شیرین اما تلخ !! (خطر نوشابه های شیرین برای حافظه)

 

موسسه فرهنگی ذهن برتر

راستش، خیلی اشتها برانگیز است!! نوشابه‌های رنگارنگ با یخ‌های غلتانی که دور و برش را گرفته‌اند. پدیده‌ای که طعم متفاوت و غافلگیر کننده‌اش خیلی‌ها را مجذوب خودش کرده است. شما چطور؟ آیا هر روز آن هم روزی یکبار نوشیدنِ یک لیوان نوشابه جزء برنامه غذایی‌تان است؟

 

حتما برایتان جالب خواهد بود اگر بدانید طبق آخرین یافته‌های محققان:

 

مصرف روزانه نوشابه‌های شیرین و قندی به حافظه آسیب جدی می‌زند.

این مطلب را به تازگی یافتیم و توصیه می‌کنیم حتما مطالعه کنید و برای دوستان‌تان نیز ارسال کنید:

 

خطر نوشابه های شیرین برای حافظه

به نقل از همشهری آنلاین، تخصصان تغذیه و سلامت هشدار دادند:

مصرف روزانه نوشابه‌های شیرین و قندی به حافظه نوجوانان آسیب جدی می‌زند. مصرف نوشابه‌های قندی در آمریکا از عوامل اصلی شیوع چاقی مفرط محسوب می‌شود. مصرف این نوشیدنی‌های بدون کالری و پرشکر، عامل اصلی ابتلا به دیابت نوع 2 و چاقی مفرط است. این نوشابه‌ها عامل اصلی افزوده شدن 48 درصد قند به رژیم غذایی انسان هستند.

متخصصان سلامت در این مطالعه دریافتند:

مصرف روزانه نوشابه‌های شیرین شده با ساکروز یا شربت ذرت که حاوی فروکتوز بالا هستند، سبب کاهش توانایی یادگیری و حفظ اطلاعات در مغز است. این خطر به ویژه در سنین نوجوانی به اوج خود می‌رسد.

 

 

مصرف روزانه نوشابه‌های شیرین

موجب کاهش توانایی یادگیری و حفظ اطلاعات در مغز است

 

متخصصان با مطالعه روی موش‌های آزمایشگاهی دریافتند وقتی به موش‌های نوجوان نوشابه‌های قندی داده شد توانایی یادگیری و حافظه آنها دچار مشکل شده و در آزمون‌ها نتایج ضعیفی ارائه کردند.

«اسکات کانوسکی»، سرپرست اصلی این مطالعه و استاد دانشگاه کالیفرنیای جنوبی دراین‌باره گفت: شکی نیست که کربوهیدرات‌های خاص به ویژه کربوهیدرات‌های موجود در نوشابه‌های قندی و سایر نوشابه‌های گازدار سبب اختلال متابولیسمی می‌شوند. علاوه بر این یافته‌های ما نشان می‌دهد که مصرف نوشابه‌های قندی همچنین توانایی عملکرد طبیعی مغز انسان و به خاطر آوردن اطلاعات ضروری به خصوص وقتی که مصرف این نوشابه‌ها در سنین پیش از بزرگسالی افزایش یابد، دچار اختلال می‌کند.

آیا می دانستید به تازگی دریافته‌اند: که مصرف روزانه نوشابه‌های شیرین

موجب اختلال در به خاطر آوردن اطلاعات ضروری می‌شود

 

نوشابه‌های قندی علاوه بر آسیب به حافظه در نوجوانان، سبب التهاب در بخش هیپوکامپ مغز که مرکز کنترل یادگیری و عملکرد حافظه مغز است می‌شود. پیش از این نیز متخصصان سلامت هشدار داده‌اند تا آب را جایگزین اینگونه نوشیدنی‌های مضر و بی‌خاصیت کنید تا ضمن حذف این ماده غذایی مضر، تغذیه خود را بهبود دهید.

 

 

دوستان عزیز! در یکی از خبرگزاری‌های کشورمان نوشته بود: ایران رتبه اول مصرف نوشابه دنیا را دارد. دوست داریم بدانیم نظر شما چیست؟ آیا داشتن رتبه اول در این زمینه، نمی تواند زنگ خطری برای کودکان و فرزندانِ ما باشد؟ 

 

 


نظرات کاربران
ارسال نظر
پربازدیدترین مطالب

شروع کلاس های محصلان موفق 2 از امروز

26\04\1396 | توسط موسسه فرهنگی ذهن برتر

اتمام تخفیف کارگاه حافظه برتر به مناسبت 8k تلگرام

26\04\1396 | توسط موسسه فرهنگی ذهن برتر

تنها 3 روز مانده به اتمام ثبت نام کارگاه حافظه برتر

26\04\1396 | توسط موسسه فرهنگی ذهن برتر

گزارش دوم همایش بزرگ دوپینگ حافظه 2017

22\04\1396 | توسط موسسه فرهنگی ذهن برتر

برنامه جلسه 13 و 14 ام مدرسان موفق دوره پنجم

20\04\1396 | توسط موسسه فرهنگی ذهن برتر