چرا باب همیشه در شطرنج بازنده است؟

 

تحریریه

زبان بدن - حس برتر - آلن پیزمتشکریم که روی این مطلب کلیک کردید.

آلن پیز (Allan Pease)/ از دوران کودکی فهمیدم آنچه مردم می‌گویند، در واقع آن چیزی نیست که مورد نظر آنهاست. می‌دانستم که اگر افکارِ واقعی آنها را بخوانم و پاسخِ درستی به نیازهایشان بدهم می‌توانم کاری کنم تا مطابق میلم رفتار کنند.

من در یازده سالگی پولِ توجیبی‌ام را از راهِ فروش اسکاچ در مقابل درب خانه‌ها درمی‌آوردم. من با نگاه به حالت دستان افراد به سرعت می‌فهمیدم که آنها از من اسکاچ خواهند خرید یا نه!


 

آیا شما می‌دانید چرا «باب» همیشه در شطرنج بازنده است؟

ما همکاری داریم به اسم «باب» که عاشق شطرنج بازی‌کردن است. یک‌بار از او خواستیم تا در یک رقابت شرکت کند و مخفیانه از او فیلم گرفتیم تا حرکاتش را تحلیل کنیم. ویدئو نشان داد که درخلال بازی، «باب» اغلب گوش‌هایش را می‌مالد یا بینی‌اش را لمس می‌کند؛ و این کار را درست زمانی انجام می‌دهد که از حرکت بعدی‌اش مطمئن نیست. ما دریافتیم که وقتی با لمس یکی از مهره‌ها، پیغام می‌دهیم که قرار است از آن استفاده کنیم، زبان بدن باب نشان می‌دهد که نظر او راجع به حرکت این مهره چیست. وقتی از حرکت بعدی خود مطمئن یا شادمان نیست، از پوشاندن دهان، کشیدن گوش و یا خاراندن گردن استفاده می‌کند.

این اتفاق آنچنان پیش‌بینی شده روی می‌داد که وقتی این موارد را برای دیگر اعضای گروه شطرنج توضیح می‌دادیم، خیلی زود همه توانستند با پیش بینی زبان بدن «باب»، وی را شکست دهند.[۱]


«باب» وقتی از حرکت بعدی خود مطمئن یا شادمان نیست،
از پوشاندن دهان، کشیدن گوش و یا خاراندن گردن
استفاده می‌کند.


 

زبان بدن - حس برتر - آلن پیز

خواندن زبان بدن بزرگسالان بسیار سخت‌تر از کودکان است، زیرا: استحکام عضلات کودکان کمتر است و نمی‌توانند دروغ بگویند. سرعت بعضی از حرکات و اینکه چقدر به نظر دیگران واضح می‌رسند نیز به سن فرد بستگی دارد. مثلاً اگر کودک 5-6 ساله دروغ بگوید احتمالا فوراً دهانش را با یک یا دو دستش می‌پوشاند. عمل گرفتن دهان می‌تواند برای والدین نشانه‌ای از دروغگویی کودکش باشد البته این حرکت تا سالهای دیگر در زندگی فرد ادامه خواهد داشت فقط سرعت و نحوه حرکتش تغییر می‌کند. اگر در کودکی روی تمام دهانش را با دو دست می‌پوشاند در سنین نوجوانی با انگشتانش دور دهانش را می‌مالد.

 

با بالا رفتن سن افراد حرکات آنها نامحسوس‌تر می‌شود
و اغلب اوقات خواندن زبان بدن افراد مسن
سخت تر از کودکان است.


 

زبان بدن - حس برتر - آلن پیز

حرکت پوشاندن دهان در هنگام دروغگویی در دوره بزرگسالی از این هم سریع تر می‌شود. فرد بزرگسال هنگامی‌که دروغ می‌گوید مغزش به دستش دستور می‌دهد که دهانش را بپوشاند تا جلوی دروغ را بگیرد. اما در آخرین لحظه دست از روی صورت کنار کشیده می‌شود و با بینی تماس پیدا می‌کند. این امر نشان می‌دهد که چطور با بالا رفتن سن افراد حرکات آنها نامحسوس تر می‌شود و چرا اغلب اوقات خواندن زبان بدن افراد مسن سخت تر از کودکان است.

می‌شود تقلب کرد؟

بیشتر اوقات از من سوال می‌کنند آیا می‌شود تقلب کرد؟ پاسخ کلی به این سوال «نه» است. چون بدلیل ناهمخوانی حرکات اصلی با نشانه‌های ریزتر بدن و کلام شفاهی چنین کاری ممکن نیست. مثلا دست‌های باز به معنی صداقت است اما وقتی کسی می‌خواهد تقلب کند و موقع دروغ گفتن دست‌هایش را باز می‌کند و به شما لبخند می‌زند حرکات ریزش مچش را باز می‌کند. ممکن است مردمک چشمش کوچک شود یا یکی از ابروهایش بالا رود و یا گوشه دهانش بلرزد. آن وقت این نشانه‌ها با دستان باز و لبخندش در تضاد است. در نتیجه طرف صحبت او مخصوصا زنان حرف او را باور نخواهند کرد.

 

دست‌های باز به معنی صداقت است اما وقتی کسی می‌خواهد
تقلب کند و موقع دروغ گفتن دست‌هایش را باز می‌کند
و به شما لبخند می‌زند حرکاتِ ریزَش
مچش را باز می‌کند.

 

خلاصه مطلب اینکه می‌توان در زبان بدن تقلب کرد اما استفاده مثبت از زبان بدن مهم است زیرا با این مهارت بهتر می‌توان با افراد مختلف ارتباط برقرار کرد و موفق تر بود. این کار، بودن با دیگران را راحت تر می‌سازد و شما را در نظر آنان خواستنی تر می‌کند و هدف ما در این مطلب همین است.


چگونه می‌توان در تعبیر زبان بدن دیگران مهارت پیدا کرد؟
برای دست یافتن به مهارت کافی در خواندن زبان بدن چند توصیه زیر را انجام دهید:

  • دست کم روزی پانزده دقیقه را به مطالعه در این حوزه اختصاص دهید.
  • در عین حال به حرکات خودتان نیز توجه کنید تا آگاهی بیشتری از زبان بدن خودتان کسب کنید.
  • اگر هنوز ظرفیت باقیمانده باشد، ​در کارگاه «حس‌برتر» شرکت کنید.


 

1: زبان‌بدن، آلن و باربارا پیز، ترجمه مریم شفقی

 


نظرات کاربران
ارسال نظر
پربازدیدترین مطالب

شروع کلاس های محصلان موفق 2 از امروز

26\04\1396 | توسط موسسه فرهنگی ذهن برتر

اتمام تخفیف کارگاه حافظه برتر به مناسبت 8k تلگرام

26\04\1396 | توسط موسسه فرهنگی ذهن برتر

تنها 3 روز مانده به اتمام ثبت نام کارگاه حافظه برتر

26\04\1396 | توسط موسسه فرهنگی ذهن برتر

گزارش دوم همایش بزرگ دوپینگ حافظه 2017

22\04\1396 | توسط موسسه فرهنگی ذهن برتر

برنامه جلسه 13 و 14 ام مدرسان موفق دوره پنجم

20\04\1396 | توسط موسسه فرهنگی ذهن برتر