هوش هیجانی عامل مهمی در ایجاد تغییرات اساسی در زندگی انسان دارد.
اولین قدم برای افزایش هوش هیجانی، خودآگاهی است. خودآگاهی یعنی شما چه احساسی دارید و چرا دچار آن احساس شده اید. اگرچه ممکن است این کار در همان ابتدا برای بعضی از افراد مشکل باشد، اما زمانی که فرد شروع به درک خود می کند، می تواند دیگر مهارت های احساسی اش را نیز توسعه دهد و در نهایت به هوش عاطفی بالایی دست پیدا کند.

از کجا بفهمیم که هوش هیجانی داریم؟

احساسات خود را بخوبی کنترل می کنید:

کسانی که از هوش هیجانی بالایی برخوردار هستند، احساسات خود را بخوبی کنترل می کنند. به عبارتی افرادی که هوش هیجانی دارند، در داغ ترین بحث ها آرام هستند و بدون آن که در موقعیت رهبری قرار گرفته باشند، مردم از او پیروی می کنند و بخوبی می توانند مدیریت کنند.

با اغلب آدم‌ها کنار می‌آیید:

گلمن می‌گوید: "داشتن روابط موثر و راضی‌کننده نشانه‌ی داشتن هوش هیجانی است”.
نقاط قوت و ضعفتان را شناسایی می کنید: کسانی که از هوش هیجانی برخوردارند، در مورد شناخت خودشان صادق هستند و می دانند در رابطه با چه موضوعاتی مهارت دارند و چه جاهایی باید بیشتر تلاش کنند. در واقع این افراد می توانند در ذهنشان مؤثرترین کارکردشان را تحلیل کنند و این آگاهی داشتن باعث می شود که اعتماد بنفسشان قوی شود. 

به همه چیز به خوبی توجه می کنید:

اگر شما با هر صدا تمرکزتان را از دست می دهید این باعث می شود که سطح هوش هیجانی شما را کاهش دهد ولی به گفته گلمن، توانایی مقاومت در برابر حواس پرتی و تمرکز بر آن چه که انجامش می دهید بزرگ ترین راز هوش هیجانی است.

با حوصله به دیگران کمک می‌کنید: 

اگر عادت کنید که به دیگران کمک کنید، دارای هوش هیجانی هستید. برای مثال در مترو به یک خانم سالمند کمک می کنید یا برای سلام کردن به دوستتان تغییر مسیر نمی دهید.

 به درستی حدس می‌زنید:

همیشه قادر بوده‌اید از همان ابتدا، متوجه  نوع شخصیت فرد مقابل‌ خود می شوید و کمتر پیش می آید که حدس شما اشتباه باشد.

دیگران را مقصر اشتباهات خود می دانید:

افرادی که هوش هیجانی پایینی دارند نسبت به مشکلات خود آگاهی کمی دارند. در واقع این افراد تا زمانی که کارها به خوبی پیش نرود واکنش نشان نشات می دهند و مشکل خود را به گردن دیگران می اندازند. به عبارتی از مسئولیت های خود شانه خالی می کنند. 

توجه داشته باشید که پایین بودن هوش هیجانی می تواند مشکلاتی را در خانواده، مدرسه و محل کار برای فرد ایجاد کند. لذا اگر فکر می کنید که نیاز به اطلاعات بیشتر دارید، در مقالات دیگر ما همراه باشید. همچنین این مطالب به صورت جامع در دوره محصلان موفق از آبان ماه در مؤسسه ذهن برتر ارائه می گردد.

ای

 

 


نظرات کاربران
ارسال نظر