سپرده گذاری اعتماد به نفس در بانک ذهنی

 

یعقوب حمدی/ چند روزی است که تماس‌های مکرری از جانب دانش‌آموزان و دانش‌جویانم دریافت کرده‌ام مبنی بر عدم اعتماد به نفس و خودباوری در آنها و از آنجایی که شغل اینجانب کار در بانک است، ناخودآگاه متوجه  شباهت‌هایی بین «حرفه‌ام» و «کارکردهای حافظه» و رابطه آن با «اعتماد به نفس» شدم. عدم اعتماد به نفس در بسیاری از موارد به استفاده غلط از حافظه بر می‌گردد...

 

 

 

مغز انسان شباهت‌های بسیاری به یک بانک دارد. همانطور که شما پول‌هایتان را در بانک سپرده‌گذاری می‌کنید هر روز مشغول سپردن سپرده‌های فکری در بانک ذهنی خود هستید. این سپرده‌ها روی هم جمع شده و حافظه ما را تشکیل می‌دهند. هنگامی که مشغول تفکر در مورد موضوعی هستید یا با مشکلی مواجه می‌شوید، در حقیقت به بانک ذهنی خود مراجعه می‌کنید و سپرده‌های ذهنی خود را در رابطه با این موضوع از بانک ذهنی‌تان برداشت می‌کنید. بگذارید کمی خودمانی‌تر بگویم:

همانطور که در جریان هستید بانک امانت‌داری است که هر موقع اراده کنید سپرده‌های شما را در اختیارتان قرار می‌دهد. بانک ذهنی شما نیز درست به همین صورت عمل می‌کند. وقتی از حافظه خودتان سوال کنید که «راجع به این موضوع چه چیزهایی می‌دانم؟» بانک ذهنی شما به طور خودکار خرده اطلاعاتی را که قبلا به خاطر سپرده‌اید را با وضعیت موجود تطبیق داده و پاسخ مناسب را در اختیارتان خواهد گذاشت.

به طور مثال اگر به بانک ذهنی خود مراجعه کرده و از او بخواهید تعدادی از سپرده‌های ذهنی شما که گواه بر بی‌دست و پا بودن شماست را در اختیارتان بگذارد، او خواهد گفت:

«بله حتما. سرورم به خاطر دارید: دفعات پیش که قصد انجام فلان کار را داشتید چه شکستی خوردید؟ به خاطر دارید دبیر کلاس پنجم‌تان راجع به ناتوانی شما در انجام کارها چه گفت؟ یا اینکه به خاطر دارید آن روز تصادفاً از همکاران‌تان راجع به شخصیت خودتان چه شنیدید؟ و...»

پاسخ‌گوی بانک ذهنی شما همین‌طور ادامه خواهد داد تا شما را از انجام کاری که قصدش را داشتید منصرف کرده و بی‌کفایتی شما را اثبات کند.

حال فرض کنید به بانک ذهنی خود مراجعه کردید و از حافظه خود می‌پرسید: «با تصمیم بزرگی روبه‌رو شده‌ام، می‌توانی افکاری را در اختیارم قرار دهید که به من قوت قلب بدهد؟»

همانطور که گفته شد بانک ذهنی شما بسیار امانت‌دار و وفادار است و در پاسخ به شما خواهد گفت:

«بله سرورم و این بار ذهنیاتی را از بین سپرده‌های شما بیرون خواهد آورد که همگی دال بر توانایی‌های شما و موفقیتتان است. او به شما خواهد گفت: به خاطر دارید که در گذشته در چنین موارد مشابهی چه خلاقیت و توانایی از خودتان بروز دادید؟ به خاطر دارید که دیگران چقدر به شما اعتماد دارند و می‌توانند روی شما حساب باز کنند؟ به خاطر دارید که دیگران چقدر به شما محبت دارند؟ به خاطر دارید که بارها از توانایی های خود برای خدمت به دیگران و کمک به آنها بهره برده‌اید؟ و ...»

بله بانک ذهنی شما در کمالِ آمادگی این امکان را برای شما فراهم می‌کند تا در هر زمان که اراده کردید از سپرده‌های ذهنی خود برداشت کنید، زیرا این بانک متعلق به خود شماست.

از شما همراهان و خوانندگان ارجمند وب‌سایت ذهن برتر «محمد سیدا» مرد حافظه ایران؛ متشکرم. به اطلاع‌تان می‌رسانم که در حال آماده کردن مطلبی به طور ویژه برای شما عزیزان هستم: در خصوص راهکارهایی برای اداره صحیح بانک ذهنی و نحوه سپرده‌گذاری و برداشت مناسب سپرده‌های ذهنی. اما مهم‌ترین چیزی که اینجا مطرح است این پرسش است که:

شما از میزان سپرده‌گذاری اعتماد به نفسی که در ذهن خود انجام داده‌اید راضی هستید؟ به نظر شما سود این سپرده‌گذاری چیست و  چقدر خواهد بود؟

لطفاً در بخش نظرات یادداشت های خود را بنویسید. تا دیگر هموطنان عزیزمان هم از نقطه‌نظرات شما استفاده کنند.
دانا، توانا، شکیبا و زیبا باشید.

 

پ.ن: «یعقوب حمدی» دانش‌آموخته «مدرسان موفق» (دوره نخست) ، این مطلب و از این دست مطالب را، در وبلاگ «توانا شو» هم قرار می‌دهد. که اگر علاقه‌مند هستید می‌توانید در آنجا نوشته‌های دیگری از او را نیز بخوانید.

 


نظرات کاربران
 • توانا شو
  یعقوب حمدی08/11/2015 07:46:29 ب.ظ
  سپاسگذارم
  حتما منتظر مطالب بعدی این بخش باشید.
 • دیدگاه
  امین08/10/2015 10:57:24 ب.ظ
  سلام ، مطلب بسیار خوبی بود ،

  درست می فرمایید ، ذهن ما درست مثل یک بانک هست و چه خوبه که سپرده های خوبی رو به این بانک بسپاریم .

  امروزه اینجور مطالب مفید که ترجمه ای هم نباشند رو کم در اینترنت می بینیم ، منتظر مطالب بعدی شما هستیم جناب حمدی
ارسال نظر
پربازدیدترین مطالب

شروع کلاس های محصلان موفق 2 از امروز

26\04\1396 | توسط موسسه فرهنگی ذهن برتر

اتمام تخفیف کارگاه حافظه برتر به مناسبت 8k تلگرام

26\04\1396 | توسط موسسه فرهنگی ذهن برتر

تنها 3 روز مانده به اتمام ثبت نام کارگاه حافظه برتر

26\04\1396 | توسط موسسه فرهنگی ذهن برتر

گزارش دوم همایش بزرگ دوپینگ حافظه 2017

22\04\1396 | توسط موسسه فرهنگی ذهن برتر

برنامه جلسه 13 و 14 ام مدرسان موفق دوره پنجم

20\04\1396 | توسط موسسه فرهنگی ذهن برتر