چگونه می‌توانید ​۱۰۰۰ کلمه در دقیقه بخوانید؟

 

تحریریه

میلاد سلطانعلی‌پور/ متشکریم که روی این مطلب کلیک کردید. اگر دوست دارید بدانید: چگونه می‌توانید ​۱۰۰۰ کلمه در دقیقه بخوانید و درک مطلب خود را افزایش دهید، لطفاً این مطلب را به دقت مطالعه کنید و چشم از آن برندارید.

جالب است بدانید اخیراً به‌دلیل کاستن از سرعت زندگی مدرن، در مردم علاقهٔ زیادی به کندخوانی مشاهده شده است. و یکی از معانی آن کاهش عمدی سرعتِ خواندن، به‌منظور افزایش لذت از مطالعه است.

 

 


اما آیا این کار به فهم بیشتر هم منجر می‌شود؟
یعنی اگر آرام‌تر بخوانیم بیشتر متوجه می‌شویم؟

خیر؛ دلیل این پاسخ کاملاً قاطعانه و علمی است: تصور عموم بر این است که هرچه آهسته‌تر و کندتر مطالعه کنند، اندوختهٔ ذهنی افزایش خواهد یافت، حال آنکه بر پایهٔ دیدگاه پژوهشگران خلاف این امر صادق است. به باور آنان در حالی که میزان اندوختهٔ ذهنی مطالعه‌کنندهٔ معمولی تنها ۳۵٪ است، این حالت برای تندخوان حداقل ۵۳٪ خواهد بود. [۱]
 

میزان اندوختهٔ ذهنی مطالعه‌کنندهٔ معمولی تنها ۳۵٪ است،
این حالت برای تندخوان حداقل ۵۳٪ خواهد بود.


 

  • تندخوانی و مطالعه بی‌وقفه یکی از بزرگترین و ارزشمندترین موفقیت‌ها و لذت‌های زندگی است.
  • تندخوانی مهارتی است که با تمرین و صرف وقت، برای همه امکان‌پذیر است.
  • تندخوانی توانایی شما را در طبقه‌بندی و به‌خاطر سپردن اطلاعات لازم و مفید افزایش می‌دهد. به‌ویژه در عصری که دسترسی به اطلاعات از طریق تلگرام، پست‌الکترونیکی، وب‌سایت‌ها، و دیگر منابع بسیار سریع و هم چنین ارزان است.

 

چطور مطالب را سریع‌تر بخوانیم؟

ما هنگام خواندن هر یک از سطرهای یک متن چشمان خود را به صورت جهشی به سمت جلو حرکت می‌دهیم. همین‌حالا هم شما دارید همین کار را انجام می‌دهید. اکنون هر چه این مکث‌ها و جهش‌ها را کاهش دهیم سرعت خواندنمان نیز افزایش می‌یابد. تعداد این توقف‌ها معمولاً در افراد کندخوان به ۷ بار در هر سطر می‌رسد اما شما می‌توانید این تعداد مکث را به ۳ بار در هر سطر کاهش دهید. برای کاهش مکث‌ها و توقف‌ها باید محدوده دید خود را افزایش دهید. برای این منظور باید سعی کنید تصاویری را که گوشهٔ چشمان‌تان است بدون این‌که به طور مستقیم به آن‌ها نگاه کنید، ببینید. [۲]
 

باید سعی کنید تصاویری را که گوشهٔ چشمان‌تان است
بدون این‌که به طور مستقیم به آن‌ها نگاه کنید، ببینید.


 

در «تکنیک برتر» محمد سیدا مرد حافظه ایران، تمرینات تخصصی افزایش حوزه دید را ارائه می‌دهد، این تمرینات کمک می‌کند در یک نگاه، نه‌تنها کلِ سطر مورد نظر، حتی چند سطر بالائی و پائینی را ببینید و متوجه شوید.

 

آیا خط بردن زیرِ کلمات کار صحیحی است؟

برای پی بردن به تفاوت استفاده از یک ابزار کمکی برای حرکت چشم و عدم استفاده از آن، تمرین زیر را انجام دهید. سعی کنید یک دایره بزرگ را تصور کنید و با چشمان خود طرح کلی آن را در فضای روبروی خود ترسیم کنید. همانطور که در شکل سمت راست مشاهده می کنید، شکل بوجود آمده هیچ شباهتی به دایره ندارد، اکثر افراد ترسیم یک دایره کامل در هوا را توسط چشم بسیار دشوار می‌دانند.

بار دیگر این کار را تکرار کنید. اما این بار از انگشت خود برای ترسیم دایره در هوا استفاده کنید و با چشمان خود آن را دنبال کنید. ملاحظه نمائید که این بار چقدر راحت می‌توانید دایره را رسم کنید و شکل بوجود آمده نیز مانند تصویر سمت چپ، یک دایره تقریباً کامل است.

 

 


چشم‌ها برای تعقیب حرکات طراحی شده‌اند


 

از روش اشاره با انگشت می‌توان برای یادگیری تندخوانی نیز بهره گرفت. البته شاید شما استفاده از یک ابزار کمکی نازک را ترجیه دهید. چون ممکن است ضخامت انگشت مانع از دیدن برخی لغات شود. [۲]

اکنون، با کمال میل دعوت می‌کنم اگر می‌خواهید ۰۰۰​۱ کلمه در دقیقه بخوانید، یعنی هر ثانیه تقریباً ۱۷ کلمه را ببینید و متوجه شوید، لطفاً موارد زیر را رعایت کنید:

  • هنگام مطالعه چشمان خود را در طول سطور حرکت دهید و نه سر خود را. و اجازه ندهید حین مطالعه دیدتان دچار سرگردانی شود.
  • در فرایند مطالعه باید فقط چشم‌ها و مغز درگیر باشند. سرعت قوهٔ بینایی شما بسیار بیش‌تر از سرعت تکلم شماست؛ بنابراین از تلفظ حروف و واژه‌ها حین مطالعه خودداری کنید.
  • به طور کلی مفهوم را از یک دسته واژه آسان‌تر می‌توان استخراج کرد تا از کلمات منفرد و تک تک.
  • ۴۰ تا ۶۰ درصد کل یک متن از واژه‌ها و حروف غیرضروری (البته برای درک آن) تشکیل شده است؛ حروف ربط مانند "و" و "یا". نکات و مفاهیم اصلی یک پاراگراف را یافته و آن را در ذهن بسپارید و جزئیات خارج از موضوع اصلی را حذف کنید.
  • در محیط مطالعهٔ خود هر عاملی را که موجب پرت شدن حواس شما می‌شود حذف کنید.
  • اگر دوست دارید در کارگاه «تکنیک برتر» شرکت کنید. «محمد سیدا» مرد حافظه ایران به شما کمک می‌کند تا خودتان لذت تندخوانی را تجربه کنید. [۳]

 

1: دانشنامه جهانی ویکی‌پدیا
2: آموزش تندخوانی به‌روش تونی بوزان، ترجمه محمدجواد نعمتی
3: کارگاه تکنیک برتر «محمد سیدا» مرد حافظه ایران

 


نظرات کاربران
ارسال نظر
پربازدیدترین مطالب

شروع کلاس های محصلان موفق 2 از امروز

26\04\1396 | توسط موسسه فرهنگی ذهن برتر

اتمام تخفیف کارگاه حافظه برتر به مناسبت 8k تلگرام

26\04\1396 | توسط موسسه فرهنگی ذهن برتر

تنها 3 روز مانده به اتمام ثبت نام کارگاه حافظه برتر

26\04\1396 | توسط موسسه فرهنگی ذهن برتر

گزارش دوم همایش بزرگ دوپینگ حافظه 2017

22\04\1396 | توسط موسسه فرهنگی ذهن برتر

برنامه جلسه 13 و 14 ام مدرسان موفق دوره پنجم

20\04\1396 | توسط موسسه فرهنگی ذهن برتر