5 نشانه‌ی آلزایمر را جدی بگیرید

 

متشکریم که روی این مطلب علمی کلیک کردید. یک متخصص مغز و اعصاب با تاکید بر اهمیت شناسایی زودهنگام علایم اولیه آلزایمر گفت: اگر علائمی مانند ضعف حافظه، کاهش توانایی در قضاوت، استدلال و انجام امور روزمره و تغییرات در حالات و رفتار خود یا اطرافیانتان مشاهده کردید به متخصص مغز و اعصاب مراجعه کنید.

 

 

 

گاهی افراد به این علائم توجهی نمی‌کنند و تشخیص نمی‌دهند که چنین اختلالی وجود دارد. از آن جا که علائم به تدریج ظاهر می‌شوند، ممکن است که مدت طولانی جلب توجه نکنند و به اشتباه تصور شود این رفتارها بخشی از روند پیری است.

با افزایش سن تغییراتی در حافظه ایجاد می‌شود که طبیعی است، اما نشانه‌های بیماری آلزایمر چیزی بیش از فراموشی‌های موقتی و ساده است. افرادی که به آلزایمر دچار می‌شوند، مشکلاتی را در برقراری ارتباط، یادگیری، تفکر و استدلال تجربه می‌کنند. این مشکلات بر وضعیت شغلی، فعالیت‌های اجتماعی و زندگی خانوادگی فرد تاثیر می‌گذارد.

1- اختلال حافظه در حدی که در انجام فعالیت­‌های روزانه، مشکل ایجاد کند از جمله اختلالات اولیه است.

افراد معمولی ممکن است یک قرار ملاقات، اسم همکار یا شماره تلفن دوستی را فراموش کنند و سپس بخاطر آورند. اما فرد مبتلا به بیماری آلزایمر اغلب مسائل (بویژه مسائلی که اخیرا اتفاق افتاده) را فراموش می‌کند و هرگز هم به خاطر نمی‌آورد.

2- مشکلات در انجام کارهای عادی را از دیگر علایم اولیه ابتلا به آلزیمر است.

فرد پر مشغله ممکن است گهگاهی حواسش پرت شود، اما فرد مبتلا به بیماری آلزایمر به تدریج توانائی پخت غذا (به شیوه سابق) را از دست می­‌دهد و گاهی نیز فراموش می‌کند که غذا خورده است.

3- برای همه افراد پیش می‌آید که در پیدا کردن لغات مناسب، دچار مشکل شوند، اما فرد مبتلا به بیماری آلزایمر گاهی کلمات ساده را نیز از یاد می‌برد و لغات نامناسب جایگزین می‌کند و در نتیجه جملات او نامفهوم می‌شوند. اشتباهات دستوری و ناتوانی در دنبال کردن یک موضوع از دیگر نشانه‌های این بیماری است.

4- گم کردن زمان و مکان را نیز از علایم آلزایمر است.

به طور طبیعی گاهی اوقات ممکن است افراد روزهای هفته، تاریخ روز یا مقصدشان را فراموش کنند، اما دوباره با تمرکز به یاد آورند. فرد مبتلا به بیماری آلزایمر ممکن است در خیابان راه خود را گم کند و نداند که چگونه به آنجا رفته است یا نتواند از آنجا راه خانه خود را دوباره پیدا کند.

فرد مبتلا به بیماری آلزایمر نه مشکلاتش را درک می‌کند و نه مراجعه به پزشک را ضروری می‌داند. همچنین اختلال در تصمیم گیری­‌های ساده (مانند پوشیدن لباس‌های زمستانی در گرمای تابستان) از دیگر علائم هشدار دهنده است.

5- گاه و بی‌گاه ممکن است افراد رسیدگی به حساب‌های مالی­ خود را مشکل بدانند، اما مبتلایان به بیماری آلزایمر به تدریج ارقام را فراموش می‌کنند و نمی‌دانند با آنها چکار کند. مبتلایان به این بیماری ممکن است اجسام را در جاهای نامربوط بگذارند.

همچنین خلق و خوی آنها سریع‌ تغییر می‌کند و بی‌هیچ دلیل، آرامش به اشک و خشم تبدیل شود. تغییرات در شخصیت در فرد مبتلا به بیماری آلزایمر می‌تواند شدیدتر باشد. این تغییرات شامل سر در گمی، ترس و بدبینی، منزوی شدن، بی‌تفاوتی یا بروز رفتارهای نامناسب است.

از دست دادن انگیزه از دیگر علایم این عارضه است. فرد مبتلا به بیماری آلزایمر ممکن است نسبت به وقایع و رویدادهای محیط زندگی و خانواده‌اش به طور کامل ‌بی‌تفاوت به نظر آید.

 


نظرات کاربران
ارسال نظر
پربازدیدترین مطالب

شروع کلاس های محصلان موفق 2 از امروز

26\04\1396 | توسط موسسه فرهنگی ذهن برتر

اتمام تخفیف کارگاه حافظه برتر به مناسبت 8k تلگرام

26\04\1396 | توسط موسسه فرهنگی ذهن برتر

تنها 3 روز مانده به اتمام ثبت نام کارگاه حافظه برتر

26\04\1396 | توسط موسسه فرهنگی ذهن برتر

گزارش دوم همایش بزرگ دوپینگ حافظه 2017

22\04\1396 | توسط موسسه فرهنگی ذهن برتر

برنامه جلسه 13 و 14 ام مدرسان موفق دوره پنجم

20\04\1396 | توسط موسسه فرهنگی ذهن برتر