خواب خوب در جوانی، مغز سالم در پیری

 

متشکریم که روی این خبر کلیک کردید. دوست عزیز! مطالعات محققان گروه روانشناسی و علوم اعصاب دانشگاه بیلور آمریکا نشان می‌دهد که خواب کافی و باکیفیت در دوران جوانی و میانسالی، مهمترین عامل تقویت حافظه در پیری است.
تحقیقات جدید نشان می‌دهد که افرادی که در دوران جوانی و میانسالی، خواب کافی و با کیفیتی را تجربه می کنند، در دوران پیری از حافظه بهتری برخوردارند و عملکرد شناختی این افراد (یعنی: تفکر، حافظه، یادگیری، قوه استدلال، هوش، تمرکز و توانایی‌های حرکتی و بصری) نسبت به هم سن‌و سالانشان به مراتب بیشتر است.

 

 
منظور از خواب کافی و با کیفیت چیست؟
منظور از خواب کافی و با کیفیت، خواب بین شش تا هشت ساعت در شب و بین ساعت 10 شب تا شش صبح است. در این زمان محیط خواب باید کاملا تاریک و دمای آن متعادل باشد. 

  • تحقیقات نشان می‌دهد که سیستم پاک سازی مغز که مهمترین وظیفه آن خارج کردن مواد زائد از این بافت حیاتی است، در زمان خواب بیشترین میزان فعالیت را دارد.

 

بخش اعظم دفع مواد زائد از بدن توسط سیستم لنفاوی انجام می‌شود. اما پاک‌سازی بافت بسیار حساس مغز توسط سیستم مستقلی انجام می‌شود که یک سال قبل شناسایی شده است. مغز بر خلاف سایر اندام‌ها از سیستم لنفاوی برای این منظور بهره نمی‌برد.

سیستم پاک‌سازی مغز متشکل از نوعی سلول موسوم به "گلیال" است. در این سیستم مایع خاصی بین رگ‌های مغزی و سلول های گلیال جریان دارد که ترکیبات پروتئینی مضر را از بافت مغز جدا می‌کند. محققان معتقدند که در هنگام خواب، سلول های گلیال از رگ های مغز جدا می‌شوند و فضای بیشتری را برای عبور این مایع فراهم می‌کنند.

پس از خواب کامل، عملکرد سیستم پاکسازی تا 60 درصد افزایش می یابد.

  • خوابیدن تعداد سلول های مغز را افزایش می دهد.

 

 

خوابیدن باعث می‌شود که امکان تولید "میلین" توسط سلول‌های مغز افرایش یابد. میلین ترکیب نوعی فسفولیپید و پروتئین است که مانند عایق عمل می‌کند و مانند غلافی در اطراف تمام سلول های عصبی قرار می گیرد. میلین برای عملکرد صحیح سلول های عصبی ضروری است و کمبود آن منجر به بروز بیماری های خطرناکی مانند ام اس می شود. ("ام. اس یعنی من سالمم!" : تا چند روز آینده در سایت ذهن برتر، خوانندۀ مصاحبه با خانم "شهره افشار" خواهید بود که با ذهن برتر و کتاب مثبت اندیشی دکترسیدا بیماری ام.اس را به زانو درآورد).

در ادامۀ این تحقیقات آمده است که میزان تولید میلین در موش‌هایی که خواب کافی و آرام دارند، دوبرابر بیشتر از موش‌هایی است که خواب کافی ندارند.

تحقیقات در این زمینه روی موش‌ها انجام شده است و نتایج حاکی از آن است که خواب کافی نقش مهمی در درمان بیماری ام.اس دارد.
در ادامه این تحقیقات آمده است که خواب کافی باعث تقویت حافظه می‌شود (توضیح بیشتر در سمینار حافظه 2015) و از برخی اختلالات ژنتیکی جلوگیری می‌کند.
نتایج این تحقیقات به تازگی در نشریه Perspectives on Psychological Science منتشر شده است.

 


نظرات کاربران
ارسال نظر
پربازدیدترین مطالب

شروع کلاس های محصلان موفق 2 از امروز

26\04\1396 | توسط موسسه فرهنگی ذهن برتر

اتمام تخفیف کارگاه حافظه برتر به مناسبت 8k تلگرام

26\04\1396 | توسط موسسه فرهنگی ذهن برتر

تنها 3 روز مانده به اتمام ثبت نام کارگاه حافظه برتر

26\04\1396 | توسط موسسه فرهنگی ذهن برتر

گزارش دوم همایش بزرگ دوپینگ حافظه 2017

22\04\1396 | توسط موسسه فرهنگی ذهن برتر

برنامه جلسه 13 و 14 ام مدرسان موفق دوره پنجم

20\04\1396 | توسط موسسه فرهنگی ذهن برتر