چرا تحقیقات روی موش ها انجام می شود؟

 

ذهن برتر

متشکریم که روی این مطلب علمی کلیک کردید. حتماً شما هم بارها نام موش‌ها را در اخبار علمی‌شنیده اید. استفاده از این موش‌ها در آزمایشگاه‌ها به چند دلیل رایج است؛ مهمترین این فاکتورها ارزان بودن این موش‌ها و آسان بودن پرورش و نگهداری آنها می‌باشد.

- - - - - - - - - - - - - -

چرا موش؟

محققان سرتاسر دنیا فقط بخاطر ارزان بودن از این موش‌ها استفاده نمی‌کنند، دلیل اصلی شباهت عجیب DNA موش‌ها به DNA انسان‌هاست. در واقع، بیش از ۹۰ درصد از ژن‌های ما و موش‌ها یکسان است. بنابراین وقتی صحبت از روش کار مولکول‌ها پیش بیاید، ما و موش‌ها چندان هم متفاوت نیستیم.

امروزه کشف شده که حیوانات دیگری هم هستند که از لحاظ ژنتیکی بسیار به ما نزدیک هستند: پستانداران، سگ‌ها و خوک‌ها. اما کارکردن با این حیوانات مشکلاتی را به همراه دارد. بدیهی است که نگهداری و پرورش آنها دشوارتر است اما مشکلات اخلاقی یکی دیگر از معضلات استفاده از این حیوانات است. بسیاری از فعالان محیط زیست وقتی صحبت از آزمایش جوندگان کوچک می‌شود مخالفتی ندارند، اما آزمایش روی حیوانات بزرگتر را نمی‌پذیرند. به عبارت دیگر، موش‌ها از لحاظ ژنتیکی شبیه ترین حیوانات به انسان نیستند، اما حیواناتی هستند که آزمایش روی آنها راحت تر پذیرفته می‌شود.

اما این سوال پیش می‌آید که:

نتایج مطالعه روی موش‌ها چگونه روی انسان‌ها پیاده می‌شود؟

حقیقت این است که بسیاری از رفتارهای اساسی ما با رفتارهای موش‌ها تفاوت چندانی ندارد. به همین دلیل است که آزمایش‌های انگیزشی (که در آن برای یادگیری به حیوان پاداش می‌دهد) روی موش‌ها جواب می‌دهد. در حقیقت آنها همان انگیزه‌هایی را دارند که ما داریم.

موش‌ها همان انگیزه‌هایی را دارند که ما داریم.

دامنه مطالعات ما، با گسترش شناخت ما از ژن‌های موش‌ها و نحوه دستکاری آنها وسعت یافته است؛ بطوری‌که در اکثر اخبار علمی نامی از موش‌ها هم آورده می‌شود. موش‌هایی که از لحاظ ژنتیکی مهندسی شده اند و به انواع مختلفی هم دسته‌بندی می‌شوند.

- - - - - - - - - - - - - -

تحریریه ذهن برتر: موشها، با این جثه کوچک‌شان، قدم بزرگی برای سلامت ما برداشته اند. به جای ما بیمار شدند، عمرشان کم و زیاد شد، آلزایمر گرفتند و هزاران بلای دیگر را به جان خریدند که ما امروز بگوییم مثلاً فلان گیاه یا خوراکی برای حافظه خوب است.

بزرگترین مزیت شان هم شاید این است که اجازه ندادند ما زودتر از آنها به بیماری دچار بشویم. یا اگر شدیم با سرعت بیشتری حالمان خوب شود.

در زندگی روزمره ما هم «موش» های زیادی وجود دارد. نترسید! آنها تجربه هایی هستند که دیگران زودتر از ما کسب کرده اند، اتفاقا بسیار خوشایند و دوست‌داشتنی هستند. چون حالا می دانیم که اگر مثل آنها عمل کنیم آخرش چه خواهد شد. خوب؟ یا بد؟

موش ها هر اتفاقی هم برایشان بیفتد زندگی ما را دستخوش حادثه ای نمی کنند. دیگران هر تجربه ای در زندگی شان داشته باشند ما را به ازای آن توبیخ یا تشویق نمی کنند. با مطالعه و پرسیدن تجربه انسانهای موفق، می فهمیم که چه چیزی برای موفقیت خوب است و چه چیزی سَم؟

پیشنهاد می‌کنیم بخش اول کتاب 12 گام تا موفقیت نهایی «محمد سیدا» مرد حافظه ایران را
هم‌اکنون به صورت رایگان دانلود کنید، بلافاصله مطالعه کنید و لذت ببرید:

 

 

 


نظرات کاربران
ارسال نظر
پربازدیدترین مطالب

شروع کلاس های محصلان موفق 2 از امروز

26\04\1396 | توسط موسسه فرهنگی ذهن برتر

اتمام تخفیف کارگاه حافظه برتر به مناسبت 8k تلگرام

26\04\1396 | توسط موسسه فرهنگی ذهن برتر

تنها 3 روز مانده به اتمام ثبت نام کارگاه حافظه برتر

26\04\1396 | توسط موسسه فرهنگی ذهن برتر

گزارش دوم همایش بزرگ دوپینگ حافظه 2017

22\04\1396 | توسط موسسه فرهنگی ذهن برتر

برنامه جلسه 13 و 14 ام مدرسان موفق دوره پنجم

20\04\1396 | توسط موسسه فرهنگی ذهن برتر