عوامل اتلاف وقت را بشناسید

 

کتاب مدیریت زمان دکتر محمد سیدا

متشکریم که روی این مطلب کلیک کردید.در میان منابع و امکاناتی که افراد و مدیران در اختیار دارند با اهمیت ترین، با ارزش ترین و کمیاب ترین آنها زمان است. یکی از مشکلات عمده ی همه ی افراد، استفاده ی نادرست از زمان است. اتلاف زمان دلایل مختلفی دارد که با بررسی و شناخت آنها می توان تا حدودی از هدر رفتن آن جلوگیری کرد.

عدم برنامه ریزی

شمادر طول روز باید بدانید دقیقا چه کارهایی را میخواهید انجام دهید و میخواهید چه کارهایی را در دراز مدت و چه کارهایی را در بلند مدت به انجام رسانید.

عدم رعایت اولویت ها

وقتی بخواهید چند کار را باهم انجام دهید کدام را انتخاب می کنید؟

مسلما کاری را انتخاب می کنید که از همه مهم تر است. برای جلوگیری از اتلاف وقت ابتدا کارهای مهم تر را انجام دهید و اگر وقت اضافه داشتید به انجام کارهای غیر ضروری بپردازید.مدیران بهتر است کارهای خود را به سه قسمت تقسیم کنند:

قسمت الف: کارهای غیر مهم روزمره مانند پاسخ دادن به تلفن ها

قسمت ب: کارهایی که در صورت داشتن وقت اضافی انجام آنها لازم است مانند برگزاری جلسات توجیهی یا تشویقی با کارمندان

قسمت پ: کارهای بسیار ضروری که به سرعت باید انجام شوند مانند اتمام طراحی صفحات یک نشریه

مسلما در یک روز بیشترین زمان را باید صرف قسمت «پ» کرد. در صورت امکان به قسمت «ب» رسیدگی نمود و کارهای قسمت «الف» را با صرف حداقل زمان انجام داد.

بی دقتی در انجام کار

توجه زیاد به عامل سرعت، نباید باعث شود تا کیفیت کار تحت تاثیر قرار بگیرد. برای انجام هر کاری باید زمان مناسب به آن اختصاص داد. مطمئن باشید که هیچ کار سریعی بدون عیب انجام نمی شود. اگر کاری را با عجله و حواس پرتی انجام دهید کیفیت و دقت کار پایین می آید و باعث دوباره کاری و اتلاف وقت می شود.

اطلاعات ناقص

اگر کسی را مامور کاری می کنید، همه چیز را برای او بطور کامل توضیح دهید. داشتن اطلاعات ناقص یا اشتباه باعث می شود که کار انجام شده به درد نخور باشد و لازم شود تمام مراحل آن از اول انجام شود. خودتان هم چنانچه می خواهید کاری را شروع کنید، ابتدا از تمام مراحل انجام آن کار اطلاع دقیق و کافی کسب کنید، سپس شروع کنید. در غیر اینصورت انجام آن کار بیش از حد طولانی شده یا در نیمه های آن متوقف می شود. حال اگر عده ی زیاد درحال انجام دادن آن باشند، وقت و انرژی تمام آن افراد هدر می رود. گاهی نیز لازم می شود تا قسمتی از یک کار بطور کامل تکرار شود که خود به هدر رفتن وقت و انرژی زیاد می انجامد.

وسواس در تصمیم گیری

اگر قبل از شروع هر کاری به تمام زوایا و جوانب آن با دقت فکر کنید، امکان اشتباه کردن به حداقل می رسد؛ اما نباید

وسواس بیش از حد به خرج دهید، چرا که باعث عقب افتادن و به تاخیر افتادن کارها می شود. اگر عده ای منتظر شروع یک پروژه باشند، تمام تلاشتان را به کار بگیرید تا مقدمات کار سریع تر انجام شود و وقت آن افراد هدر نرود. همچنین تاخیر در تصمیم گیری باعث می شود تا خود شما از انجام کارهای زیادی عقب بمانید یا مجبور شوید در مدت کوتاه کارهای بزرگ انجام دهید.

عدم تصمیم گیری به موقع، عوارض و زیان های گوناگونی دارد که اتلاف وقت یکی از آن هاست. اشتباه نکنید. من به شما عجله کردن را توصیه نمی کنم.حتی اعتقاد دارم که «عجله» بیش از «تردید» ممکن است به کارها لطمه بزند. فقط وقتی که تصمیم خود را گرفتید و جوانب را بررسی کردید، دیگر دست دست نکرده و کار را شروع کنید.

 


» شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید
نظرات کاربران
ارسال نظر
پربازدیدترین مطالب

شروع کلاس های محصلان موفق 2 از امروز

26\04\1396 | توسط موسسه فرهنگی ذهن برتر

اتمام تخفیف کارگاه حافظه برتر به مناسبت 8k تلگرام

26\04\1396 | توسط موسسه فرهنگی ذهن برتر

تنها 3 روز مانده به اتمام ثبت نام کارگاه حافظه برتر

26\04\1396 | توسط موسسه فرهنگی ذهن برتر

گزارش دوم همایش بزرگ دوپینگ حافظه 2017

22\04\1396 | توسط موسسه فرهنگی ذهن برتر

برنامه جلسه 13 و 14 ام مدرسان موفق دوره پنجم

20\04\1396 | توسط موسسه فرهنگی ذهن برتر