تولید نخستین سلول حافظه بلندمدت مقلد مغز انسان

 

متشکریم که روی این مطلب علمی کلیک کردید. سه دانشمند ایرانی و همکارانشان، سلول حافظه بلندمدتی ارائه داده‌اند که شیوه پردازش اطلاعات توسط مغز انسان را تقلید می‌کند.

 

 

 

 

دانشمندان دانشگاه RMIT استرالیا با همکاری «دکتر حسین نیلی» دانش‌آموخته دانشگاه تهران، «امید کاوه‌ای»، دانش‌آموخته دانشگاه شهیدبهشتی و «احمد اسماعیل‌زاده کندجانی»، یکی از نخستین سلول‌های الکترونیکی چند وضعیتی جهان را ساخته‌اند که توانایی مغز برای پردازش و ذخیره چندین نوع اطلاعات را تقلید می‌کند.

رسیدن به چنین هدفی، گامی حیاتی به سوی ساخت یک مغز بیونیک و کمک به درمان‌ بیماری هایی مانند آلزایمر و پارکینسون است.

شارات سریرام، رهبر ارشد این پروژه، اعلام کرد: این نزدیک‌ترین گام به تولید سیستمی شبیه مغز است که دارای حافظه نیز هست. یعنی اطلاعات را یاد می گیرد و آن را ذخیره می‌کند؛ بنابراین، این سلول، در بازیابی این اطلاعات ذخیره‌شده سریع عمل خواهد کرد.

مغز انسان، رایانه آنالوگی بی‌نهایت پیچیده‌ای است و محققان تاکنون قادر به بازتولید آن نبوده‌اند؛ این در حالی است که توانایی تولید سلول‌های حافظه آنالوگ متراکم و فوق‌سریع، راه را برای تقلیدکردن از شبکه‌های عصبی زیستی بسیار پیشرفته هموار می‌کند.

این مطالعه مبتنی بر تحقیقات پیشین دانشگاه RMIT بود که در آن، حافظه‌های فوق‌سریع در مقیاس نانو با استفاده از یک ماده اکسید کاربردی در شکل یک فیلم فوق‌نازک تولید شدند. این فیلم، 10 هزار برابر نازک‌تر از تار موی انسان بود.

دکتر حسین نیلی، نویسنده ارشد این مقاله، گفت: کشف جدید، دستاورد مهمی است زیرا به سلول‌های چندوضعیتی امکان ذخیره‌سازی و پردازش اطلاعات درست مانند مغز انسان را می‌دهد.

 


نظرات کاربران
  • میلاد06/25/2015 10:49:01 ب.ظ
    ی روزی به وضوح خواهم دید که آلزایمر مثل آب خوردن درمان میشه
ارسال نظر
پربازدیدترین مطالب

شروع کلاس های محصلان موفق 2 از امروز

26\04\1396 | توسط موسسه فرهنگی ذهن برتر

اتمام تخفیف کارگاه حافظه برتر به مناسبت 8k تلگرام

26\04\1396 | توسط موسسه فرهنگی ذهن برتر

تنها 3 روز مانده به اتمام ثبت نام کارگاه حافظه برتر

26\04\1396 | توسط موسسه فرهنگی ذهن برتر

گزارش دوم همایش بزرگ دوپینگ حافظه 2017

22\04\1396 | توسط موسسه فرهنگی ذهن برتر

برنامه جلسه 13 و 14 ام مدرسان موفق دوره پنجم

20\04\1396 | توسط موسسه فرهنگی ذهن برتر