سفرنامه تور تفریحی آموزشی بلغارستان + یک خبر خوش

 

تور تفریحی-آموزشی «رفتارشناسی کاربردی ۳» - بلغارستانمتشکریم که روی این مطلب کلیک کردید. خبر بسیار خوشی داریم. خصوصاً برای آنهایی که مدتهاست برای سفرِ آموزشی «ذهن برتر» لحظه‌شماری کردند. حالا پس از برگزاری دوره‌های موفق و بسیار لذتبخش برای شرکت‌کنندگان در دبی و قبرس، این بار در بلغارستان میزبان عزیزانی هستیم که می‌خواهند آموزش را با تفریح تجربه کنند.

بیست و هشتم مردادماه ۹۵​، دوره «رفتارشناسی کاربردی» که برای همه افراد، خصوصاً صاحبان کسب و کار و مدیران، شاهرگِ حیاتی است، در هتل ملیا (هتل پنج‌ستاره و بهترین هتل بلغارستان) برگزار می‌شود و گواهینامه معتبر دانشگاهی به شرکت‌کنندگان ارائه می‌شود.

به همین مناسبت، شما را دعوت می‌کنیم به خواندنِ سفرنامه‌ی پیشین، که شما را بیشتر در دلِ سفر می‌برد و به صورت مجازی شما را با تورِ «رفتارشناسی کاربردی» آشنا خواهد کرد.

​***

سفرنامه «رفتارشناسی کاربردی» (در بلغارستان بروز رسانی شده‌است)

سلام. بالاخره صبح زیبای پنج شنبه 30 مرداد رسید. صبح ساعت هفت بود که رسیدیم فرودگاه امام خمینی (ره). احساس خیلی خوبی داشتیم و بعد از روزهای کاری گذشته حالا در کنار برادرم احساس دو گنجشک تازه نفس را داشتیم که می خواهند از طاقچه اتاق به آسمان بپرند. اولین همسفری که دیدیم آقای طاهری بود و خانواده عزیزشان. پارسا کوچولو که به گفتۀ مادرش مهر ماه به پیش‌دبستانی 2 می‌رود بسیار پرشور و شوق بود. یک نفره چمدان را گرفته بود و احساس می‌کرد یک کامیون را یک تنه حرکت می‌دهد.

آقای اصغری دومین همسفری بود که دیدم. مثل همیشه در انتخاب رنگ لباسهایش دقیق و حساب شده عمل کرده بود. پیراهن طلایی البته با چهره ای که مثل همیشه لبخندی به آن زینت می بخشید.

آقای سعادت و همسر گرامی‌شان از راه رسیدند. مردی با روابط عمومی فوق‌العاده خوب، بازنشستۀ بانک و از همه مهم‌تر بسیار دوست داشتنی و مسئولیت‌پذیر. (البته همکاران جوان‌شان هم در این سفر با ما بودند).

خانواده محترم لطیفی و همراهان‌شان هم از راه رسیدند. بعد از تحویل بارها با آقای رییسی زاده جوان آشنا شدم. ظاهری آرام و با کیفی کوچک که به صورت اریب روی شانه اش انداخته بود و کلاهی سرخ رنگ که حاکی از روحیه شاداب ایشان بود. او دانشجوی معماری است و در گفتگوی چند دقیقه ای قبل از پرواز متوجه شدم که از 8 سالگی سفر به کشورهای مختلف را آغاز کرده است.
استاد پروفسور باهر با ظاهری ساده و فروتنی فراوان در سالن نشسته بود. شبیه اقیانوسی که در کوزه ای ریخته باشند یا آسمانی که پنجره ای جا شده باشد. انسانی دنیا دیده و فهمیده با کوله باری از تجربه. ایشان گفتند: فیلمنامه زندگی‌ام با عنوان "از قم تا رم" در دست چاپ قرار گرفته و بزودی منتشر می شود.

ساعت 9:30 دقیقه بود که دکتر محمد سیدا به فرودگاه رسیدند. مهربان و صیمیمی و با انرژی فراوان و با پیراهنی به رنگ سرخ و ظاهری آراسته با تمام همسفران سلام و احوالپرسی کردند.

"داستان سیمرغ را شنیده اید؟ پرندگان فراوانی که برای رسیدن به سیمرغ راه طولانی و سختی را طی می‌کنند و در آخر فقط تعداد سی تا از آنها باقی می‌مانند. و آنگاه سیمرغ واقعی را در خودشان و اتحادی که دارند پیدا می‌کنند. ما در این سفر سی و پنج نفر هستیم اما درست مثل سیمرغ همدیگر را شناخته‌ایم و در پایان این هفت روز با روحیه ای عالی به فعالیت های کاری و روزمره خود خواهیم رسید."

ساعت 12:42 و سرعت زمینی ما 844 کیلومتر بر ساعت است و از آسمان آنکارا عبور می کنیم. ساعت: 13:35 ارتفاع از سطح دریا: 5088 متر، ده دقیقه مانده به فرودگاه وارنا، از فراز دریای سیاه گذشتیم و در نهایت در ساعت 13:49 دقیقه با تشویق مسافران !! به سلامت در فرودگاه وارنا فرود آمدیم.

 

ساعت تهران از بلغارستان یک ساعت و نیم جلوتر است. (ساعت: 14:00) آقای "مهندس انصاری" در مدت سی دقیقه‌ای که تا هتل گراند هرمیتاژ فاصله بود نکات مهمِ سفر را برایمان گفتند که همان لحظه برای خوانندگان عزیز سایت ذهن برتر، یادداشت‌برداری کردم:

 • بلغارستان از سال 2007 به بعد به جامعه اتحادیه اروپا پیوست.
 • با وسعت 111000 کیلومتر مربع شامل 82 درصد مسیحی 12 درصد مسلمان که غالبا از ترکیه آمده اند و نزدبک 4 درصد ارامنه.
 • از شرق به دریای سیاه از غرب به سربستان از شمال به رومانی و جنوب به ترکیه منتهی می‌شود.
 • مردم بلغارستان با الفبای روسیه ای می‌نویسند اما زبان مخصوص به خود را دارند.
 • معمولا در دریا سه توپ وجود دارد:
 • توپ ​سبز: یعنی در دریا هوا مناسب است.
 • توپ زرد: یعنی طوفانی است و فقط افراد حرفه ای می توانند در آب تردد کنند.
 • توپ قرمز: یعنی ورود به دریا اکیدا ممنوع است.

 

(دکتر محمد سیدا | مرد حافظۀ ایران، در ورودی هتل گراند هرمیتاژ)

("آقای سعادت و همسرشان" با "دکتر محمد سیدا")

("آقای جهانبانی" ، "آقای رئیس زاده" و "آقای رضایی")

استاد سیدا قبل از دعوت از پروفسور باهر گفتند: در تهران باید از پروفسور وقت بگیرید و به آسانی نمی‌توانید با ایشان ملاقات داشته باشید. اما اکنون ایشان در این سفر هشت روزه با ما و در این برنامه حضور دارند. این را هم برای شما خوانندگان عزیز سایت ذهن‌برتر بگویم که "پروفسور حسین باهر" عضو افتخاری یونسکو هستند و مکتب جهانی عرفان را راه اندازی کرده اند که همه می توانند عضو آن باشند.

ایشان پس از تشویق حضار و گفتن سلام و آرزوی سفری خوش، با یک خبر خوب گفتگوی خود را آغاز کردند: "دو روز گذشته، کنار استاد شهرام ناظری بودم، او برای "دوسالانۀ مولانا" مرا دعوت کرد. شما همسفران عزیز هم همه از طرف من به این جشنواره بین‌المللی دعوت هستید"

 

(ساعت به وقت بلغارستان 10:51 | جمعه 93/05/31 | SUN 2014 AUG 21)

اولین جلسه از کلاس ذهن برتر در بلغارستان، با حضور "پروفسور باهر و استاد سیدا"

زحمت چه می‌کشی پی درمان ما طبیب

ما به نمی‌شویم و تو رنجور می‌شوی

ایشان هر انسان را همچون درختی می‌دانند که در یک مرحله از زندگی‌اش، ایجاد تغییر برای او بسیار مشکل است. می‌گویند: "من هم‌اکنون همچون درختی هستم که تغییر دادنش سخت است اما همیشه آماده شنیدن نظرات شما هستم." پروفسور باهر ادامه می‌گویند: "ما درباره «دل برتر» صحبت می کنیم و استاد سیدا درباره «ذهن برتر»، آری، این یک واقعیت انکارناپذیر است که دل و ذهن هر دو با هم و به کمک هم به سعادت و موفقیت فردی منتج می شوند. در ادامه، ایشان بحث را با چهار نکته اساسی آغاز کردند:

 1. جهان بینی: چه کسی هستیم؟
 2. ایدیولوژی: می خواهیم چه کسی باشیم؟
 3. استراتژی
 4. تاکتیک و تکنیک ها

"پروفسور باهر"، اقیانوسی از تجربه و دانش، در کنار طبیعت سرسبز "آلبنا"

از جملات قصار پروفسور باهر:

 • مسئله را یا حل کنید یا منحل کنید.
 • نه مرد سالاری نه زن سالاری نه فرزند سالاری بلکه حق سالاری
 • از اسم افراد می توان به تینت‌شان پی ببریم.

 

پروفسور در انتها در زمینۀ خودشناسی به گروه‌های مختلف خونی اشاره کردند و اینکه هر کدام چه ویژگی‌هایی دارند:

 • گروه O: انسانی لارج است و به همه مهر و محبت می دهد.
 • گروه A: کمال طلب هستند و هر چیزی را در حد بهترین می خواهند، اگر هم نشد اصلا نمی خواهند.
 • گروه B: توقعاتی هستند، کار خوب می کنند ولی انتظار قدردانی دارند. اگر می خواهید به نتیجه برسید حتما برایشان گل ببرید.
 • گروه AB: مقتصد منطقی و چرتکه ای. حسابگر و حسابرس.

(بعد از اولین جلسه کلاس ذهن برتر، بازار عکس گرفتن‌ها داغِ داغ بود)

(به ترتیب از سمت راست: "خانم حسن زاده" "دکتر سیدا" "پروفسور باهر" "خانم ذوالفقاری")

(خانم ذوالفقاری دوست داشتند که از طریق سایت ذهن برتر از بلغارستان به خانواده عزیزشان سلام برسانند

و بگوید که چقدر دوست‌شان دارد.)

"آقای سعادت و همسرشان" و "پروفسور باهر"

سیرِ تحولِ ساحل وارنا از سال 1916 تا 2012 در طبقه (R:رستوران) هتل MELIA

سفرنامه تور تفریحی آموزشی بلغارستان + یک خبر خوش

"مرغ دریایی" که هر از گاهی به پنجره اتاق ما سر می زند !!

آقای "VALYU VALEV" نقاش سریع و حرفه ای که در لابی هتل MELIA همان طور که می بینید با لبخند و عشق نقاشی می‌کشد

یکی از غرفه های سواحل طلایی وارنا با سوغات های سنتی بلغارستان

قطار فانتزی و خاطره‌انگیز که هر پنج دقیقه یکبار از کنار ساحل وارنا رد می‌شود

UPDATED FROM BULGARIA

10:25 SAT,AUG 23

10:25 SUN,AUG 24

 

دومین برگ از دفتر سفر هشت روزه ما ورق می خورد. از منطقه زیبای البنا در میان جاده‌ای پوشیده از درختان بلندقامت و سبزپوش عبور می‌کردیم. احساس می‌کردم بخشی از طبیعت هستم و این احساس از هوای بسیار خوب و باطراوت وارنا و مناظر چشم‌نوازِ آن نشات می‌گرفت. باز هم به یاد این جمله دکتر محمد سیدا می افتم که می گویند: آرامش یعنی هماهنگ شدن با نبض طبیعت.

سوار قطار فانتزی و خاطره انگیزی شدیم. باران نم نم و کم کم ما را تا مقصدمان بدرقه می‌کرد. پروفسور باهر درست در کوپۀ جلویی حضور داشتند و هم کوپه‌ای های ایشان مثل خانم زرافشار (نویسنده کتاب چگونه به آرامش رسیدم) و خانم دلیلی مشغول صحبت بودند.

در حال آماده‌سازی برای مراسم آیینی بلغارستان

پرچم زیبای کشورمان به احترامِ اکثریتِ حاضر در سالن که ایرانی بودند، در سالن نصب شده بود.

حوالیِ 22:00 به وقت بلغارستان بود که در طی مراسمی ویژه، جشن تولد استاد «محمد سیدا» مرد حافظه ایران برگزار شد. با اینکه کمتر از دو هفته از تولد ایشان می‌گذشت اما علاقۀ زائد الوصفِ گروه آریانس (لیدرهای تور) و همسفرانِ ذهن برتر، باعث شد تا همه (از ملیت‌های متفاوت) سالروزِ تولد استاد سیدا را جشن بگیرند.

داشتیم برمی‌گشتیم که خانم مرتضوی گفتند: بهترین افراد متولد مرداد هستند!! دکتر سیدا هم با شوخ‌طبعی‌های همیشگی‌شان گفتند: اصلا انسان‌ها به دو دسته تقسیم می‌شوند: کسانی که مرداد به دنیا آمده‌اند و دسته دوم کسانی که دوست داشتند مرداد به دنیا بیایند. :-)

خردسالانی که محو مراسم جذاب آیینی بلغارستان شده اند !!

ساعت 10:30 یکشنبه است و دومین جلسه از کلاس ذهن برتر در سالن STOCK هتل MELIA برگزار می‌شود. استاد «محمد سیدا» با موضوع آرامش، سخنان خود را آغاز می کنند. به گفتۀ ایشان: بعضی از افراد ثروتمند هستند ولی آرامش ندارند. و بعضی بالعکس. همۀ ما تلاش می‌کنیم استرس را به حداقل برسانیم.

تلاش برای رسیدن به آرامش باعث می شود فشاری بر ما

وارد شود که به آن استرس می‌گویند.

استاد «محمد سیدا» می‌گویند: استرس فقط برای موارد ناخوشایند نیست. ازدواج و کنکور و... هم استرس دارند. اما استرس نوع دوم از نوع مثبت است. مقدار استرس‌ها توسط محققان اندازه‌گیری شده است و مرگ همسر بیشترین استرس را وارد می‌سازد.

علایم استرس

 1. دلشوره
 2. خشکی دهان
 3. بی‌حوصلگی
 4. علاقه نداشتن به کار
 5. مشکل در خوابیدن
 6. نداشتن تمرکز
 7. و کمی اشتها

راههای مقابله با استرس

1. ریلکسیشن

که در ساحل GOLDEN SANDS بلغارستان، قادر به انجام آن نیستیم. (معمولا همیشه موسیقی زنده اطراف ساحل مزاحمت ایجاد می‌کند.)

2. تنفس

یکی از روش‌های نفس کشیدن 1 4 2 (یک شماره عمل دم، چهار شماره عمل حبس نفس در سینه، دو شماره بازدم) توصیه می‌کنیم شما خواننده گرامیِ سایت، روش تنفس صحیحِ «استاد سیدا» را برای چند دقیقه‌ای، هم‌اکنون انجام دهید.

3. برنامه‌ریزی

باعث نظم می‌شود و از استرس و اضطراب جلوگیری می‌کند. استاد سیدا از حضار پرسیدند: چند نفر سوئیس رفته اند؟؟ موقعی که از فرانسه، آلمان، اتریش یا ایتالیا وارد سوئیس می‌شوید (ایست بازرسی وجود ندارد) اما متوجه می‌شوید که وارد سوئیس شده‌اید !! چون حتی درختان منظم هستند و حتی نفس‌کشیدن در سوئیس هم با جاهای دیگر دنیا تفاوت دارد.

4. خواب

توصیه می‌شود در این رابطه کتاب 12 گام تا آرامش کامل را مطالعه فرمائید.

 

 

5. خنده

از استرس کم می‌کند. در پارکهای بعضی از کشورها (بدون جوک و یا توهین به ملیت خاصی) می‌خندد. اما چگونه؟؟ مثلا قرار می‌گذارند که امروز به رنگ قرمز بخندند. با خندیدن آندروفین ترشح می‌شود و باعث می شود روحیه بهتر شود. توصیه می‌شود در این رابطه کتاب 12 گام تا شادی بیکران را مطالعه بفرمایید.

6. تغذیۀ درست

7. موسیقی

8. رفتن به طبیعت

"استاد دکتر محمد سیدا مرد حافظه ایران و پروفسور حسین باهر" دورۀ آموزشی ذهن برتر در بلغارستان

دکتر سیدا و پروفسور باهر و همسفران خوبمان آقایان لطیفی و یاری عزیز

دکتر «محمد سیدا» مرد حافظه ایران در حال غذا دادن به مرغ‌های دریایی سواحل دریای سیاه

 

 


نظرات کاربران
 • تشکر فراوان
  رضا ابوعطایی05/02/2016 10:35:43 ق.ظ
  خوشا به حالتون و مایدوارم که لذت بردید.ما که نمیتونیم بیاییم تهران ای کاش اقای سیدا ساکن خوزستان بودند.خیلی خیلی ناراحتم چون نمیتونم از اموزش های اقای سیدا استفاده کنم
 • یعقوب حمدی08/28/2014 07:26:47 ق.ظ
  سلام و خدا قوت به همه دوستان
  امیدوارم که از لحضه لحضه سفر لذت برده باشید.
 • خواهش
  بچه های بازرگانی لطیفی رشت08/25/2014 12:06:06 ب.ظ
  دکتر عزیز سلام ما همه منتظر شما هستیم تا عکسهایی از اقای لطیفی برای ما در سفر بلغارستان بگذارید متشکرم
  • ذهن برتر
   سایت ذهن برتر08/29/2014 04:24:14 ب.ظ
   سلام از ما.
   عکسها در همین صفحه قرار گرفتند.

   موفق باشید.
ارسال نظر
پربازدیدترین مطالب

شروع کلاس های محصلان موفق 2 از امروز

26\04\1396 | توسط موسسه فرهنگی ذهن برتر

اتمام تخفیف کارگاه حافظه برتر به مناسبت 8k تلگرام

26\04\1396 | توسط موسسه فرهنگی ذهن برتر

تنها 3 روز مانده به اتمام ثبت نام کارگاه حافظه برتر

26\04\1396 | توسط موسسه فرهنگی ذهن برتر

گزارش دوم همایش بزرگ دوپینگ حافظه 2017

22\04\1396 | توسط موسسه فرهنگی ذهن برتر

برنامه جلسه 13 و 14 ام مدرسان موفق دوره پنجم

20\04\1396 | توسط موسسه فرهنگی ذهن برتر