تاثیر خاطرات خوب بر خاطرات بد

تولید محتوی موسسه فرهنگی ذهن برتر

تاثیر خاطرات خوب بر خاطرات بد

خاطرات انسان از همان لحظه ای که به دنیا می آید در ذهن انسان ثبت می شوند. گاهی اوقات انسان خاطراتی را در ذهن خود ضبط می کند که این خاطرات در زندگی آینده او تأثیرات متفاوتی می گذارند. بسیاری از خاطرات ها آن چنان دردناک هستند که تنها می خواهید فراموششان کنید. پیش از فراموش کردن خاطرات بد، ابتدا باید به خاطر بیاورید که خاطرات شما چقدر بد بوده است. سپس به این فکر کنید که در این خاطره  دقیقاٌ چه چیزی شما را ناراحت کرده است در واقع شما باید دردناک ترین بخش آن خاطره را مشخص کنید. چرا که رسیدن به ریشه آنچه شما را غمگین کرده به شما در آنچه باید فراموش کنید، کمک می کند.


مطالعات علمی و تحقیقات آزمایشگاهی روی موش ها بیانگر این است که قرصی به بازار عرضه خواهد شد که خاطرات بد را پاک می کند. در واقع دانشمندان در آمریکا موفق شده اند که به طور انتخابی بخش هایی از حافظه ناآرام موش های آزمایشگاهی را پاک کنند. آن ها معتقدند از این تکنیک که با تأثیر روی یک پروتئین خاص در مغز عمل می کند، می توان در چندین سال و یا چندین دهه بعد برای کمک به انسان ها برای فراموش کردن رویدادهای ناگوار زندگی بهره برد. در واقع دانشمندان در مطالعات خود یک مکانیسم مولکولی را شناسایی کرده اند که می تواند به سرعت بخش های خاصی از حافظه را حذف کند. 

راهکارهای فراموش کردن خاطرات بد:
 

تاثیر خاطرات خوب بر خاطرات بد

- افرادی که در خاطرات گذشته خود گیر کرده و احساسات بدی را در خود ایجاد می کنند، بیشتر دچار بیماری های روحی و روانی می شوند. اگر این افراد بتوانند بیاموزند به گونه ای دیگر به این خاطرات بیندیشند، هرگز به این بیماری مبتلا نمی شوند. انسان اگر بتواند خاطرات خوب خود را به صورتی به یاد بیاورد که انگار خودش الان ذر آن خاطره است و خاطره بد خود را به صورتی بیاد بیاورد که به شخصی دیگر تعلق دارد و می تواند زندگی خود را آن طور که دوست دارد بسازد.
- یکی از روش های جایگزین کردن خاطرات بد این است که، سعی کنید خاطرات جدیدی مانند همان خاطره قدیمی تلخ بسازید. با این کار ذهن شما بعد از مدتی شروع به حذف کردن مسیرهای ذهنی آن خاطره قدیمی بد کرده و آن را جایگزین این خاطره جدید و خوب می کند. مثلاٌ  می توانید یک سفر دیگر بروید و تصادف یا اتفاقاتی که در آن سفر افتاده را در سفری دیگر که در آن خاطره ای خوش اتفاق افتاده انجام دهید.
- به خاطره خوبی که برایتان اتفاق افتاده است فکر کنید و سعی کنید جزییات این خاطره را به صورت واضح و روشن به یاد بیاورید. دیدن نقاط مثبت آن خاطره و تقویت آن با نوشتن و یادآوری کردن و پر رنگ کردن هر خاطره ای هر چند بد می تواند نقطه مثبتی داشته باشد و یک آگاهی برای آینده باشد.
- زبان ذهن ناخودآگاه انسان، زبان تصاویر است. ذهنتان را  برنامه ریزی کنید. اجازه ندهید ذهن ناخودآگاهتان برای خود هر تصویری که دلش می خواهد بسازد و حالات و احساسات خوب خود را روی تصاویر ذهنی خود بیاورید.

 

در نهایت اگر هیچ کدام از روش های بالا برای فراموش کردن و جایگزین کردن خاطرات ناگوار شما پاسخگو نبود، می توانید به یک روانشناس یا رواننپزشک مراجعه کنید.

 

 

 


نظرات کاربران
ارسال نظر