افزایش 2 برابری بروز آلزایمر با کاهش عملکرد قلب

 

قلب سالم بدن را در برابر بیماری آلزایمر محافظت می‌کند و تحقیقات نشان می‌دهد که تضعیف عملکرد قلب، احتمال بروز اختلال زوال عقل را افزایش می‌دهد.

علاوه بر بیماری های قلبی، سکته مغزی، فشار خون و کلسترول بالا نیز با افزایش احتمال آلزایمر مرتبط است. مغز، حدود 2 درصد از وزن بدن را به خود اختصاص می‌دهد؛ در حالیکه حدود 15 درصد خون را دریافت می‌کند. این تحقیقات نشان می‌دهد که سلامت عروق خونی به مرور زمان تحت تاثیر قرار میگیرد و این تغییرات در عملکرد مغز موثر است.

اختلالات ژنتیکی و سابقه خانوادگی در بیماری های قلبی دخیل هستند ولی شیوه سالم زندگی، رژیم غذایی سالم و ورزش در هر دوران از زندگی می تواند باعث بهبود عملکرد قلب شود.

بیماری پیشرونده آلزایمر شایع‌ترین نوع زوال عقل است که باعث اختلال در حافظه، تفکر و رفتار فرد می‌شود. این بیماری معمولا پس از 60 سالگی بوجود می‌آید ولی دلیل آن همیشه کهولت سن نیست و عوامل ژنتیکی، سکته مغزی و شوک عاطفی نیز می توانند منجر به این بیماری شود.

در آمریکا در هر 67 ثانیه، یک نفر به آلزایمر مبتلا می شود و در حال حاضر بیش از 5 میلیون نفر در آمریکا به این بیماری مبتلا هستند. و پیش بینی می شود که تا سال 2050 میلادی، تعداد مبتلایان به آلزایمر به 14 میلیون نفر برسد.

 

تحریریه سایت ذهن برتر: آمار دقیق شیوع بیماری آلزایمر در ایران در دسترس نیست اما بر اساس آمار جهانی و جمعیت سالمند ایران، به طور تخمینی حدود ۵۰ تا ۶۰ هزار نفر در این کشور به بیماری آلزایمر مبتلا هستند.

انجمن جهانی آلزایمر اعلام کرد: در هر ۴ ثانیه یک نفر در جهان و در هر ۷ دقیقه یک نفر در ایران به بیماری آلزایمر مبتلا می‌شوند.

دوستان عزیز! روز ۳۰ شهریورماه (۲۱ سپتامبر) روز جهانی آلزایمر نام گذاری شده است به همین مناسبت هر ساله کشور‌ها با برگزاری برنامه‌های ویژه‌ای، این روز را گرامی می‌دارند. به بهانه این خبر، به تصاویری از نشستی که در 30 شهریور ماه 93 در این زمینه در کشور برگزار شد اشاره میکنیم. در این نشست دکتر سیدا مرد حافظه ایران و پروفسور سمیعی برترین دانشمند و جراح مغز و اعصاب جهان در سال ۲۰۱۴ حضور داشتند. هم چنین علی اصغر شهبازی بازیگر فیلم جدایی نادر از سیمین که نقش پدر مبتلا به آلزایمر را در این فیلم بازی می‌کرد حضور داشتند که می‌توانید تصاویر آنها را مشاهده کنید:

 

 

 


نظرات کاربران
ارسال نظر
پربازدیدترین مطالب

شروع کلاس های محصلان موفق 2 از امروز

26\04\1396 | توسط موسسه فرهنگی ذهن برتر

اتمام تخفیف کارگاه حافظه برتر به مناسبت 8k تلگرام

26\04\1396 | توسط موسسه فرهنگی ذهن برتر

تنها 3 روز مانده به اتمام ثبت نام کارگاه حافظه برتر

26\04\1396 | توسط موسسه فرهنگی ذهن برتر

گزارش دوم همایش بزرگ دوپینگ حافظه 2017

22\04\1396 | توسط موسسه فرهنگی ذهن برتر

برنامه جلسه 13 و 14 ام مدرسان موفق دوره پنجم

20\04\1396 | توسط موسسه فرهنگی ذهن برتر