کودکان نوازنده کلمات بیشتری را حفظ می‌کنند! + فیلم

 

پژوهشگران دریافته‎اند که کودکان نوازنده نسبت به هم سن و سالان غیرنوازنده خود به مراتب کلمات بیشتری را حفظ می‎کنند. موسیقی به این افراد کمک کرده تا درک بهتری از ارکان مهم موفقیت در زندگی داشته باشند.
 
 
بر اساس بسیاری از تحقیقات انجام شده، درک موسیقی از دوران پیش از تولد (جنینی) آغاز می‌شود، اما دریافت علایم صوتی و واکنش‎های ناشی از آن با پدیده‎ای به نام «ادراک موسیقی» تفاوت دارد و آن زمانی است که کودک قادر به تحلیل و تفکیک‎ صداها و آواها است. بسیاری از کارشناسان آموزش و نیز روان‌شناسان در پی تحقیقات پژوهشگران، بهترین سن آموزش موسیقی به کودکان را 2 تا 8 سالگی می‌دانند، البته باز هم به روش غیرمستقیم و این در حالی است که برای کودک زیر 8 سال فلوت ریکوردر بهترین ساز است.


امروزه ثابت شده که حافظه می‎تواند از طریق موسیقی تقویت شود و افرادی که از کودکی در معرض آموزش و بازی‏های موسیقیایی بوده‎اند حافظه بسیار بهتری دارند. ریتم، ملودی، هارمونی جزو عواملی هستند که موجب تقویت حافظه می‌شوند.
 

دینا شاهین پور 9ساله (برادرزاده همسر دکتر سیدا)   


تحریریه سایت ذهن برتر: پدرِ "دینا" نوازنده سنتور و موسیقیدان است و این موضوع سبب شده درکِ موسیقیِ "دینا" از دوران پیش از تولد (جنینی) آغاز شود. علاوه بر موسیقی، تغذیۀ مناسب در دوران بارداری به داشتن فرزندان باهوش کمک می‌کند. و سیب که به میوه بهشتی معروف است به مادران باردار کمک می کند تا فرزندان زیباتری داشته باشند.
استفاده از هر دو دست باعث فعال شدن دو نیمکره مغز می‌شود. (این کار توانایی مغز را حداقل 5 برابر می‌کند) و به گفتۀ دکتر سیدا گوش دادن به موسیقی روشی برای تقویت حافظه است. در این چند خط، به جملاتی از دکتر سیدا و پروفسور یزدانی (استاد دانشگاه اپسالای سوئد) درباره موسیقی اشاره می‌کنیم:
 

  • پروفسور یزدانی می‌گوید:
    همه فرزندان در مدارس باید نواختن یک ساز را آموزش ببنند و موسیقی بر افزایش هوش بچه‌ها تاثیر مستقیم دارد.
  • دکتر سیدا می‌گوید:
    به گفته فارابی موسیقی خوب سه ویژگی دارد: 1- نشاط برانگیز 2- خیال برانگیز 3- احساس برانگیز
 
 


نظرات کاربران
ارسال نظر
پربازدیدترین مطالب

شروع کلاس های محصلان موفق 2 از امروز

26\04\1396 | توسط موسسه فرهنگی ذهن برتر

اتمام تخفیف کارگاه حافظه برتر به مناسبت 8k تلگرام

26\04\1396 | توسط موسسه فرهنگی ذهن برتر

تنها 3 روز مانده به اتمام ثبت نام کارگاه حافظه برتر

26\04\1396 | توسط موسسه فرهنگی ذهن برتر

گزارش دوم همایش بزرگ دوپینگ حافظه 2017

22\04\1396 | توسط موسسه فرهنگی ذهن برتر

برنامه جلسه 13 و 14 ام مدرسان موفق دوره پنجم

20\04\1396 | توسط موسسه فرهنگی ذهن برتر