کودکان ثروتمند حافظه قوی تری دارند

 

موسسه فرهنگی ذهن برتر

سلام. متشکریم که روی این مطلب کلیک کردید.
مطالعه جدید مؤسسه تحقیقات مغز مک‌گاورن در موسسه فناوری ماساچوست (MIT) نشان می‌دهد، بخش مهمی از مغز کودکان فقیر رشد نمی‌کند.

دانشمندان، مغز کودکان ثروتمند 12 و 13 ساله را با مغز کودکان از خانواده‌های کم‌درآمد مقایسه کردند.

آن‌ها دریافتند بخش خاصی از مغز به نام نوقشر یا نئوکورتکس (neocortex) در کودکان فقیر نازک‌تر از همان بخش در مغز کودکان ثروتمند است؛ این بخش از مغز، نقش مهمی را در حافظه و توانایی یادگیری ایفا می‌کند.

این بخش از مغز برای دانش‌آموزان حائزاهمیت است زیرا آن‌ها اغلب بر اساس توانایی‌شان برای به یادآوردن حجم زیادی از اطلاعات سنجیده می‌شوند.

در این پژوهش، کودکانی که نوقشر یا نئوکورتکس نازک‌تری داشتند در آزمایش‌های استاندارد عملکرد ضعیفی داشتند؛ همچنین، بیش از 90 درصد دانش‌آموزان ثروتمند در آزمایش‌های استاندارد ریاضی و زبان انگلیسی نمره بالای متوسط کسب کردند و این میزان برای دانش‌آموزان فقیر کمتر از 60 درصد بود.

تفاوت‌ها در موفقیت تحصیلی کودکان مدت‌هاست که بررسی می‌شود، اما اکثر تحقیقات، تاثیرات نژادی را بررسی کرده بودند.

محققان هنوز علت دقیق تفاوت مغز کودکان ثروتمند و فقیر را نمی‌دانند، زیرا مولفه‌های زیادی مانند تغذیه، بهداشت، تحصیلات اولیه، سطوح استرس و کیفیت مدارس می‌تواند بر توانایی یادگیری و رشد مغز کودکان اثر بگذارند.

یافته‌های تیم تحقیقاتی، اهمیت مداخله اولیه برای اطمینان از این موضوع را برجسته می‌کند که کودکان کم‌درآمد ابزار لازم برای موفقیتشان را دریافت کنند.

جزئیات این پژوهش در مجله Association for Psychological Science منتشر شده است.

تحریریه ذهن برتر: همیشه نتایج مطالعه دانشمندان را نمی شود تعمیم داد. این طور نیست که همه کودکان فقیر کم حافظه باشند. شما و ما، خیلی از افرادی را می شناسیم که کنار کرسی و زیر نور چراغ نفتی با کمترین امکانات رتبه های دو رقمی کنکور را گرفته اند. پس اگر قرار باشد سرنوشت کودکان فقیر را این طور بدانیم که حافظه شان کم است باید تعداد قابل توجه افراد تحصیل کرده و موفق را نادیده بگیریم. ما در تحریریه سایت ذهن برتر معتقدیم امروزه حافظۀ قوی، ثروت می آفریند. شما چطور؟؟
 
بیایید چند تا سوال ساده مطرح کنیم. برای تقویت حافظه، چقدر پول لازم است؟ چقدر تمرین لازم است؟ چقدر اراده لازم است؟ چقدر وقت لازم است؟ چقدر عشق لازم است؟ چقدر استعداد لازم است؟ شما حتماً پاسخ هایی در ذهن تان دارید. اما هدفم از مطرح کردن این پرسش ها، نکته بسیار مهم دیگری است:
 
دنیای ما دنیای حافظه هاست. شما در محل کار، زندگی و تحصیل خود به آدم های خوش حافظه اطمینان بیشتری دارید. خوش حافظه ها دوستان بیشتری دارند. روابط پایدارتر، احساس اعتماد به نفس بیشتر و خوشبختی بیشتری دارند. شما کسی را که اسمتان را فراموش می کند دوست نخواهید داشت. شما کسی را که نمی داند کی و کجا شما را دیده دوست نخواهید داشت. و شما کسی را که حرفها و قولهای خودش را فراموش می کند، فراموش خواهید کرد.
 
به همین سادگی ممکن است این اتفاق برای شما هم بیفتد. ساده ترین و سریع ترین کاری که می شود برای تقویت حافظه انجام داد این است که از این به بعد در زندگی تان حسابی فرضی به نام «تقویت حافظه» باز کنید و همیشه آن را شارژ کنید. یعنی: حداقل همیشه بدانید که در حوزه تقویت حافظه چه خبر است. ما شما را در سایت ذهن برتر کمک می کنیم که برای شارژ حسابِ تان به مشکل نخورید و مدام خوراک مطلب تازه و کاربردی داشته باشید.

اما آیا فقط بچه پولدارها! حافظه‌شان قوی خواهد بود؟ «دکتر سیدا» اعتقاد دیگری دارد. به گفته مرد حافظه ایران: تقویت حافظه اکتسابی است و هرکسی با هر شغل و سنی می تواند آن را یاد بگیرد و در زندگی خود به کار ببندد.
برای اطلاعات بیشتر لطفا اینجا را کلیک کنید.

 


نظرات کاربران
ارسال نظر
پربازدیدترین مطالب

شروع کلاس های محصلان موفق 2 از امروز

26\04\1396 | توسط موسسه فرهنگی ذهن برتر

اتمام تخفیف کارگاه حافظه برتر به مناسبت 8k تلگرام

26\04\1396 | توسط موسسه فرهنگی ذهن برتر

تنها 3 روز مانده به اتمام ثبت نام کارگاه حافظه برتر

26\04\1396 | توسط موسسه فرهنگی ذهن برتر

گزارش دوم همایش بزرگ دوپینگ حافظه 2017

22\04\1396 | توسط موسسه فرهنگی ذهن برتر

برنامه جلسه 13 و 14 ام مدرسان موفق دوره پنجم

20\04\1396 | توسط موسسه فرهنگی ذهن برتر