چرا در این قابلمه فقط آب می جوشد؟

 

چرا در این قابلمه فقط آب می جوشد؟ | ذهن برترمتشکریم که روی این مطلب کلیک کردید. چهار گدا در چهار نقطه یک دهکده کوچک، در تمام طول روز کاسه‌های گدایی خود را در مقابل عابران گرفته بودند. با فرا رسیدن شب، هر چهار نفر به کلبه کوچک و مخروبه‌ای رفتند که در واقع خانه آنها محسوب می‌شد. سقف کلبه در اثر باد، تقریبا خراب شده بود. آنها خسته و گرسنه در مقابل آتشی نشستند که کلبه را هم روشن می‌کرد.

 

 

 


آن روز گدای اول فقط تکه کوچکی گوشت به دست آورده بود. گدای دوم کمی سبزیجات در کاسه خود داشت. به گدای سوم مقداری ادویه و به چهارمین گدا هم یک مشت برنج داده بودند.
گداها در تاریک و روشن کلبه خود نشستند، زیر لب از صدقات ناچیز گله کردند و از این در و آن در سخن گفتند. بالاخره یکی از آنان گفت که اگر همه صدقات دریافتی خود را در قابلمه‌ای پر از آب جوش بریزند، پس از مدت کوتاهی سوپ لذیذی خواهند داشت که همه را سیر می‌کند.

این پیشنهاد با موافقت همه رو به رو شد. آب آوردند و قابلمه را روی آتش آویزان کردند. سپس مجدد دور آتش نشستند و هر یک در انتظار سوپی لذیذ بودند. اولین گدا فکر کرد که دیگران سبزیجات، ادویه و برنج خود را در سوپ بریزند، دیگر لزومی ندارد که او تکه گوشت خود را به آن اضافه کند. بنابراین تصمیم گرفت که وقتی آب جوش آمد، تظاهر به انداختن گوشت در سوپ کند. بعدا هم ادعا می کرد که سوپ بسیار مقوی بوده است. در عین حال تکه گوشت را هم برای خود نگه داشته است.

هنگامی که آب جوش آمد گدای اول نقشه خود را عملی کرد. اما دومین، سومین و چهارمین گدا هم همین فکر را کرده بودند. هر چهار نفر تظاهر کردند که تمام دارایی خود را در سوپ ریخته‌اند.
پس از برداشتن قابلمه از روی آتش، صدای داد و فریاد و مشاجره شدیدی از کلبه چهار گدا به گوش رسید، زیرا همه متوجه شدند که در قابلمه چیزی جز آب جوش وجود ندارد!

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

جان ماکسول کیست؟ | ذهن برترجان ماکسول درباره شراکت می گوید:

 

 

«برای آنکه شراکت را جایگزین رقابت کنید، با سوء ظن را کنار بگذارید و در مقام حمایت از یکدیگر برآیید.»

یک مثل سوئدی هم در تایید شراکت وجود دارد که می‌گوید:

«هر گاه نابینائی معلولی را برپشت نهد، هر دو می توانند به پیش بروند.»

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

به نظر شما چه مهارت فردی در بین این گداها نبود که باعث شد قابلمه شان هیچ محتویاتی نداشته باشد؟ همه آنها خوراکی ارزشمندی داشتند که اگر مشارکت می‌کردند (و نه تظاهر به مشارکت) حتما سوپ خوشمزه‌ای عایدشان می شد. موافقید؟ حالا تصور کنید در سازمانی یک یا چند کارمند به خاطر اینکه همکارشان کاری را به درستی انجام می‌دهد از وظیفه خود سرپیچی کنند چه بحرانی سازمان را تهدید خواهد کرد؟

«محمد سیدا» مرد حافظه ایران، در کتاب دوازده گام تا مدیریت موفق نوشته است: «کاری کنید تا همه در کنار هم کار کنند و هر کدام موفقیت خود را منوط به همکاری مسئولانه با همکار خود بدانند.» او می گوید: «تا صد سال پیش، مدیریت به عنوان فعالیتی مستقل درنظر گرفته نمی شد. تنها در نیمه نخست قرن بیستم بود که تعدادی از بزرگان مدیریت آن را به گونه ای که امروزه می شناسیم، بنا نهادند.»محمد سیدا در فصل اول کتاب خود که شما اکنون می توانید آن را به صورت رایگان در همین مطلب و از اینجا دانلود کنید، علمِ مدیریت را از زمان فردریک تیلور تا پیتر دراکر پدر علم مدیریت، موشکافانه بررسی می‌کند. از دیوان سالاری می‌گوید و پیشنهاد می‌کند برای ساختن موفقیت‌هایتان، «ایده‌های کارمندان را جدی بگیرید.»

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

» پیشنهاد می‌کنیم این هدیه ارزشمند را دانلود کنید
و اگر کسی را می‌شناسید که در کار مدیریت فعالیت می‌کند به‌سادگی لینکِ زیر را برای او ارسال کنید:

http://goo.gl/RRgZJl

دانلود رایگان بخش اول کتاب 12 گام تا مدیریت موفق دکتر محمد سیدا مرد حافظه ایران

» برای دانلود این نوشته ارزشمند از «محمد سیدا» مرد حافظه ایران،
اینجا را کلیک کنید

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

 


نظرات کاربران
ارسال نظر
پربازدیدترین مطالب

شروع کلاس های محصلان موفق 2 از امروز

26\04\1396 | توسط موسسه فرهنگی ذهن برتر

اتمام تخفیف کارگاه حافظه برتر به مناسبت 8k تلگرام

26\04\1396 | توسط موسسه فرهنگی ذهن برتر

تنها 3 روز مانده به اتمام ثبت نام کارگاه حافظه برتر

26\04\1396 | توسط موسسه فرهنگی ذهن برتر

گزارش دوم همایش بزرگ دوپینگ حافظه 2017

22\04\1396 | توسط موسسه فرهنگی ذهن برتر

برنامه جلسه 13 و 14 ام مدرسان موفق دوره پنجم

20\04\1396 | توسط موسسه فرهنگی ذهن برتر